Землю хотіли штучно охолодити, але експеримент скасували: що сталося
- Фахівці Гарвардського університету декілька років готували стратегію штучного охолодження планети.
- Це планували зробити за допомогою виправляння світловідбивних частинок в атмосферу Землі.
- Зрештою від досліду, що міг би стати проривним, відмовилися.
Роботу над кліматичним експериментом з керованими збуреннями в стратосфері або SCoPEx запустили ще у 2017 році. Однак причиною його провалу, як не дивно, стали не технічні причини. Як кажуть члени консультативного комітету, цьому посприяла невдала комунікація з людьми.
Заборона розповідає про експеримент учених зі США, що так і не відбувся.
SCoPEx Гарвардського університету: в чому його проблема
Американські дослідники хотіли провести перший в історії експеримент на відкритому повітрі з використанням світловідбивних частинок. Мета полягала в тому, щоб краще зрозуміти всі можливі ризики для клімату, пов’язані зі сонячною геоінженерією, пише The Verge.
Експеримент з керованими збуреннями в стратосфері (Stratospheric Controlled Perturbation Experiment або SCoPEx) запустили у 2017 році. Планувалося відправити частину аерозолів у стратосферу за допомогою повітряної кулі. Потім її мали повернути назад для вивчення даних. Однак цього так і не відбулося.
Фактор, що зіграв у цьому головну роль, на думку членів консультативного комітету — провальна комунікація з людьми. Перший тест мали провести у Швеції у 2021 році, однак науковці не узгодили цей захід з місцевою владою. А через мітинги та скарги з боку місцевих першу спробу довелося скасувати.
Читати більше новин в TelegramВже у 2023 році гарвардські дослідники заявили про те, що проєкт поставили на паузу. В березні 2024-го його скасували цілком. Члени команди пояснили, що нібито боролися з пильною увагою ЗМІ. Вони не знали, як відповісти на заклики науково-консультативного комітету до широкої та офіційної взаємодії з громадськістю.
«Одне з основних послань, що випливає з цього — залучення громадськості необхідне, навіть якщо ви не думаєте, що вплив експерименту буде реально відчутним. Ця проблема має дуже довгий хвіст і глибоке значення для багатьох людей», — каже одна з авторів аналізу та професорка екологічних досліджень Каліфорнійського університету в Санта-Крус Сікіна Джинна.
Серйозна проблема SCoPEx, як і будь-яких інших дослідів у сфері сонячної геоінженерії — відсутність спільної думки урядів країн. Вони досі не мають остаточної політики щодо того, як бути з такими дослідженнями. Одні держави вимагають впровадити відповідні правила та регулювання, інші — заборонити взагалі. Це аргументують тим, що начебто такі експерименти можуть нести завеликі ризики для природи.
Глобальне потепління: топ-3 способи його зупинити
У 2022 році управління науково-технічної політики Білого дому запустило п’ятирічний план досліджень, покликаних знайти способи змінити кількість сонячного світла, що досягає Землі. Це може допомогти сповільнити нагрівання планети.
Спеціалісти запропонували три основні методи, саме їх і будуть вивчати:
- впорскування стратосферного аерозолю;
- освітлення морських хмар;
- розрідження перистих хмар.
Впорскування стратосферного аерозолю передбачає політ літака на висоту від 16 до 48 кілометрів від землі та розпилення дрібного туману, який висітиме у повітрі, відбиваючи частину сонячного випромінювання назад у космос.
«Стратосфера спокійна, і речовини залишаються там надовго. Термін [їхнього] життя становить від шести місяців до двох років. Ін’єкція аерозолю в стратосферу миттєво знизить показники екстремальних температур. А також це майже негайно сповільнить екстремальні опади», — пояснював професор екологічного права в юридичній школі UCLA Едвард Парсон.
Один з варіантів аерозолю — діоксид сірки, що має охолоджувальний ефект. Втім, це токсична речовина, що забруднює ґрунт. Ба більше, при контакті з водою утворюється нестійка сірчиста кислота, яка опадатиме у вигляді дощу.
Освітлення морських хмар передбачає збільшення відбивної здатності повітряних скупчень, що знаходяться відносно близько до поверхні океану. Такого ефекту можна досягти, наприклад, за допомогою розпилення кристалів морської солі. Однак він триватиме лише від кількох годин до днів.
Розрідження перистих хмар — це розбиття хмар середнього рівня висотою 6-13 км над землею. Так тепло виходитиме з поверхні Землі. Метод не є частиною сонячної геоінженерії, адже не передбачає відображення сонячного світла. Однак він може суттєво вплинути на температуру. Водночас відбиття сонячного світла, на думку фахівців, не в змозі розв’язати проблеми змін клімату. Це лише додатковий метод, який дасть більше часу на скорочення викидів в атмосферу.
Раніше Заборона розповідала про вплив кліматичних змін на тривалість доби на Землі. Танення льодовиків призвело до того, що високосну секунду треба буде використати на 3 роки пізніше.
Читати більше новин в Telegram