Читаєте зараз
Знадобиться ЗСУ: у Британії створили перший у світі дрон з лазерним керуванням 

Знадобиться ЗСУ: у Британії створили перший у світі дрон з лазерним керуванням 

Markiian Oliiarnyk
  • Безпілотники з технологією FSOC абсолютно невразливі до ворожих засобів радіоелектронної боротьби.
  • Суттєвий недолік таких дронів — малий радіус дії (близько 400 метрів довкола оператора).
  • БПЛА з лазерним керуванням можуть бути корисними для проведення невеликих розвідувальних або диверсійних операцій.

У Великій Британії команда інженерів успішно продемонструвала перший у світі безпілотний літальний апарат із лазерним керуванням. У своїй роботі він покладається на спеціальні датчики, які вловлюють лазерні промені, та технологію оптичного зв’язку, яка не залежить від радіочастот. Розробники розцінюють свій винахід як безпілотник майбутнього.

Заборона розповідає про випробування унікального дрона, який може бути корисним ЗСУ.


Лазерний БПЛА від QinetiQ: як працює

Військові випробування першого у світі безпілотника з лазерним керуванням виробництва компанії QinetiQ відбулися на навчальному полігоні Солсбері-Плейн, що в Англії. Проєкт реалізовується за підтримки Міністерства оборони Великої Британії.

Керується дрон за допомогою спеціальних датчиків та системи під назвою FSOC (Free Space Optical Communications). Це технологія оптичного зв’язку (лазерні промені поширюються у вільному просторі) для бездротового передавання даних.

«Використання FSOC засноване на більш ранніх демонстраціях Crewed-Uncrewed Teaming, які забезпечили нам перше місце у Великій Британії та Європі у реальному повітряному управлінні безпілотниками. Це також слугує черговим свідченням того, що команди люди+машин є важливою частиною того, як збройні сили діятимуть у майбутньому», — зазначив технічний керівник проєкту QinetiQ Дейв Діксон.

Читати більше новин в Telegram

Двосторонній канал FSOC забезпечує дуже високу пропускну здатність та захищає сигнал від перехоплення. Це означає, що безпілотник з лазерним керуванням є невразливим до ворожих засобів радіоелектронної боротьби (РЕБ), оскільки його система не використовує для зв’язку радіохвилі. Така технологія могла б дуже знадобитися Збройним силам України: росіяни активно використовують свої РЕБ та РЛС малої та великої дальності.

У прототипа QinetiQ є один суттєвий недолік — радіус дії. Річ у тім, що лазерний пристрій може керувати БПЛА лише у межах прямої видимості. За даними Defence News, цей радіус становить трохи більше 400 метрів довкола оператора. До того ж поки невідомо, як на передачу сигналу впливають дим, пил та інші повітряні перешкоди, які здатні повністю або частково блокувати проходження променів світла. Тож для великих і далеких наступальних завдань апарат не годиться, а ось для локальних таємних диверсійно-розвідувальних операцій він цілком може стати у пригоді.

Раніше Заборона розповідала про британську інноваційну систему ППО Dragonfire, яка замість снарядів випускає лазерні промені, що здатні збивати навіть ракети, артилерійські снаряди та літаки. 

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій