Читаєте зараз
ЗСУ зайняли чотири вулиці в Херсоні — Купрій. Чому не слід вірити таким джерелам

ЗСУ зайняли чотири вулиці в Херсоні — Купрій. Чому не слід вірити таким джерелам

Ilona Kivva
Автор:
  • 22 червня колишній депутат ВРУ заявив, що українські військові зайшли в Херсон. Користувачі соцмереж почали масово репостити фейкові дописи.
  • В Міноборони закликали не розповсюджувати неофіційну інформацію про ситуацію на передовій.   
  • Рознесення фейків загрожує адміністративною та кримінальною відповідальністю.

Український політик і громадський діяч Віталій Купрій повідомив на своїй сторінці в Facebook, що з двох незалежних джерел знає, що українські воїни вже нібито тримають під контролем чотири вулиці у Херсоні. Користувачі соцмереж швидко підхопили цю інформацію, зробивши тисячі репостів допису. Згодом на заяву відреагували в Міністерстві оборони. 

Заборона розповідає, чому такі дописи небезпечні і яким джерелам інформації варто довіряти.

Міноборони відреагувало на чутки про ситуацію в Херсоні

23 червня заступниця міністра оборони Ганна Маляр вкотре закликала українців не розповсюджувати неперевірену інформацію про події на передовій. Причиною цього став допис колишнього парламентаря Віталія Купрія про ситуацію на півдні країни, яка швидко поширилася мережею. Чиновниця заявила, що такі приховані способи піару дуже шкодять Збройним силам та ускладнює їм виконання поставлених завдань.

«Інформація про звільнення чи втрату населеного пункту, надана до завершення операції, вважається некоректною. Так, під час війни військова інформація свідомо подається з запізненням у час — таке правило інформування в умовах воєнного стану. Воно обумовлено військовою доцільністю під час проведення операцій та заходами безпеки», — зазначила заступниця міністра оборони.

Для отримання інформації про просування українських бійців на будь-яких напрямках Маляр просить використовувати виключно офіційні джерела — Міноборони, Збройні сили України й підрозділи. Додамо, що це стосується будь-якої інформації, пов’язаної з війною. Допоки факти не надали представники влади, військове керівництво, міністерства чи безпосередні учасники подій, про які йдеться, вірити і розповсюджувати їх не варто, аби не наражати на небезпеку людей, яких це стосується. 

Читати більше новин в Telegram

Що загрожує за розповсюдження фейків під час війни

Законодавство України щодо розповсюдження неправдивої інформації не змінилося з початком війни. Ті, хто ширять мережею фейки, можуть понести як адміністративну, так і кримінальну відповідальність. 

Допис Віталія Купрія — це приклад порушення закону за статтею 173 КУпАП (поширення неправдивих чуток). Такі дії тягнуть за собою відповідальність у вигляді штрафу розміром до 255 гривень або до місяця виправних робіт з відрахуванням 20% заробітку.

Якби ж, до прикладу, політик додав до свого посту заклик про те, що херсонцям треба терміново йти на допомогу військовим і голіруч вбивати ворога, порушення кваліфікувалося б як кримінальне. За статтею 295 ККУ, заклики до вчинення дій, що загрожують громадському порядку і їх розповсюдження, караються штрафом до 850 гривень, арештом на строк до шести місяців або обмеженням волі на строк до трьох років.

Відомо, що Купрій злягається з пекінесами: реакція соцмереж на заяву екснардепа

На противагу тим українцям, які активно репостили заяву пана Купрія про ЗСУ в Херсоні, були й ті, хто цей допис засудив, висміявши самого екснародного депутата.

Раніше Заборона розповідала, що ВМС України знищили російський буксир «Василий Бех» поблизу острова Зміїний. Українським військовим вдалося уразити 70% екіпажу. 

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій