'
Читаєте зараз
Швейцарія може дозволити передавати свою зброю ЗСУ: що там цікавого виробляють

Швейцарія може дозволити передавати свою зброю ЗСУ: що там цікавого виробляють

Ilona Kivva
Автор:
  • На озброєнні є техніка, імпортована з інших держав, а також власного виробництва — в основному БТР.
  • Головною фішкою швейцарських БТР є те, що багато компонентів можна замінити відповідно до потреб бойових підрозділів.
  • Країна кілька століть дотримується політики нейтралітету, яка забороняє поставки зброї та боєприпасів для використання у бойових діях. 

У Швейцарії законодавчо можуть дозволити реекспорт вітчизняної зброї. Документ розблокує передачу, наприклад, високоточних зенітно-ракетні комплексів Aspide, боєприпасів для самохідних артустановок Gepard та найбільш багатофункціональнмх у світі бронетранспортерів.

Заборона розповідає про історичне рішення парламенту зазвичай нейтральної країни.


Яку зброю виробляє Швейцарія

На озброєнні Берна є техніка як власного виробництва, так і імпортована з інших держав. Зокрема, серед іноземних зразків у великій кількості є американські бронетранспортери M113A2 та зенітно-ракетні комплекси Stinger, німецькі танки Leopard 2, пише Defense Express.

Для власних потреб та на експорт Швейцарія виготовляє в основному бронетранспортери:

  • CV9030CH;
БТР CV9030CH. Фото: Armed Conflicts

Читати більше новин в Telegram

Це спільна розробка швейцарської компанії Ruag Landsystens Thun та шведського відділення британської корпорації BAE Systems. БТР заснований на гусеничному шасі, яке забезпечує високу прохідність та забезпечує здатність долати навіть високі перешкоди. Двигун розвиває до 605 кінських сил. Основним озброєнням є 30 мм гармата Bushmaster II, здатна робити до 200 пострілів за хвилину.

Броньовик вміщує трьох людей екіпажу та вісьмох військових у повному обмундируванні — це вважається високим рівнем місткості для БТ. CV9030 має зварний сталевий броньовий корпус. Передня дуга витримує влучення 30 мм снарядів, які є основним озброєнням старих моделей російських БМП та БТР. 

  • MOWAG Piranha;
Mowag Piranha третього покоління. Фото: Ds News

Піранья один із найрізноманітніших за функціями колісних бронетранспортерів у світі. Він виготовляється у форматах шасі 4×4, 6×6, 8×8 та 10×10. Однією з фішок є те, що двигун розміщений набагато далі від кабіни пасажирів, ніж у більшості БТР. Це забезпечує додатковий захист при пожежі, наприклад, у наслідок влучання. Piranha також має вкрай високу прохідність, тому може діяти в умовах місцевості, які є недоступними для багатьох інших колісних броньовиків.

Озброєння також різноманітне: від простих кулеметів до великокаліберних гармат, додатково можна встановити навіть протитанковий ракетний комплекс.

  • MOWAG Eagle;
MOWAG Eagle IV. Фото: Defense Update

Це легкий броньований автомобіль, який має більше п’яти різних модифікацій у конфігураціях 4×4 та 6×6. Найпоширенішою є четверта версія, призначена для патрулювання та спостереження.

Броня захищає від снарядів калібру 7.62х39 мм, осколків артилерійських снарядів та мін (витримує підрив 6-кг протитанкової міни під будь-яким колесом). Вміщує машина п’ятьох людей, включно з водієм.

Також країна виробляє власну версію американських САУ M109 під назвою KAWEST. Головною відмінністю від оригіналу є гаубиця L47 155 мм, яка має максимальну дальність стрільби 27 км (оригінальні стріляють на 15 кілометрів). Артсистема видає до трьох пострілів за 15 секунд.

Самохідна артилерійська установка M109 KAWEST. Фото: Мілітарний

Також збройні компанії Швейцарії виготовляють окремі компоненти для іноземної зброї, наприклад, комплектуючі для ракет італійських зенітно-ракетних комплексів Aspide та велику частину снарядів для німецьких Gepard.

Чому Україна не отримала ЗРК Aspide

Швейцарія протягом кількох століть дотримуватися політики нейтралітету, навіть під час Першої та Другої світових війн, надаючи європейським державам підтримку тільки у гуманітарних питаннях, нагадує History.

Це означає, що Швейцарія не тільки не бере участі у збройних конфліктах, а й не постачає озброєння для підтримки будь-якої зі сторін. Також держава має право блокувати поставки техніки та снарядів, у яких використовуються її комплектуючі чи які була виготовлена безпосередньо нею. Ці принципи задекларовані на законодавчому рівні.

Історичні зрушення відбулися 25 січня 2022 року, коли уряд Швейцарії ухвалив рішення дозволити реекспортувати в Україну швейцарське обладнання для розмінування. Для цього країнам операторам видаватимуть спеціальні ліцензії. 

Крім того, Комісія з політики безпеки Національної ради Швейцарії 14 голосами ухвалила законопроєкт щодо дозволу країнам-операторам реекспортувати швейцарську військової техніку Україні.

Тепер рішення має затвердити уряд. Якщо це станеться, то ЗСУ потенційно можуть отримати практично будь-який вид зброї. Так, CV9030CH у значній кількості є на озброєнні Фінляндії та Норвегії, а Piranha — в арсеналах Бельгії, Данії, Ірландії, Іспанії та Швеції. Eagle є в бронепарку Німеччини та Данії, а M109 KAWEST кілька років тому придбала Італія.

Також це розблокує передачу Україні додаткових партій боєприпасів до САУ Gepard, які вже активно використовують українські воїни. Річ у тім, що більшу частину снарядів виготовляє швейцарська компанія, а держава не давала Німеччині дозволу на передачу. За аналогічним принципом було перекрите постачання ЗРК Aspide, які готувала для ЗСУ Іспанія, та БТР Piranha, які готова була передати Данія.

Раніше Заборона розповідала про рішення Німеччини, яке розблокувало утворення танкової коаліції для допомоги Україні. До ініціативи вже офіційно приєдналися Німеччина, Фінляндія та Польща, але, за інформацією ЗМІ, без афішування дали згоду передати броньовики значно більше держав.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій