'
Читаєте зараз
Злочини та звірства рашистів в Україні. HRW зробила доповідь про війну

Злочини та звірства рашистів в Україні. HRW зробила доповідь про війну

Ilona Kivva
Автор:
  • Human Rights Watch провела розслідування у 17 населених пунктах Київської та Чернігівської областей, які перебували в окупації.
  • Правозахисники виявили численні докази воєнних злочинів рашистів проти цивільних, серед яких підтверджені випадки позасудових страт, катувань, викрадень та вбивств.
  • Окрім того, окупанти часто зганяли мешканців у маленькі підвали й утримували їх там тижнями в нелюдських умовах, обмежуючи доступ до їжі, води та туалету.

Міжнародна організація Human Rights Watch (HRW) задокументувала факти численних воєнних злочинів російських військ на окупованих територіях України. Зокрема правозахисники знайшли підтвердження, що на Київщині та Чернігівщині рашисти жорстоко страчували цивільних, особливо чоловіків, катували та піддавали іншим видам нелюдських знущань.

Заборона розповідає про доповідь міжнародної правозахисної організації.


Воєнні злочини РФ у Київській і Чернігівській областях: звіт HRW

18 травня 2022 року міжнародна організація Human Rights Watch доповіла про докази воєнних злочинів Росії на війні проти України. З 10 квітня по 10 травня правозахисники провели розслідування у 17 населених пунктах Київської та Чернігівської областей, які перебували у російській окупації, і задокументували свідчення очевидців та речові докази.

«Численні звірства з боку російських військ, які на початку війни окупували частину територій на північному сході України, — мерзенні, незаконні та жорстокі. Ці порушення прав цивільних осіб є явними воєнними злочинами, які слід невідкладно та неупереджено розслідувати і відповідно до закону карати», — сказав заступник директора HRW з питань Європи та Центральної Азії Георгій Гогія.

Страти на Київщині

В рамках свого розслідування правозахисники отримали підтвердження 22 позасудових страт [ще 10 випадків були окремо задокументовані у Бучі у березні-2022], дев’яти випадків позбавлення життя, шістьох потенційних випадків насильницького зникнення та сімох випадків катувань.

Читати більше новин в Telegram

Так, зокрема, в селі Андріївка (Київська область) окупанти у березні стратили 45-річного Ігоря Саврана. У чоловіка вдома виявили справний мобільний телефон [після окупації села росіяни забирали телефони у всіх мешканців, аби вони не виходили на зв’язок з людьми з підконтрольних Україні територій], шинель аж 1993 року випуску. Ігоря вивели з дому 19 березня. Мати знайшла тіло сину 30 березня, коли окупанти покинули село. 

«Він лежав скулений, підклавши руки під голову і з накинутою на плечі курткою. За вухом слід від пострілу, обличчя залито кров’ю. Поруч лежав його найкращий друг, теж застрелений. Ноги неприродно зігнуті», — розповіла мати Ігоря Анастасія Андріївна.

Рашисти тримали в полоні: свідчення для HRW

Human Rights Watch задокументувала численні випадки полону цивільних. Окупанти незаконно утримували людей в умовах антисанітарії та задухи, не даючи їжу, воду, сходити в туалет. Чоловіків часто піддавали тортурам, намагаючись вибити з них як інформацію особистого характеру, так і стратегічні дані: де вони служили, місцеперебування військових об’єктів, дані про переміщення ЗСУ тощо.

Мешканець Димера Павло Рудік розповів, як рашисти його допитували і залякували імітаційною стратою. «Я сидів із зав’язаними очима і в кайданках. Вони сказали, що мені кінець. Вони приставили гвинтівку до моєї голови, зарядили її, і я почув три постріли. Я також чув, як на землю падають гільзи… Вони сказали, що наступного разу не промахнуться, якщо я їм не розповім усе… чи брав я участь у Майдані, чи воював у 2014 році. Під час другого допиту застосували електрошокер. Струмом мене вдарило у потилицю. Це було дуже боляче», — повідомив чоловік.

Раніше Заборона розповідала про те, як окупанти майже місяць утримували 380 осіб у нелюдських умовах у маленькому підвалі школи села Ягідного, що на Чернігівщині.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій