Читаєте зараз
ЗСУ зайняли висоти навколо Бахмута і готуватимуть операції з форсування лівого берега Дніпра. Розбір боїв минулого тижня

ЗСУ зайняли висоти навколо Бахмута і готуватимуть операції з форсування лівого берега Дніпра. Розбір боїв минулого тижня

Oleksandr Humeniuk

Раз на тиждень Заборона аналізує, що відбувалося на фронті та чого, ймовірно, слід очікувати далі. Редакція аналізує публічно доступну інформацію та звіряє її зі зведеннями аналітичних центрів і нашими постійними військовими експертами. 


Бахмутський напрямок

Найбільш інтенсивні зіткнення минулого тижня відбувалися на сході. ЗСУ продовжили штурмові дії навколо окупованого Бахмута, аби зрізати виступи росіян південніше та північніше міста. 

  • 1 липня російські телеграм-канали повідомили про те, що українські війська наблизились до Берхівки на півночі від Бахмута та, за їхніми свідченнями, частково увійшли у населений пункт (це підтверджують і українські джерела). Аби не штурмувати «в лоб», укріпрайони ЗС РФ, ЗСУ обходять Берхівку з правого флангу у бік Ягідного. Правий фланг розташований на вишині, що значно покращує становище українських військ під час просування.
  • Схожа ситуація і на південному фланзі від Бахмута. Українські війська наблизились до Кліщіївки та Курдюмівки. Однак, судячи з усього, ЗСУ не поспішають просуватися далі. Справа, знову ж таки, у висотах. Наразі українській армії вдалося захопити висоти, з яких зручно контролювати Бахмут та прилеглі населені пункти. Ймовірно, ЗСУ не доведеться з боєм заходити у самі пункти; достатньо контролювати їх з висоти та вибивати російську живу силу та техніку.

Судячи зі свідчень обох сторін, положення росіян у Кліщіївці критичне. ЗСУ матиме успіх, якщо їм вдасться видавити ЗС РФ до того, як росіяни встигнуть залучити резерви. На момент публікації матеріалу Кліщіївка ще залишається окупованою (те ж саме стосується Берхівки).

Постійний військовий експерт Заборони Роман Світан припускає, що після того, як ЗСУ зайняли панівні висоти навколо Бахмута, розпочався другий етап деокупації міста і прилеглих районів: підготовка плацдармів для виведення важкої артилерії та бронетехніки для знищення російського гарнізону. 

Авдіївський напрямок

Біля Авдіївки та Мар’їнки поблизу Донецька жодна зі сторін не має оперативної ініціативи. Один з локальних успіхів ЗСУ — зрізання російського виступу біля Опитного.

Херсонський напрямок 

ЗСУ продовжує утримувати плацдарм поруч з Антонівським мостом в районі Дачі. 30 червня по зосередженню українських військ було завдано удару з комплексу «Іскандер», однак ЗС РФ так і не вдалося витіснити українські сили з лівобережжя Дніпра. Скоріш за все, ЗСУ продовжуватимуть розвідку боєм та готують плацдарми для форсування Дніпра у районах Нової Каховки, Антонівки та Голої Пристані.

Оріхівський напрямок

  • Від Оріхова ЗСУ просунулися у бік Роботиного (звідки планують рухатися на Токмак і Мелітополь) — просування становить півтора кілометра і має ширину понад шість кілометрів.
  • Повільне просування ЗСУ продовжується і на так званому Времіївському виступі. За словами Романа Світана, ЗСУ вдалося зрізати половину виступу, а на іншу половину може піти ще близько двох тижнів. Після деокупації району ЗСУ отримають плацдарм для наступу на Старомлинівку — саме там проходить основна лінія оборони росіян. Через якісне зведення російських інженерних укріплень ЗСУ не має сенсу проводити штурмові операції, тому, скоріш за все, позиції ЗС РФ обстрілюватимуть артилерією.
Роман Світан. Фото: Wikimedia

Попри підготовлені три ешелоновані лінії, на окремих ділянках ЗС РФ використовує усі сили оборони для захисту першої. В разі її прориву дві наступні лінії не буде кому утримувати. За оцінками Світана, одна з таких ділянок — це вісь Оріхів — Токмак — Мелітополь. 

Вибухи в тилу армії РФ

  • 30 червня серія вибухів пролунала в окупованому Бердянську. За інформацією російських телеграм-каналів, ЗСУ здійснили атаку крилатими ракетами Storm Shadow, проте, за повідомленнями росіян, всі ракети були збиті ППО (однак відео та фото з задимленням вказують на те, що декілька ракет перехопити не вдалося — об’єкти ураження залишаються невідомими). 
  • 5 липня було зафіксовано одразу кілька потужних вибухів в окупованій Макіївці Донецької області. За один день було зафіксовано два точних влучання: перший удар припав на великий (судячи з об’єму детонації) склад з боєприпасами, другий — на нафтобазу.
  • У Волновасі ракета (її тип невідомий) влучила у будівлю місцевої адміністрації. За повідомленнями деяких російських телеграм-каналів, у цей час там могло відбуватись засідання окупаційної влади.
  • Ще один вибух був зафіксований у передмісті Донецька Ясинуватій (об’єкт ураження залишається невідомим).
  • Вибух пролунав і в окупованому Дебальцевому (об’єкт ураження залишається невідомим).

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій