ЗСУ дозволили списувати майно за спрощеною процедурою. Це важливо
- До військового майна належить зброя, техніка, автівки, медичне обладнання, інше устаткування та навіть будівлі.
- У разі його втрати (наприклад, внаслідок обстрілу) раніше потрібно було зібрати велику кількість довідок та провести розслідування.
- Верховна Рада 5 жовтня 2023 року ухвалила закон, який спрощує процедуру.
Для списання практично усього майна, окрім зброї, достатньо буде наказу від командира військової частини, за яким воно закріплене. Проводити розслідування необов’язково — чи потрібно воно, також вирішуватиме командир. Тобто тепер буде набагато легше отримати заміну техніки, що життєво важливо в умовах інтенсивних бойових дій.
Заборона розповідає про акт, який зменшує кількість бюрократичних процедур для захисників.
Рада ухвалила законопроєкт 10039: ключові зміни
Українські парламентарі 5 жовтня 2023 року 309 голосами затвердили документ щодо внесення змін до ЗУ «Про правовий режим майна у Збройних силах України». Ініціаторами законопроєкту виступили 42 народні депутати від фракцій «Голос», «Слуга народу», «Європейська солідарність» та «Батьківщина».
Передбачено суттєве спрощення процедури списання військового майна, за виключенням зброї. Йдеться про автомобілі, медичну техніку, інше устаткування та навіть будівлі.
«Інтенсивні бойові дії супроводжуються використанням у великих кількостях військового майна, що паралельно відбувається з постійними процедурами його списання та постановці на облік. Існуюча модель не відповідає реаліям і виявилась взагалі нерозрахованою на належне функціонування. Процедури списання дуже тривалі і супроводжуються довгими службовими розслідуваннями, погодженнями з правоохоронними органами і спеціальними правоохоронними формуваннями у складі ЗСУ», — йдеться у пояснювальній записці.
Читати більше новин в TelegramТак, Рада дозволила робити це суто за рішенням командира військової частини, але тільки якщо вартість втраченого не перевищує 100 000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (станом на 2023 рік це 1.7 млн гривень). Норма діятиме до завершення воєнного стану в країні.
Процедура така:
- командир за поданням комісії видає наказ про списання закріпленого за військовою частиною майна незалежно від номенклатури служб забезпечення — жодних затверджень і погоджень не потрібно;
- розслідування причин та обставин втрати проводити також не обов’язково — рішення також ухвалює командир;
- все майно списується одним загальним актом з описом події та переліком втраченого;
- акт складається та підписується комісією для списання та не менше як двома учасниками або свідками події і подається на затвердження командувачу виду військ (начальник ГУР, командувач Сухопутних військ ЗСУ тощо) у 30-денний строк;
- відповідь мають надати впродовж 20 днів;
- у разі відмови є 15 днів, щоб переподати акт.
Списання військового майна: як було раніше
Поки діє набагато складніша процедура. Так, якщо сталася подія, в результаті якої було втрачено (знищено) військове майно, командир підрозділу, в якому це відбулось, повинен повідомити вище командування:
- подати доповідь командному пункту військової частини;
- подати рапорт командиру військової частини з клопотанням про призначення службового розслідування.
Командир частини вносить інформацію про втрату з подробицями у журнал бойових дій і видає письмовий наказ про призначення службового розслідування.
Правоохоронні органи та окремі служби ЗСУ проводять розрахунок шкоди від знищення майна, з’ясовують всі обставини, переконуються, що втрата відбулася не через посилку військових тощо. Факт відсутності підстав для притягнення до матеріальної відповідальності встановлюється судом або службовим розслідуванням.
Після цього алгоритм дій для командира такий:
- отримання необхідних довідок/листів від органів досудового розслідування (ДБР, СБУ, НАБУ тощо);
- отримання аркуша–погодження матеріалів справи службового розслідування від Військової служби правопорядку (ВСП);
- подання клопотання та отримання аркуша/аркушів погодження на списання військового майна за інспекторським посвідченням від посадових осіб бригади, регіонального управління, уповноважених посадових осіб командування за напрямком;
- оформлення справи;
- подання клопотання та отримання інспекторського посвідчення до органу забезпечення відповідного напрямку;
- отримання інспекторського посвідчення та внесення змін до обліку військової частини.
Тобто без усіх цих етапів виключити техніку чи обладнання з обліку не можна, а отже не можна й отримати заміну чи грошову компенсацію від держави.
Раніше Заборона розповідала про збільшення суми бойових винагород для деяких категорій захисників. 100 000 грн платитимуть не тільки тим, хто працює у зоні бойових дій.
Читати більше новин в Telegram