Читаєте зараз
Земні скам’янілості допоможуть знайти космічне життя: як вони пов’язані

Земні скам’янілості допоможуть знайти космічне життя: як вони пов’язані

Анастасія Бодюл
  • Ознаки життя у космосі шукатимуть за подобою земних: для цього з 2021 року на Марсі збирають зразки породи.
  • В Австралії зберігаються рештки найдавніших форм життя на Землі. Ціанобактеріям приблизно 3.5 млрд років.
  • На скам’янілостях вивчають, як працює еволюція живих організмів.

Щоб виявити біологічне походження позаземних речовин, потрібно досконало розуміти, як розвивались прадавні види. Тож дослідження перших форм життя на Землі дасть уявлення про вигляд живих організмів чи їхніх слідів в інших частинах галактики. Першою стане Червона планета: вік каменів звідти такий самий, як і земних. 

Заборона розповідає про археологічні розкопки, що проллють світло на космічне життя.


Строматоліти: чим корисні для пошуку життя на Марсі

Науковці з NASA та Європейського космічного агентства провели спільні дослідження давніх скам’янілостей в Австралії: аналіз копалин дасть чітке розуміння еволюції життя на Землі та ознак живих організмів на Марсі, пише Space.

«Ми повинні точно знати, як трактувати кам’яні літописи, щоб розуміти природу об’єктів з інших планет. Щоб взнати, що вони мають біологічне походження, потрібно два чинники. По-перше, варто визначити, що їх теоретично могли створити форми життя. По-друге, необхідно довести, що вони не були створені в результаті інших процесів», — зазначає співробітниця NASA Ліндсі Хейс.

Місце розкопок строматолітів в Австралії. Фото: NASA/Mike Toillion

Читати більше новин в Telegram

Орієнтовно 3.5 млрд років тому домінантною формою життя на Землі були синьо-зелені водорості ціанобактерії. Це був перший достатньо великий живий організм на планеті: його вже можна було побачити неозброєним оком. На Землі залишилося не так багато місць, де збереглися рештки бактерій — їх називають строматолітами. Одне з найдавніших родовищ знаходиться на у західному австралійському регіоні Пілбара.

Вчені вважають, що дослідження строматолітів допоможе зрозуміти, які саме ознаки живих організмів слід шукати в каменях на Марсі. Їхній вік такий самий, як і у земних скам’янілостей: за цей період на планеті теоретично вже мали б з’явитися зародки життя, якщо воно колись було можливе. 

Марсохід Perseverance: що за космічна місія

30 липня 2020 року США розпочало місію з вивчення Червоної планети: марсохід Perseverance має збирати місцеву породу. Апарат приземлився 18 лютого 2021 року біля кратера Єзеро, де мільярди років тому були озеро і дельта річки.

Зараз Perseverance шукає конгломератну породу — завдання, яке виявляється складним. Було зроблено дві спроби взяття керна на Онаху, але м’яка порода розсипалася під час кожної спроби.

Робот успішно зібрав багато зразків та залишив їхні резервні копії на самій планеті. Аби доставити матеріал на Землю, кілька космічних кораблів запустять через 7-10 років. Місія затримується через фінансування: спочатку науковці просили $4 млрд, тепер вже $8-9 мільярдів. Конгресмени відмовилися збільшувати бюджет і додали дали лише $1.3 мільярда.

Раніше Заборона розповідала про можливу причину загибелі життя на Марсі, якщо воно там існувало: мікроорганізми самі спричинили своє вимирання.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій