Читаєте зараз
ЗС РФ планує підрив заводу «Кримський титан» — хімічні випари вразять територію площею 100 кілометрів. Ось що свідчить на користь цієї теорії

ЗС РФ планує підрив заводу «Кримський титан» — хімічні випари вразять територію площею 100 кілометрів. Ось що свідчить на користь цієї теорії

Oleksandr Humeniuk

12 червня Головне управління розвідки України (ГУР) заявило, що російські війська замінували завод «Кримський титан», розташований на півночі півострова. Згідно з ГУР, росіяни планують використати завод як хімічну зброю у разі наближення ЗСУ до перешийка. Разом з експертами Заборона з’ясувала, які населені пункти, скоріше за все, накриє хмара хімікатів, та чи дійсно ЗС РФ готові використати хімічну зброю. 


Підрив «Кримського титану» — ймовірний сценарій? На жаль, після підриву Каховської ГЕС — так

Імовірність підриву «Титану» підтверджується кількома факторами. 

Перший — це військова складова. Змоделювавши можливе форсування ЗСУ лівого берега Дніпра на Херсонщині, ЗС РФ підірвали Каховську ГЕС, аби унеможливити просування української армії на південь і, в разі успіху контрнаступальних дій, в бік Криму. 

З тією ж метою російська армія замінувала завод «Кримський Титан» в місті Армянськ, розташованому на перешийку, що з’єднує материкову Україну та Крим. У разі підриву об’єкта станеться викид аміаку, який призведе до утворення аміачної хмари — ЗСУ муситимуть заходити на півострів в костюмах хімзахисту, що значно сповільнить темпи їхнього просування. За оцінкою постійного військового експерта Заборони Романа Світана, це затримає українську армію від просування вглиб півострова як мінімум на тиждень. 

Також, за даними розвідки, останній місяць на «Титані» спостерігається активність російської армії. На думку професора кафедри екології Києво-Могилянської академії Євгена Хлобистова, якого опитала Заборона, на заводі працює тільки одних цех — ймовірно, через те, що останні місяці російська армія евакуйовувала обладнання. Це ще один можливий фактор, який свідчить на користь заяв ГУР. 

Якими можуть бути наслідки від підриву «Титану»? Спойлер, про який ви, певно, вже здогадалися: ще одна екологічна катастрофа

Зараз на заводі працює один цех з виготовлення добрив. За інформацією Євгена Хлобистова, в цеху зберігається близько 200 тонн чистого технічного аміаку. Сам по собі аміак не є вибухонебезпечним, але він належить до класу отруйних речовин. Аміак спричиняє подразнення верхніх дихальних шляхів, ураження невеликими концентраціями викликає подразнення очей і слизової оболонки носа, слинотечу, головний біль, почервоніння обличчя та біль у грудях. Під час контакту зі шкірою пари спричиняють опіки різних ступенів. Високі концентрації можуть призвести до серйозних розладів здоров’я та загибелі людини.

В коментарі Забороні Всеукраїнська екологічна ліга припустила, що у випадку вибуху аміачна хмара накриє прилеглі райони за пів години. Під загрозою передусім опиняться окуповані Армянськ, Красноперекопський район та південні райони Херсонщини — території в радіусі як мінімум 100 кілометрів. Наслідки забруднення будуть залежати від напрямку вітру, вологості повітря та атмосферних опадів.

Ще один небезпечний об’єкт заводу — озеро Красне, яке використовують як відстійник для хімічних відходів, що утворилися в результаті діяльності підприємства. Хлобистов припускає, що озеро також можуть підірвати. Через те, що Красне перебуває в майже сухому стані через постійну зміну коефіцієнта водності, підірвати його легко. У такому разі в повітря буде викинута велика кількість домішок від хімічних речовин, які використовувались при різних технологічних процесах.

Оцінити приблизні наслідки можна, пригадавши 2018 рік. Тоді на заводі відбувся витік шкідливих речовин (через окупацію і недоступність об’єкта для інспектування українською стороною причину інциденту так і не було встановлено). Однак, як повідомляв окупаційний уряд, викид відбувся через випари вмісту кислонакопичувача. Будинки, автомобілі, ґрунт і поверхня водних об’єктів вкрилися бурим нальотом. Через хімічний викид в Армянську влада України почала евакуацію дітей із семи прикордонних сіл Херсонської області до Скадовська. Тридцять сім українських прикордонників, які стояли на контрольних пунктах Чаплинка і Каланчак, дістали отруєння і теж були евакуйовані — про це Забороні повідомила Всеукраїнська екологічна ліга.

Екологічна катастрофа — не єдина проблема. «Кримський титан» — один з найбільших виробників діоксиду титану в Східній Європі, якому належить 2% світового ринку. Експорт продукції здійснюється до 53 країн світу і становить близько 70% від загальних обсягів виробництва. Цілком можливо, що підрив можна буде вважати ще одним актом диверсії, аби ускладнити економічну відбудову повоєнної України. 

Разом з Всеукраїнською екологічною лігою Заборона підготувала список порад, що робити у разі загрози викиду аміаку. Ось вони

  • виходити із зараженого району необхідно перпендикулярно напрямку вітру;
  • якщо немає можливості вийти з району зараження, необхідно укритися в підвалах, квартирах чи будинках, попередньо загерметизувавши вікна, двері та вентиляцію (бажано тканиною, змоченою в лимонній кислоті або слабкому розчині оцту);
  • в приміщені бажано пройти до ванної кімнати та включити душ на мілке розпилення (вода поглинає аміак із повітря). Важливо не включати вентиляцію (витягує чисте повітря та затягує забруднене);
  • якщо ви відчуваєте запах аміаку, треба дихати через вологу марлеву пов‘язку, змочену 5% розчином оцтової або лимонної кислоти.

При отруєнні аміаком:

  • виведіть ураженого на свіже повітря;
  • дайте йому теплого молока з харчовою содою;
  • надягніть ватно-марлеву пов’язку, змочену водою та 5% розчином оцтової або лимонної кислоти;
  • при потраплянні аміаку в очі промийте їх водою або протріть вазеліновою чи оливковою олією;
  • при ураженні шкіри обмийте уражену ділянку чистою водою, зробіть примочки з 5% розчином оцтової або лимонної кислоти.

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій