'

В Україні зможуть карати за мобінг: закони пройшли перше читання 

Ilona Kivva
Автор:
  • Мобінг — це цькування, яке відбувається з боку колег або керівництва.
  • В парламенті зареєстровано два законопроєкти, які введуть поняття у законодавство та встановлять відповідальність, а також права об’єкта знущання.
  • Соціологи стверджують, що 17-70% самогубств серед дорослих пов’язані саме з мобінгом.

Верховна Рада ухвалила у першому читанні законопроєкти про цькування колег на роботі. У документах прописані чіткі ознаки тиску та, зокрема, введення штрафної системи: за перше правопорушення стягуватимуть до 2550 гривень, а за повторне — вже до 5100 гривень. У якості альтернативи передбачені громадські роботи.

Заборона розповідає про зареєстровані у Раді ініціативи.


Що таке мобінг

Психологічний терор на роботі з боку інших колег або керівництва називається мобінгом. Переважно він буває груповим, але трапляються і суб’єктивні випадки.

Це поняття охоплює різні форми утисків та приниження у колективі, наприклад:

  • постійні негативні висловлювання про людину;
  • соціальна ізоляція всередині організації;
  • розповсюдження неправдивої інформації.

У багатьох іноземних країнах явище закріплене на законодавчому рівні та карається штрафами і звільненням. Приміром, директива ЄС від 2000 року №2000/78/ЄС чітко окреслює види дискримінацій на роботі та зобов’язує держави-члени організації всіляко сприяти запобіганню. Це стосується дискримінації за статевою ознакою, віком, сексуальною орієнтацією та іншим критеріям, коли це відбувається у трудовому колективі. Директива є обов’язковою для країн-членів союзу. У Польщі, Франція та Швеції мобінг взагалі вважається різновидом психологічного насилля.

Читати більше новин в Telegram
Наслідки мобінгу. Інфографіка: PPT-online

Законопроєкти про цькування на роботі: що передбачають

В Україні це поняття досі не було закріплене законодавчо, в серпні 2022 року проєкт закону №5748 пройшов перше читання. Його запропонували 24 народні депутати від різних фракцій.

Якщо документ буде остаточно ухвалено, мобінгом в країні вважатимуться «діяння роботодавця або окремих працівників трудового колективу, які спрямовані на приниження гідності та честі працівника, його професійної репутації, зокрема із застосуванням засобів електронних комунікацій, створення стосовно нього напруженої, ворожої, образливої атмосфери, у тому числі, що змушує особу недооцінювати власну професійну придатність».

Також законопроєкт визначає чіткі ознаки такого цькування:

  • систематична повторюваність;
  • наявність сторін: кривдник, потерпілий, спостерігачі (не обов’язково);
  • заподіяння моральної шкоди, приниження, намагання викликати страх, тривогу, підпорядкування потерпілого інтересам кривдника та/або спричинення соціальної ізоляції;
  • примушування до зміни місця роботи.

Виділяють також два види тиску на працівників:

  • економічний — нерівна оплата однакової праці рівної, безпідставне позбавлення премій, бонусів тощо;
  • психологічний — створення ворожої, образливої атмосфери, погрози, висміювання тощо.

Другий проєкт закону №5749 напряму пов’язаний з першим і також пройшов перше читання. Пропонується, що працівник матиме право розірвати трудовий договір за власним бажанням, якщо проти нього вчиняли мобінг або керівництво не вживало заходів для його припинення. Людина зможе тримати вихідну допомогу (не менше тримісячного середнього заробітку).

Також це стане причиною для розірвання підприємством/компанією договору з працівником- або керівником-кривдником, який цькував колег.

За вчинення мобінгу також буде запроваджено штраф у розмірі від 100 до 150 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян — від 1700 до 2550 гривень. У якості альтернативи суд зможе призначати громадські роботи на строк від 20 до 40 годин.

За повторне вчинення правопорушення або груповий мобінг штраф складатиме від 200 до 300 НМДГ — від 3400 до 5100 гривень або від 40 до 60 годин громадських робіт.

Верховна Рада ухвалила закон №5749 1 грудня 2022 року. Підтримали ініціативу 290 народних депутатів.

Раніше Заборона розповідала про можливі причини звільнення з роботи під час воєнного стану, варіанти переходу на іншу форму праці замість повного дня, наприклад, через переїзд.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій