'
Читаєте зараз
Журналісти отримали доступ до переписки Рогозіна: що там цікавого

Журналісти отримали доступ до переписки Рогозіна: що там цікавого

Іван Скорина
  • Злиті дані містять особисті фото, робочі документи та 202 чати Рогозіна — з членами його родини, підлеглими, бойовиками та впливовими політиками РФ.
  • Питанням влаштування ексочільника Роскосмоса в держструктури займався російський олігарх Аркадій Ротенберг, що має доступ до Путіна. 
  • Серед розробок, які просував на фронт власник переписки, були супутникові системи «Гонец», які сам він називає лайном. 

Переписка ексголови Роскосмосу Дмитра Рогозіна містить цікаві активності в процесі ведення війні. Зокрема, дані показують спроби надати технології російській армії та поплічникам.

Заборона розповідає про злиті дані одного з бувших топ-менеджерів країни-терористки. 

Суспільне отримало доступ до архіву Рогозіна

Розслідувачі українського медіа Суспільное отримали лист від анонімного джерела з посиланням на файлообмінник. Там містилося 25 гігабайтів даних — кількамісячне листування, особисті фото та документи ексдиректора Роскосмосу. 

З них видно, что Рогозін пробував взяти під політичний контроль окуповані частини Донецької та Луганської областей та отримати держзамовлення на виробництво військової техніки.

«Редакція вважає, що переписки справжні, але не можемо гарантувати, що в них не втручались до моменту потрапляння. Засвідчити правдивість допомогла перевірка частини телефонних номерів із переписок, співвіднесення інформації з подіями, заявами у ЗМІ та матеріалами, опублікованими у телеграм-каналі Рогозіна, а також інші деталі особистого характеру», — зазначили у Суспільному.

Читати більше новин в Telegram
Документи Рогозіна. Джерело: Суспільне

Ймовірно, хакерам вдалося витягнути лише частину даних зі зламаного месенджера. Доступ до листування завершується 13 лютого 2023 року. У месенджері Рогозін підписаний як «Патріот».

Ротенберг домовлявся про посаду

Рогозін в переписках демонструє абсолютну лояльність до президента РФ, називаючи його не за прізвищем, а опосередковано: «Він», «Начальник», «ВВ», «Головнокомандувач». Ні публічно, ні у приватних повідомленнях він не критикує Путіна, що можна пояснити, зокрема, намаганням отримати нову посаду, кажуть журналісти. 

Влітку 2022 року російські ЗМІ писали, що після звільнення з Роскосмосу Рогозіну мали дати нову роботу в Кремлі. Проте дев’ять місяців потому цього так і не сталось. Питання свого працевлаштування той обговорював із російським олігархом Аркадієм Ротенбергом. Попри всі спроби, бажане крісло отримати не вдалося, за що співрозмовники винили чинного голову адміністрації президента РФ Антона Вайно. 

«Доброго ранку, рідний!!! Я трохи закрутився, але дуже сумую!!! Я сьогодні прямо наберу його і нагадаю!!! Потім побачу і доб’ю!!! Приблизно дай орієнтири!!! Нехай Господь тебе охороняє!!! Ти потрібен батьківщині, він просто теж закрутився!!!» — писав Ротенберг 27 вересня 2022 року. 

Пізніше Рогозін вигадав собі посаду — в Міністерстві оборони Росії, поруч із Сергієм Суровікіним. Знаючи про призначення генерала, що відповідав за воєнні дії (розгорнув тактику обстрілу енергоінфраструктури України), Рогозін хотів взяти на себе цивільну складову діяльності МО. Згодом він обговорював із Ротенбергом журналістську статтю, в якій відставку пояснюють провалом його роботи з супутниками. Сам Рогозін назвав матеріал замовленням заступника АП Сергія Кірієнка.

Переписка Дмитра Рогозіна з Аркадієм Ротенбергом. Джерело: Суспільне

«Царські вовки», «Гонець» і робот «Маркер»: приватні військові розробки

З осені 2022 року Рогозін почав публічно висловлюватися щодо окупованих територій Донеччини та Луганщини. Зокрема, він обіцяв підсилення російської армії новітніми технологіями. 19 січня 2023 року він надіслав своїй секретарці Олені Єфремовій вордівський документ із пропозиціями щодо скорочення термінів розробки безпілотників.

Мова йшла про науково-технічний центр «Царські вовки», що з листопада по грудень 2022 року нібито випробував у зоні бойових дій понад 15 зразків приватних розробок зброї та військової техніки. Того ж дня у нього була зустріч із Дмитром Мєдвєдєвим, на якій вони обговорювали можливість взяття цієї техніки на озброєння армії РФ. Серед них були роботизована система «Маркер», система персонального супутникового зв’язку «Гонець» та БПЛА.

Систему «Гонець», що налічує 18 супутників на орбіті, розробляли на замовлення федерального космічного агентства Росії. Колишній очільник Роскосмоса тримає її в секреті, але оцінює невисоко.

«Ношуся фронтом. Забезпечую зв’язок артбригад (будете сміятися) за допомогою “Гонца”. Ніхто ще не придумав, як зробити його корисним, а я придумав, і це гівно виявилося корисним на витягнутому фронті для передачі цілей в умовах РЕБ і відсутності мобільного зв’язку», — написав він директору ракетно-космічного центру «Прогрес» Дмитру Баранову. 

Судячи з переписки, Рогозін домовлявся з чинним директором Роскосмоса про масове виробництво цих супутникових систем, а також передав обладнання з них для артилерійської бригади «Кальміус» 1-го армійського корпусу терористів «ДНР» та для підрозділа «Барс-11». Проте виявилось, що час доставки повідомлень становить від 30 хвилин до години та більше, що неефективно. Причиною було те, що всі пакети повідомлень передаються через пульт управління у розпорядженні ФСБ Росії.

2 лютого гендиректор «Андроїдної техніки» Євгеній Дудоров На прохання Рогозіна надіслав відео випробувань «Маркера» для оприлюднення на телеканалі «Росія 1». Частину з пересланих відео, відповідно до вказаної дати, зняли ще у 2020 році. Як і це відео.

Безпілотну машину «Маркер», якою також опікувався Рогозін, вперше тестували на космодромі «Східний» у 2021 році. Тоді він називав розробку робототехнічною охоронною платформою для патрулювання території, виявлення порушників та їхнього перехоплення, а також для боротьби з дронами. 

Згідно з даними Суспільного, таких роботів існує чотири і станом на лютий 2023 року їхні випробування ще тривали. Міф про те, що ця техніка вже може знищувати західні танки створив сам Рогозін під час редагування інтерв’ю з журналістом «РИА.Новости» Дмитром Решетніковим. На Донбас, у місто Новоазовськ, «Маркери» планували відправити 20 березня 2023 року, проте лише на кілька днів. 

Раніше Заборона розповідала про інший злив документів, відомий як Discord Leaks. З нього стало відомо про секретну російську зброю для боротьби зі Starlink на фронті. 

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій