'

Знайти своїх. Що робити, якщо рідні потрапили в полон?

Anastasiya Bereza
Знайти своїх. Що робити, якщо рідні потрапили в полон?

1 березня, у вівторок, Україна провела перший обмін полоненими з російською стороною. Омського офіцера Юрія Олександровича Нікітіна обміняли на п’ятьох бійців територіальної оборони Сумщини – Дмитра Квітченка, Валерія Позняка, Ігоря Мокренка, Андрія Фролкова та Олега Солонара. Заборона зібрала всю наявну на даний момент інформацію про те, куди звертатися людям, близькі яких зникли або потрапили у полон. 


Служба безпеки України

28 лютого Служба Безпеки України розмістила на своєму сайті повідомлення про заснування Об’єднаного центру з пошуку та звільнення полонених. Там формуватимуть списки, аби «віднайти й повернути додому кожного українця, який потрапив у полон або зник».

В центрі працюють два номери телефонів : +38 067 650 83 32 та +38 098 087 36 01. Також можна надсилати інформацію на електронну скриньку united.centre.ssu@gmail.com.

В СБУ підкреслюють, що це не просто «гаряча лінія» для прийому дзвінків, а саме центр пошуку. Оператори приймають звернення і залежно від ситуації рекомендують, які дані потрібно зібрати та надіслати для проведення розшуку.

Центр працює цілодобово, але через велику кількість звернень телефони іноді можуть не відповідати. В СБУ обіцяють передзвонювати на номери, дзвінки з яких були пропущені.

Читати більше новин в Telegram

Міжнародний комітет Червоного Хреста

Відповідно до міжнародного гуманітарного права, забезпеченням полонених і адвокацією їхніх прав займається Червоний Хрест. 

В Міжнародному комітеті Червоного Хреста в Україні діє гаряча лінія з номером телефону 0 800 300 155.

Також є гаряча лінія інформаційного центру Товариства Червоного Хреста в Україні за номером 0 800 332 656 та лінія підтримки Червоного Хреста «Давай поговоримо» за номером 0 800 331 800.

Протягом 1 березня Забороні не вдалося додзвонитися на жодну з ліній — усі вони перевантажені. В Червоному Хресті про цю проблему знають і запевняють, що працюють над її розв’язанням.

Моніторингова місія ООН з прав людини

Моніторингова місія ООН з прав людини не займається допомогою у розшуку та контактуванні з полоненими під час військових конфліктів, але вона приймає та фіксує повідомлення про жорстоке поводження з ними — приниження, тортури тощо. Інформація про можливі порушення міжнародного права, прав людини та міжнародного гуманітарного права стосовно військових, взятих у полон з 24 лютого 2022 року (незалежно від приналежності ймовірних порушників або жертв), може бути доведена до відома Моніторингової місії ООН з прав людини в Україні електронною поштою: ohchr-hrmmu@un.org.

Громадська організація «Група Патріот»

Це неполітична громадська організація, одним з напрямків роботи якої є звільнення військовополонених та заручників.

Номер гарячої лінії для повідомлень:  0 800 339 247.

Також цілодобово можна дзвонити на номери: +38 068 36 90 124, +38 073 10 71 124 та +380 (50) 96 77 924.

Відділ пошуку визволення полонених Генерального Штабу ЗСУ

Цей відділ допомогатиме з пошуком полонених не тільки серед військових, а й серед цивільних.

Телефон для зв’язку: +38 097 842 3315.

Заборона також звернулася за коментарями до експертів, які займаються темою полонених від початку війни в Україні.

Голова правління Центру громадянських свобод Олександра Матвійчук в коментарі Забороні зазначила, що ті схеми допомоги українським полоненим, якими правозахисники керувалися раніше, більше не працюють. Зараз, за її словами, правозахисники відпрацьовують нові разом із державними органами. Це підтверджує і голова «Кримської платформи» Марія Томак. «Я намагаюсь зараз якось скоординувати ці дії», — сказала вона. 

Народна депутатка України від партії «Європейська солідарність» та колишня уповноважена президента України з мирного врегулювання ситуації на Донбасі Ірина Геращенко додає, що було б добре, якби координацію збору інформації про полонених і контакт з рідними взяло на себе Міністерство у справах ветеранів. 

Всі співрозмовники Заборони підкреслили, що звільнення полонених — це в основному непублічна та індивідуальна робота. 

Якщо ваші близькі потрапили у полон чи зникли — повідомляйте СБУ та Червоний Хрест і пишіть нам на електронну адресу contact@zaborona.com. Ми спробуємо зв’язати вас з потрібними у вашому випадку людьми.

Заборона триматиме цю тему на контролі і повідомлятиме, якщо з’являтиметься будь-яка нова інформація з цього приводу. 

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій