'
Читаєте зараз
ЗСУ вже показали, на що здатні старі моделі ATACMS. Що ж буде, якщо дати такі, що уражають бункери?

ЗСУ вже показали, на що здатні старі моделі ATACMS. Що ж буде, якщо дати такі, що уражають бункери?

Oleksandr Humeniuk

Координатор Ради нацбезпеки США Джон Кірбі заявив, що США розглядають можливість передачі Україні ракет Army Tactical Missile System більшої дальності.

Раніше, у жовтні 2023 року, США вже передавали балістичні ракети класу ATACMS, але це були одиниці найстаршої модифікації з дальністю ураження не більше 165 кілометрів. Тепер, судячи з заяви Кірбі, мова може йти про нові версії з більшою дальністю ураження.

Заборона пояснює, які ж є модифікації американської балістичної ракети та на що може розраховувати Україна. 


Army Tactical Missile System: історія

У 1970–1980-х роках у США стояла гостра потреба створення нового тактичного ракетного комплексу. Вона була продиктована відсутністю сучасного озброєння подібного типу у США та їхніх союзників. Потреба у подібній зброї лише збільшувалась в умовах постійної загрози, що у той час нависла над країнами Європи від радянського блоку, який мав чисельну перевагу.

У 1986 році було укладено перший та головний контракт на розробку ATACMS (Army Tactical Missile System — Армійська тактична ракетна система) з американською компанією Ling-Temco-Vought. Перший випробувальний пуск ракети відбувся 26 квітня 1988 року, і вже у грудні розпочалося їх серійне виробництво. 

Читати більше новин в Telegram

В експлуатацію системи ATACMS були введені у січні 1991 року. Згодом компанію-виробника комплексу перепродали. Наразі головний підрядник з виробництва ATACMS — компанія Lockheed Martin. 

Модифікації ракет ATACMS

ATACMS M39 (ATACMS Block I)

Перша модифікація ракет ATACMS M39 (ATACMS Block I) виготовлялась протягом 1990–1997 років. За цей час зробили 1650 одиниць. Важливою особливістю першої ракети ATACMS була її касетна бойова частина. Це значно збільшувало площу ураження цієї ракети при влучанні (бойова частина містить 950 касетних бойових елементів, які можуть покрити площу діаметром до 206 метрів). Ефективність такого типу бойової частини вже встигли оцінити українські військові, адже саме цей тип ракет надали Україні у першій партії. Нагадаємо, що Україна завдала ударів ATACMS по аеродромах, де розміщувалася авіація окупаційних військ. У результаті було пошкоджено кілька російських військових літаків.

Перша модифікація ракети має дальність застосування від 25 до 165 кілометрів. Вона обладнана інерційною системою наведення, що базується на кільцевому лазерному гіроскопі. Точність влучання допускає відхилення до 225–250 м, що, безумовно, немало, але касетний тип бойової частини ракети значно послаблює вимоги до її точності. 

M39A1 (ATACMS Block IA)

Друга модифікація ракети до ATACMS була прийнята на озброєння у 1998 році. Вона отримала вже більш сучасну систему наведення, а саме комбіноване наведення, що поєднує інерціальну та GPS-навігацію. 

Головною відмінністю цієї ракети стала збільшена дальність ураження. Замість 165 кілометрів, які мала попередня модифікація, ця здатна вражати ціль на відстані до 300 км, що майже вдвічі більше. Збільшення дальності потягло за собою збільшення паливних баків ракети, через що довелося пожертвувати розміром бойової частини: вона зменшилась до 300 касетних бойових елементів проти 950 у попередній версії. Також відомо, що на базі цієї модифікації розробили ракету ATACMS Block II. Її головна особливість — бойова частина, що складається із 13 самонавідних боєприпасів, здатних уражати різні рухомі та нерухомі цілі незалежно один від одного.

ATACMS Quick Reaction Unitary

Цю модифікацію балістичної ракети почали виготовляти у 2001 році. За приблизно три роки виготовили майже 200 одиниць. Зброя має комбіноване наведення: за інерційною та супутниковою системами. Максимальна дальність застосування складає близько 300 кілометрів. Бойова частина ракети, на відміну від касетних у попередніх версіях, має унітарну боєголовку фугасно-уламкового проникаючого типу масою 230 кілограмів. Аналогічна бойова частина стоїть на іншій відомій американській ракеті — Harpoon.

Головна ціль цих ракет — різного типу захищені бункери та фортифікаційні споруди. Бойове хрещення відбулось у 2003 році у війні проти Іраку. 

ATACMS-P та ATACMS TACMS (M-57)

Ракета з позначкою P, що розшифровується як Penetrator (Проникач), мало чим відрізняється від попередниці. Головна її відмінність — те, що її розробляли спеціально для ураження заглиблених цілей. 

Робота над версією М57 розпочалась у 2016 році. Ця модифікація має збільшену дальність ураження (до 450 кілометрів) та оснащена сучасною електронікою та системами управління. 

Які ракети США можуть дати Україні

Головним недоліком ракет ATACMS M39 (ATACMS Block I), які надавали Україні раніше, є їхня дальність — всього 165 кілометрів. В нинішній війні Сили оборони вже давно потребують ракет з дальністю ураження 300+ кілометрів. Враховуючи це, найбільш імовірною модифікацією, яку можуть надати Україні, є ракета ATACMS Quick Reaction Unitary.Відкритим питанням залишається і кількість ракет, яку США можуть передати Україні. Річ у тому, що, за підрахунками CSIS (Центр стратегічних і міжнародних досліджень), у США ракет класу ATACMS всього близько однієї тисячі. Тому, зважаючи на ці доволі скромні запаси, сподіватись на сотні американських балістичних ракет не варто.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій