Заступника генпрокурора України звільнили: все, що треба знати про скандал навколо Вербицького

Анастасія Могилевець
  • Генеральний прокурор України Андрій Костін 1 липня 2024 року підписав наказ про звільнення Дмитра Вербицького за власним бажанням.
  • Він став заступником голови ОГП у вересні 2022 року. До цього працював в органах прокуратури Івано-Франківської, Одеської і Миколаївської областей. 
  • Національне антикорупційне бюро України веде кримінальне провадження щодо можливого незаконного збагачення.

Розслідувачі з’ясували, що Дмитро Вербицький проживає у будинку за $500 000, купленому вшестеро дешевше. Це таунхаус у котеджному містечку «Коник» у Києві, який його племінник придбав за довіреністю для одеського бізнесмена. Також виявилося, що дівчина вже ексзаступника генпрокурора Христина Ільницька купила будинок поруч з таунхаусом — він обійшовся їй у 24 рази дешевше від ринкової вартості.

Заборона розповідає про журналістське розслідування, а також про його результати.

Дмитро Вербицький: що з’ясували журналісти

Журналісти проєкту «Схеми» 7 травня опублікували розслідування, у якому фігурував заступник генерального прокурора України Дмитро Вербицький. Йшлося про те, що вій проживає у будинку за $500 000, купленому вшестеро дешевше. Це таунхаус у котеджному містечку «Коник» у Києві, який племінник Вербицького купив за довіреністю для одеського бізнесмена. Будинок, який разом із землею оцінюють у 18.5 млн грн, племінник чиновника купив за 2.8 млн грн: 2 млн за будинок і 800 000 грн — за землю.

Офіційний власник таунхаусу — бізнесмен Віктор Павільч з Одещини, де раніше Вербицький працював заступником прокурора області. Павільч володіє компаніями, які займаються добуванням декоративного та будівельного каменю, наданням майна в оренду та експлуатацію. Як встановили журналісти, 26 жовтня 2023 року він видав племіннику Вербицького Євгенію довіреність на представництво інтересів, а вже наступного дня, 27 жовтня, Євгеній Вербицький оформив право власності на таунхаус разом із землею на ім’я Павільча. На підписанні угоди був присутній і сам Дмитро Вербицький. 

Читати більше новин в Telegram
Договір купівлі-продажу на таунхаус. Фото: Схеми

Журналісти також звернули увагу на те, що Бюро економічної безпеки розслідує проти забудовника містечка «Коник» кримінальне провадження щодо незаконного відчуження комунальної землі, Процесуальне керівництво в якому здійснює Офіс генерального прокурора.

Через тиждень після виходу розслідування Національне антикорупційне бюро України відкрило за фактами, викладеними в матеріалі, кримінальне провадження (за статтею про незаконне збагачення). Покарання передбачає позбавлення волі на строк від п’яти до 10 років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю до 3 років.

Христина Ільницька: розслідування «Схем»

Вже у другому своєму розслідуванні «Схеми» розповіли про дівчину Вербицького Христину Ільницьку, яка у 2024 році стала власницею нового Porsche за 4 млн грн і триповерхового котеджу в тому ж «Конику», який коштує 48 млн гривень. При цьому Ільницька купила його дешевше у 24 рази й заплатила 1.9 млн за будинок і 200 000 грн за землю. Водночас сукупний її дохід, прозвітований за останні 10 років, становив трохи більше ніж 360 000 гривень.

Тоді у коментарі журналістам заступник генпрокурора Дмитро Вербицький заявив, що не допомагав Ільницькій фінансово, при цьому не спростував, що перебуває з нею у стосунках, але зазначив, що вони не носять сімейного характеру. Ільницька цю інформацію підтвердила.

Своє майно, куплене у 2024 році на загальну суму понад 50 млн грн, вона пояснила зокрема тим, що колись мала яхтовий бізнес зі своїм неназваним колишнім хлопцем, від якого нібито отримала у спадок за заповітом чимало активів. Журналісти-розслідувачі встановили ім’я цього підприємця. Його вдова заявила, що ще до смерті він скасував свій заповіт на Ільницьку, і він не набрав чинності. Це підтверджують і записи в реєстрах.

«У неї були і яхти, і квартири, і машини, і земельні ділянки. До знайомства зі мною вона їздила на “Мерседесі”, змінила його на Porsche. На тій стадії відносин, я не мав права і не міг питати в неї про її майно, як вона живе і давати їй якісь поради купляти чи не купляти те чи інше майно», — заявив пізніше Вербицький.

Він також підтвердив, що перебуває в стосунках із Христиною Ільницькою щонайменше пів року. А от щодо заниженої, порівняно з ринковою, вартості будинку в котеджному містечку «Коник», який придбала Ільницька по сусідству з таунхаусом, де мешкає сам Вербицький, заступник генпрокурора лише відповів, що «це домовленості між продавцем і покупцем», але про обставини купівлі цього будинку йому «невідомо».

Звільнення заступника Офісу генпрокурора: що відомо

Генеральний прокурор України Андрій Костін 1 липня 2024 року підписав наказ про звільнення свого заступника Дмитра Вербицького, згідно з його заявою. З наказу випливає, що Вербицький звільнився за власним бажанням. 

У коментарі агенції «Інтерфакс-Україна» він повідомив, що пішов з посади для збереження репутації Офісу генпрокурора.

Раніше, 21 червня, Костін своїм наказом тимчасово поклав виконання обовʼязків Вербицького на інших своїх заступників, а перед цим зазначив, що на час проведення службового розслідування не може відсторонити Вербицького від виконання обов’язків, бо це не передбачено законом.

Дмитро Вербицький став заступником генерального прокурора Андрія Костіна у вересні 2022 року. До цього працював в органах прокуратури Івано-Франківської, Одеської і Миколаївської областей. З 2020 і до 2022-го року, до моменту призначення на посаду в ОГП, був заступником керівника Одеської обласної прокуратури.

Раніше Заборона розповідала про публічний контроль чиновників, правоохоронців та держслужбовців. Українці можуть стати викривачами корупції та отримати за це гроші.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій