10-річна афера потягнула на три фільми. Засновницю Theranos таки посадили
- Theranos — стартап, що був заснований у 2004 році студенткою Стенфорда Елізабет Холмс. За 10 років він став корпорацією, яка оцінювалася у $9 мільярдів.
- Компанія спеціалізувалася на проведенні передових медичних аналізах.
- У 2015 році пулітцерівський лауреат Джон Керрейру опублікував статтю, у якій розкрив масштабну махінацію.
Засновницю корпорації Theranos засудили до 11 років ув’язнення ще у 2022 році, однак жінка подала апеляцію з вимогою дозволити їй вийти під заставу. Окружний суддя відхилив клопотання, тож їй таки доведеться сісти за ґрати, а також виплатити понад $400 мільйонів компенсації жертвам багаторічної шахрайської схеми. Махінація стала однією з наймасштабніших технологічних афер останнього десятиліття та лягла в основу книги і трьох фільмів.
Заборона розповідає про вирок і схему.
Елізабет Холмс: коротко про махінації
Студентка Стенфорда Елізабет Холмс у 2004 році запатентувала проєкт невеликого пристрою, який мав стати революцією у медичних тестах з кров’ю. Тогочасні технології вимагали щонайменше по одній пробірці для кожного аналізу. Новаційний пристрій нібито міг виконувати понад 240: від рівня холестерину до складних генетичних тестів. Для кожного потрібно була всього краплина, пише Pan Macmillan.
Ідея була настільки перспективною, що дівчина знайшла інвесторів, покинула навчання та заснувала стартап Theranos. Пізніше з’ясувалося, що створити настільки мініатюрний прилад з таким функціоналом неможливо, тож компанія змінила підхід. Було випущено портативний стаціонарний аналізатор крові. Він був значно більшим, але заявлені технологічні можливості все одно перевершували всі існуючі методі тестувань.
До 2015 року стартап перетворився у корпорацію з власними лабораторіями. Частка акцій Холмс, яку на той час у ЗМІ вже називали новою версією Стіва Джобса, перевищувала 50%.
Читати більше новин в TelegramВсе змінилося після виходу у The Wall Street Journal статті двократного лауреата Пулітцерівської премії Джона Керрейру. З’ясувалося, що багатомільярдна імперія була цілком і повністю побудована на брехні. Так, більшість аналізів потай проводили на обладнанні інших компаній, адже технологія виявилася неефективною. Самі результати були спотворені, бо треба було набагато більші об’єми крові. При цьому вони надсилалися реальним пацієнтам і на їх основі ухвалювалися медичні рішення.
Елізабет Холм та Рамеш Балвані (президент компанії) все заперечували, однак справа зацікавила Управління з продовольства і медикаментів США (FDA). У результаті вся інформація Керрейри підтвердилася і за справу взялося ФБР.
Засновниці Theranos не змінили вирок
У 2018 році засновниця та президент Theranos подали у відставку. Разом з ними зникли і дані про аналізи за два попередні роки. Та навіть попри це вже через кілька місяців компанію остаточно закрили федерали.
Судовий процес тривав до січня 2022 року. Елізабет Холмс визнала помилки у роботі пристроїв Theranos, однак стверджувала, що не знала про них раніше, тож несвідомо обманювала клієнтів та інвесторів.
У січні-2022 її обвинуватили у шахрайстві та засудили до 11 років за ґратами, а її колегу Рамеш Балвані — до майже 13 років. Засновниця Theranos мала почати відбувати покарання з квітня-2023, але подала на апеляцію. Також вона звернулася у суд, аби на період винесення остаточного вироку вийти під заставу, пише Reuters.
Суддя окружного суду США Едвард Давіла 17 травня відхилив клопотання. Він постановив, що жінка має прибути до в’язниці 30 травня, де почне відбувати свій 11-річний термін. Водночас за нею таки залишили право оскаржувати його. Крім того, вона разом з президентом Theranos мають відшкодувати жертвам шахрайства $452 мільйони.
Цікаво! Історію Theranos екранізували вже двічі. Перший фільм від HBO вийшов у 2019 році. Також знята художня версія, яка подає історію під дещо іншим кутом — The Dropout (2022 рік). Роль Холмс зіграла Аманда Сейфрід (за неї вона отримала Emmy). У 2023 році має вийти і третій фільм — теж художня екранізація. Головну роль зіграє Дженіфер Лоуренс.
Раніше Заборона розповідала про судову справу Рамона Аббаса, більше відомого як Instagram-блогер Hushpuppi. Колосальні суми, які викрав інфлюенсер, зробили його чи не найбільшим відмивачем грошей у світі.
Читати більше новин в Telegram