ЗСУ можуть отримати майже 100 додаткових Leopard: схема передачі аж у два рівні

Ilona Kivva
Автор:
  • Україна отримує німецькі Leopard 2 у рамках міжнародної коаліції. Вони є частиною танкового кулака, необхідного для активних наступальних дій.
  • Німеччина та Нідерланди відправили запити на придбання першої версії броньовиків швейцарській оборонній компанії RUAG.
  • Швейцарія 2 червня відхилила поправку, яка дозволила б реекспортувати її зброю в Україну, але танки навіть не стояли у неї на озброєнні.

Щоб обійти позицію нейтралітету, якої дотримується Швейцарія, Leopard 1 можуть спочатку продати німецькому концерну, який причетний до виробництва цих броньовиків. У такому випадку погодження на передачу Збройним силам України повинна буде надати Німеччина, яка вже і так постачає подібну техніку Україні.

Заборона розповідає про схему передачі ЗСУ німецьких котиків.


Німеччина та Нідерланди: де візьмуть броньовики для України

Швейцарська федеральна оборонна компанія RUAG у 2016 році придбала в Італії 96 танків Leopard 1A5. Більшість із них планували перепродати, а частину використати як машини-донори для ремонту. Однак всі ці роки вони зберігалися на базі підприємства в Італії, пише SRF.

Заявки на придбання броньовиків подали Німеччина та Нідерланди. Чи діють вони скооперовано, або ж окремо, невідомо, однак мета обох країн — передати техніку Збройним силам України. Головна відмінність: офіційний Берлін має намір викупити усі машини, а Амстердам — кілька десятків (точну кількість не уточнюють).

Проблема полягає у тому, що Швейцарія дотримується політики нейтралітету щодо продажу летальної зброї Україні. Так, 2 червня 2023 року парламент країни відхилив поправку до законодавства, яка б дозволила експортувати та реекспортувати летальну зброю. Тож Швейцарія і надалі блокуватиме постачання техніки та снарядів:

Читати більше новин в Telegram
  • у яких використовуються її комплектуючі;
  • які були виготовлені безпосередньо нею;
  • від оборонних компаній, які зареєстровані у країні.

Аби обійти цю норму, уряд Німеччини запропонував дворівневу схему:

  • покупку Leopard може здійснити концерн Rheinmetall, який є субпідрядником компанії-виробника танків і не тільки робить частину комплектуючих (в основному гармати), а й має у власності кілька десятків машин і може законно їх продавати;
  • після придбання Rheinmetall має відправити запит німецькому уряду і зможе продати танки Україні або навіть тому ж уряду — тоді вони надійдуть як безоплатна допомога.

Танки виготовлені Німеччиною і не мають швейцарських комплектуючих. Ба більше, броньовики цієї моделі навіть не стоять на озброєнні нейтральної держави, тож теоретично лазівка може спрацювати. 

«Тут окреме цікаве питання, а звідки взагалі машини цього типу опинились в розпорядженні швейцарських структур, бо Leopard 1 на озброєнні армії Швейцарії не стояли. Мова про танки Leopard 1A2, які виготовлялись за ліцензією в Італії, і на які під час модернізації були встановлені башти від Leopard 1A5. На початку 2010 років італійська армія ці машини зняла з озброєння, тоді їх і перекупила RUAG зі Швейцарії, що власне й пояснює цей територіальний парадокс», — пояснили у Defense Express.

Однак, як зазначає SRF, RUAG все одно має отримати погодження на експорт у Німеччину від Берну.

Leopard 1A5: коротко про танки

Леопард 1 — німецький основний бойовий танк першого покоління, розробка якого почалася в 1956 році. На озброєння Бундесверу вони надійшли в 1965 році. Через 20 років їх поступово замінили на новішу версію — Leopard 2, але перша модель все ще перебуває на озброєнні низки експортних операторів, пише Military Today.

Техніка має зварний корпус і литу вежу. Броня порівняно тонка, для прикладу, радянський танк Т-62 міг пробити лобову на відстані 1.8 км, а Т-72 — на відстані понад 3 кілометри.

Основний бойовий танк Leopard 1. Фото: Military Today

Попри це броньовик має вкрай високу потужність навіть у порівнянні з більш сучасною технікою. Він озброєний британською нарізною гарматою L7A3 калібру 105 міліметрів. Це була стандартна танкова гармата НАТО, яка використовувалася на американських M60 Patton і французький AMX-30.

Може стрілити:

  • бронебійними підкаліберними снарядами (APDS);
  • бронебійними опереними снарядами (APFSDS) — головна відмінність від попередніх — стабілізація у польоті за рахунок крилець;
  • кумулятивними боєприпасами (HEAT) — осколково-фугасної дії;
  • димовими снарядами.

Для розуміння, Leopard 1 може пробити лобову броню Т-62 на відстані 400 м снарядом APDS і 1.5 км — APFSDS. Лобову броню Т-72 може пробити  на відстані 800 м за допомогою APFSDS.

Додаткове озброєння складається зі спареного 7.62 мм кулемета та встановленого на башті зенітного 7.62 мм кулемета.

Leopard 1A5  — оновлена версія танка. Вона була розроблена на початку 1990 років. Головні відмінності від першої версії:

  • покращена система стабілізації гармати — дозволяє вести ефективний вогонь на ходу;
  • посилена броня;
  • покращена система управління вогнем;
  • вдосконалене обладнання нічного бачення.

Раніше Заборона розповідала про схему передачі Україні одних із найкращих у світі ОБТ Leopard 2. Країни-союзниці створили коаліцію.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій