Читаєте зараз
Жінку — на кухню, чоловіка — в армію: в Україні каратимуть за сексистські стереотипи і домагання

Жінку — на кухню, чоловіка — в армію: в Україні каратимуть за сексистські стереотипи і домагання

Ilona Kivva
Автор:
  • В українському законодавстві не передбачено адмінпокарання за сексуальні домагання — тільки кримінальне.
  • Насильство за ознакою статі досі окремо не визначене: кривдників карають за статтями про домашнє насильство.
  • У ВРУ зареєстрували законопроєкт, який має ввести чітке визначення понять і покарання за них.

В Україні стереотипи за ознакою статі пропонують карати штрафами від 340 до 680 гривень. Адміністративна відповідальність може буде введена і за сексуальні домагання: не тільки дії, що призвели до статевого контакту, а й слова, недоречні дотики чи жести.

Заборона розповідає про зміни, які українські парламентарі готують у КпАП.


Штрафи за стереотипи за ознакою статі: законопроєкт 8329

У Верховній Раді зареєстрували документ про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення (КпАП). Проєкт закону ініціювали народні депутати від партій «Слуга народу» (15) та «Голос» (один). Він зумовлений положеннями Стамбульської конвенції, яку український парламент ратифікував 20 червня 2022 року.

Зокрема, документ передбачає виокремлення двох нових статей у кодексі:

  • 173-6 — «Насильство за ознакою статі»;
  • 173-7 — «Сексуальне домагання».

«Аби покарання за домашнє насильство та насильство за ознакою статі стали невідворотними, необхідно вдосконалити дефініції таких адміністративних правопорушень та реагування на них. Враховуючи, що за своїм характером домашнє насильство та насильство за ознакою статі є різними як з об’єктивної сторони, так і за суб’єктом, відповідальність за другий вид правопорушення виокремлюється у самостійну норму — статтю 173-6», — пояснили доцільність норма у Telegram-каналі «Блог юриста».

Читати більше новин в Telegram

Пропонується визначати насильство за ознакою статі як будь-які умисні дії, як фізичні, так і психологічні чи економічні, спрямовані проти людини суто через те, що вона належить до певної статі. Наприклад, таким насильством вважатимуться стереотипні жарти чи образи по типу: «місце жінки на кухні», «жінки завжди витрачають гроші чоловіків», «не чоловік, якщо не служив в армії» тощо.

Запропонована стаття передбачає такі покарання:

  • штраф від 20 до 40 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян — від 340 до 680 гривень;
  • громадські роботи на строк від 20 до 40 годин;
  • виправні роботи на строк до одного місяця з відрахуванням 20% заробітку;
  • адміністративний арешт до 10 діб.

В КпАП можуть додати статтю про сексуальні домагання

У законопроєкті також пропонують виокремити статтю «Сексуальне домагання». Таким правопорушенням вважатиметься вчинення без згоди особи вербальних, невербальних або фізичних дій сексуального характеру, які не спричинили тілесних ушкоджень та не пов’язані із проникненням в тіло іншої особи. Приміром, це можуть бути слова, жести, недоречні дотики, натяки тощо. 

Норма передбачає два види покарання:

  • штраф від 20 до 50 НМДГ — від 340 до 850 грн (якщо вчинив начальник відносно підлеглого — 1190 грн);
  • громадські роботи строком від 20 до 30 годин.

Крім того, представники Національної поліції матимуть право затримати кривдника на три години для складання протоколу або на 24 години для з’ясування обставин правопорушення. Суд також зможе відправляти таких правопорушників на перевиховання (додатково до основного покарання). Це можуть бути програми для людей, які вчинили домашнє насильство або насильство за ознакою статі.

Нині в Україні поняття сексуальних домагань прописане у законі «Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків». Відповідно до документа, це дії сексуального характеру, виражені словесно (погрози, залякування, непристойні зауваження) або фізично (доторкання,  поплескування), що принижують чи ображають людей, які перебувають у відносинах трудового, службового, матеріального чи іншого підпорядкування. 

Проте закон не передбачає адміністративної чи кримінальної відповідальності. Постраждала/ий має право звернутися зі скаргою та вимагати відшкодування матеріальних збитків чи фізичної шкоди через суд — зазначають у ZMINA.

Також домаганнями, згідно зі статтею 154 Кримінального кодексу (ККУ), вважається примус до акту сексуального характеру — примушування жінки чи чоловіка до вступу в статевий зв’язок природним або неприродним способом.

Такі дії караються штрафом у 50 НМДГ (850 гривень) або арештом до шести місяців. Якщо ж це робить керівник чи людина, від якої постраждала/лий матеріально або службово залежить, то штраф складає до 1000 НМДГ (1700 грн). У якості альтернативи можуть застосувати обмеження волі до двох років.

Раніше Заборона розповідала про ухвалений ВРУ закон про мобінг, у якому прописані чіткі ознаки тиску на роботі, а також передбачено штрафну системи за цькування.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій