'
Читаєте зараз
Затопило більше як 50 НСК: якої шкоди завдав теракт на Каховській ГЕС

Затопило більше як 50 НСК: якої шкоди завдав теракт на Каховській ГЕС

Ilona Kivva
Автор:
  • Російські війська підірвали греблю Каховської ГЕС 6 червня 2023 року. Сотні будинків було затоплено, загинули тисячі тварин.
  • Найбільшу кількість будівель підтопило у Херсонському та Каховському районах.
  • Саме водосховище повністю висохло за кілька тижнів. Екологи просять не затоплювати його знову.

Загальна площа житлових зон, заводів, шкіл, лікарень та інших будівель, що постраждали від російського теракту в Новій Каховці, співрозмірна понад 50 «Олімпійським» або 34 Емпаєр-Стейт-Білдинг. Найбільшу площу серед підтоплених споруд займають приватні будинки — 70%. Це приблизно 24 НСК або 46 Маріїнських парків. 

Заборона розповідає про наслідки екоциду, який вчинила Росія на Херсонщині.


Підрив дамби у Новій Каховці: наслідки

Російські війська підірвали дамбу Каховської гідроелектростанції 6 червня 2023 року. Близько тижня, поки вода у населених пунктах поблизу ГЕС підіймалася, проводилася масова евакуація людей та тварин. Від затоплення загалом постраждали будівлі та споруди загальною площею 8 588 175 квадратних метрів, йдеться у звіті аналітичної групи «Вокс Україна».

Для порівняння, площа всіх поверхів Пентагону, який є однією з найбільших будівель у світі, становить приблизно 610 000 м², а хмарочосу Емпаєр-Стейт-Білдинг — близько 250 000 м². Тобто затопило площу, що дорівнює 14 Пентагонам чи 34 Емпаєр-Стейт-Білдинг. В українському еквіваленті це майже 51 НСК «Олімпійський».

Від теракту на Каховській ГЕС різною мірою було 60 500 будівель: це як житлові, так і промислові та інфраструктурні об’єкти, а також школи, лікарні та інші медичні і освітні заклади. 11 367 з них повністю пішли під воду. При цьому 42 560, тобто більшість, попередньо, підлягають ремонту (за наявності якісного фундаменту). 

Читати більше новин в Telegram
Ліворуч рожевим кольором відмічені затоплені будівлі мікрорайону Корабел в Херсоні, праворуч — західна частина містечка Олешки, 6 липня 2023 року. Фото: Maxar

Найбільшу площу серед затоплених споруд займають приватні будинки — 4 107 206 кв. м, або 70%. Це приблизно 24 НСК або 46 Маріїнських парків. На багатоповерхівки припадає 775 915 кв. м (чотири Олімпійських чи майже дев’ять Маріїнських).

На другому місці за територією — об’єкти промисловості сумарною площею 1 670 730 кв. метрів. Серед інших, повністю затопило Новокаховський електромеханічний завод. Завдано великої шкоди одному з найбільших виробників соєвої олії.

Не всі райони постраждали однаково — все залежало від рельєфу певної території. Наприклад, у Херсонському районі затопило найбільшу кількість будівель — 6612, а у Каховському — 4 334 споруди. Найменше зачепило Скадовський та Бериславські райони (122 і 93 будівлі відповідно).

Каховське море: чому не варто заповнювати

Каховське водосховище повністю висохло за кілька тижнів після підриву дамби. Кабінет міністрів України 18 липня 2023 ухвалив постанову, яка передбачає відновлення гідроелектростанції, а також самої греблі, яка й утримувала воду. Тобто йдеться про повторне заповнення водойми.

Екологи переконані, що відбудова принесе більше шкоди, ніж користі. Річ у тім, що до появи водосховища територія мала назву Великий Луг. Це був один з найбільш важливих природних і історичних ландшафтів України. З 1920-х років наукові та державні інституції добивались створення там заповідника, але землі таки затопили.

Експерти називають два ключові аргументи на користь збереження земель осушеними:

  • відновлення природної екосистеми;

Водосховище було джерелом випаровування, а отже втрат води у регіоні. Крім цього, воно не було природною екосистемою для дикої природи в степовій зоні України. Так, вже за місяць після теракту на деяких ділянках оголеного дна почала відновлюватись рослинність. Є навіть проростки аборигенних видів, серед яких рідкісна верба біла Salix alba.

Відновлення рослинності через місяць після спуску Каховського водосховища на території НПП Кам’янська Січ (Херсонська обл.), липень 2023 року. Фото: Скорик/UNCG

  • історичне значення.

На території Великого Луга розміщувалася Запорізька Січ. Тобто там була частково знищена колосальна історична та археологічна спадщина, але більшість артефактів могли зберегтися. Тож територію можна досліджувати.

Раніше Заборона розповідала про воєнні злочини держави-терористки на території Херсонської області за даними, зібраними авторитетною правозахисною організацією.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій