Читаєте зараз
«ЗСУ починають перемагати в артилерійській війні» — такі заголовки все частіше трапляються у пресі. Розбираємося, чи це так

«ЗСУ починають перемагати в артилерійській війні» — такі заголовки все частіше трапляються у пресі. Розбираємося, чи це так

Oleksandr Humeniuk

У війні РФ проти України артилерія відіграє одну з головних ролей: вираз «артилерія боги війни» залишається актуальним і досі. Цього літа від західних медіа все частіше можна почути про те, що ЗСУ ефективніше знищують артилерійські установки противника завдяки контрбатарейній боротьбі. З’ясовуємо, що це, та чому українській армії як стороні, що наступає, вдається знищувати більше техніки ЗС РФ цього літа.


Експерти все частіше кажуть, що сторони намагаються виснажити одна одну. В тому числі за допомогою контрбатарейної боротьби

Дуже часто військові експерти говорять, що російсько-українська війна має лише окремі елементи конфлікту четвертого покоління та більше нагадує протистояння третього покоління. Найновітніша фаза включає використання високотехнологічної зброї дальнього ураження (ракети та безпілотники), тоді як більш давній етап, як-от Перша та Друга світові війни, з якими часто порівнюють бої ЗСУ та Збройних сил РФ (ЗС РФ), спираються на близькоконтактні артилерію та піхотні прориви. 

Артилерія — найбільш великокаліберна зброя, яка наразі використовується на передній лінії фронту. Виразний артилерійський характер війни змусив військових думати про те, як можна максимально вберегти особовий склад від ударів противника, що призвело до контрбатарейної боротьби — засікання сенсорами, оптикою та радарами артилерії, РСЗВ та мінометних установок противника, після чого по них завдається удар.

Контрбатарейну боротьбу можна розділити на три складові: 

  • виявлення;
  • знищення;
  • швидкість прийняття рішень.

Виявлення місця розташування артилерії противника відбувається у декілька способів. В коментарі Забороні військовий експерт та професор Національної академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного Андрій Харук зазначає, що один з найбільш характерних для російсько-української війни засобів засікання — це дрони. Другий спосіб — контрбатарейні радари, які аналізують траєкторію польоту снаряда і по ній визначають позиції. Третій — звукометрична методика, яка спирається на мікрофони, що фіксують звук пострілу і через перетин ліній від двох чи чотирьох мікрофонів визначають ворожу позицію.

Як ЗСУ перевершують ЗС РФ у контрбатарейних дуелях?

15 липня в The Warzone вийшла аналітична стаття «Контрбатарейна перевага Києва, що зростає». Згідно з нею, ЗСУ вдається придушувати російську артилерію та поступово нарощувати перевагу завдяки успішній контрбатарейній боротьбі. Автор статті, редактор The Warzone Стейтон Пейн, зазначає, що росіянам не вистачає контрбатарейних радіолокаційних систем, а їхні втрати не можуть швидко поповнюватися через високотехнологічність апаратури і брак доступу до ринку через санкції проти Росії. 

Ізраїльській військовий експерт Ігаль Левін у коментарі Забороні додав ще один важливий фактор: ефективність української артилерійської школи. Через дефіцит снарядів, який, наприклад, не відчували ЗС РФ на початку вторгнення, ЗСУ мали думати про економію ресурсів і, відповідно, про їх ефективніше застосування. На думку експерта, ресурс-менеджмент відіграв важливу роль в покращенні роботи артилерії. 

​​Ігаль Левін. Фото надане Ігалем Левіним

Ще одна сильна сторона ЗСУ, про яку говорять від самого початку вторгнення, — автономність прийняття рішень окремими ланками армії. Через перенавантаженість бюрократично-військового апарату і жорстку централізацію росіяни вимушені чекати дозволу перед тим, як виконувати ту чи іншу дію, тоді як окремі утворення ЗСУ можуть приймати рішення самостійно відносно актуальної ситуації. В коментарі Забороні Ігаль Левін називає цей притаманний ЗС РФ ланцюжок kill chain. Через те, що після роботи артилерії російські підрозділи мають чекати, поки їхній запит про передислокацію пройде через всі ланки та повернеться назад, вони залишаються на місці довше — і відкриваються для зустрічного удару ЗСУ.

Андрій Харук. Фото: Андрій Харук / Facebook

За непідтвердженою інформацією, окрім артилерії, ЗСУ також почали використовувати для контрбатарейної боротьби РСЗВ HIMARS. «Є такі повідомлення з боку тих же самих росіян. Раніше HIMARS використовувалися майже виключно для ураження складів і командних пунктів. Тепер же їх почали застосовувати і для контрбатарейної боротьби», — розповідає Андрій Харук.

Однак варто зазначити, що, попри успіхи ЗСУ, армія РФ також систематично завдає ударів по українських батареях. Нідерландське OSINT-об’єднання Oryx стверджує, що за весь час повномасштабної війни ЗС РФ було знищено 60 американських артилерійських установок M777 та 61 артилерійську установку радянського зразка різних калібрів. Головною ж зброєю росіян у контрбатарейній боротьбі можна назвати дрони-камікадзе «Ланцет», які почали використовувати через те, що російська артилерія має меншу дальність, аніж західна, і тому не може ефективно протидіяти у контрбатарейній боротьбі. Подібного аналога в ЗСУ наразі немає.

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій