Зміна клімату сповільнює обертання Землі: як це взагалі можливо
- Людство з 1972 року використовує високосну секунду, щоб синхронізувати час атомних годинників разом із реальним часом обертання Землі. У сучасній техніці це часто викликає збої.
- Дослідження Дункана Агню з Інституту океанографії в Каліфорнії показало, що зміна клімату також впливає на тривалість доби.
- Танення льодовиків вже призвело до того, що високосну секунду треба буде використати на 3 роки пізніше.
Зменшення кількості льоду на полюсах та збільшення кількості води біля екватора зміщує вагу від осей обертання Землі та сповільнює її. При цьому з 1970-х років наша планета тільки пришвидшувалась через процеси у ядрі. Вчені метрологи, які займаються вимірюваннями стверджують, що перенесення високосної секунди вплине тільки позитивно.
Заборона розповідає про вплив зміни клімату на час.
Дослідження Інституту океанографії в Каліфорнії: висновки
Зміна клімату напряму впливає на час, шляхом уповільнення обертання землі. Це відбувається через танення льодовиків, йдеться у дослідженні геофізика з Інституту океанографії в Каліфорнії, Дункана Агню, пише Nature.
Він дослідив, що танення льодовиків уповільнює обертання Землі до такої міри, що наступна високосна секунда буде необхідна на 3 роки пізніше, ніж передбачалось.
Високосна або координаційна секунда — це штучна секунда, яка додається або віднімається раз на кілька років, щоб узгодити світові атомні годинники з реальною тривалістю дня. Річ у тім, що Земля не обертається навколо своєї осі з постійною швидкістю. Це призводить до похибки, коли одна доба може бути на кілька секунд довша за 24 години, а інша — коротша.
Читати більше новин в TelegramВчені метрологи, які займаються вимірюваннями, стверджують, що відтермінування високосної секунди — це скоріше позитивне явище, аніж негативне. Координаційну секунду хочуть скасувати з 2035 року і те, що зміна клімату посуне високосну секунду з 2026 року на 2029 рік, означає що таких секунд буде менше до моменту скасування. Коли це станеться, вчені розраховують до 2135 року вигадати більш досконалу систему синхронізації між астрономічним та атомним часом.
Річ у тім, що вона завдає шкоди обчислювальній техніці, оскільки її важко передбачити. Так, координаційна секунда вже вибивала з роботи Reddit на 40 хв у 2012 році. У 2017-му в новорічну ніч вийшов із ладу DNS-сервіс CloudFlare — компанія також звинуватила в цьому корегування часу.
«Високосні секунди вже є великою проблемою, тому що в суспільстві, яке все більше базується на точному вимірюванні часу, вони призводять до серйозних збоїв в обчислювальних системах. Мінусова секунда може бути ще гіршою. У всіх існуючих комп’ютерних кодах це не враховано», — каже очільниця відділу часу та частот в Національному інституті стандартів США в Боулдері Елізабет Донлі.
Танення льодовиків та обертання Землі: як повʼязане
Раніше вчені думали, що Земля тільки сповільнюватиметься, тому секунди треба буде тільки додавати. Зменшення швидкості викликане дією сили тяжіння Місяця на нашу планету, що призводить до чогось подібного на тертя між космічними обʼєктами. Це пояснювало, чому археологічні розкопки свідчили, що 1.4 млрд років тому день на землі тривав 19 годин замість 24.
Проте, в 1970-х роках виявилось, що внутрішні процеси в земному ядрі пришвидшують землю. Це означало, що з часом високосну секунду доведеться не додати, а відняти.
Саме на цей процес і впливає зміна клімату — вона знову сповільнює Землю. Так, Аналіз Агню показує, що з 1990-х років планета стала більш сплюснутою: маса із льодовиків Гренландії та Антарктиди разом із їх таненням змістилась до екватора. Ця маса води перемістилась далі від осі обертання і, відповідно, сповільнила його.
«Лід розтанув достатньо, щоб змінити рівень моря настільки, що ми можемо побачити, що це вплинуло на швидкість обертання Землі. Я давно займаюся проблемою кліматичних змін, і можу непокоїтися про це й без цього, але це ще один спосіб переконати людей, наскільки це [зміна клімату] велика справа», — каже Дункан Агню.
Сумарно Земля все ще прискорюється. І хоча дослідження Дункана Агню може допомогти з прогнозами, проте вченим досі важко визначитись, коли зʼявиться необхідність у відніманні високосної секунди. Цього не знає і безпосередньо відповідальний за це астрогеофізик з Міжнародної служби обертання Землі та систем відліку в Парижі Крістіан Бізуар.
«Активність у внутрішньому ядрі Землі майже неможливо передбачити. Ми не знаємо, коли прискорення припиниться та все повернеться назад», — каже він.
Раніше Заборона розповідала про нагрівання Атлантики та наслідки від цього. Це негативно вплине на рибальство, а також на кількість та потужність ураганів.