'
Читаєте зараз
Корупція у Верховному суді України: що треба знати про справу

Корупція у Верховному суді України: що треба знати про справу

Ilona Kivva
Автор:
  • 15 травня 2023 року були затримані голова Верховного суду (ВС) Всеволод Князєв та адвокат.
  • Справа пов’язана з бізнес-структурами Костянтина Жеваго. Він свою причетність повністю заперечує.
  • 16 травня відбувся пленум, на якому Князєва позбавили посади очільника ВС. При цьому суддею він залишився.

Українські спецслужбовці ще на початку 2023 року дізналися про ймовірну корупцію у Верховному судді. Почалося розслідування, під час якого детективи працювали в тому числі під прикриттям. В ході слідчих дій виявили адвокатське об’єднання, яке працювало як посередник для вирішення питань в судовій системі.

Заборона розповідає про масштабне розслідування справи про корупцію у ВС.


Затримання Всеволода Князєва: що з’ясували САП і НАБУ

Правоохоронці 15 травня 2023 року провели низку обшуків у суддів Верховного суду України (ВС). У результаті був затриманий голова установи Всеволод Князєв.

Детективи, за словами директора Національного антикорупційного бюро Семена Кривоноса, отримали інформацію про корупційну діяльність суддів, зокрема, керівництва ВС ще на початку 2023 року. З того часу велося розслідування, у рамках якого співробітники НАБУ навіть працювали під прикриттям.

«Було виявлено низку контактів власника фінансової групи “Фінанси та кредит” [Костянтина Жеваго — народний депутат кількох скликань, засновник виконавчий директор Ferrexpo, бенефіціар Фінанси та кредит. Фігурує у кількох кримінальних проваджень] з одним із власників адвокатського об’єднання, яке використовувалося для прикриття злочинної діяльності. Вони домовилися про передачу неправомірної вигоди на користь високих посадових осіб суду для ухвалення потрібного рішення для цього підприємця», — розказав директор НАБУ Семен Кривонос.

Читати більше новин в Telegram

Так, 15 березня мало відбутися перше судове засідання у цій справі, але його перенесли, щоб домовитися про хабар та підготувати його передачу. Вже 19 квітня ВС провів засідання та ухвалив необхідне рішення — на користь Полтавського гірничо-збагачувального комбінату Ferrexpo.

Після цього адвокати отримали вказівку від керівництва суду про розподіл грошей між учасниками змови:

  • 3 травня відбувся перший транш хабаря;
  • 15 травня — передали другу частину (фігурантів взяли під час передачі коштів).

Загальна сума траншу, попередньо, склала $2.7 мільйони. Адвоката, який організував передачу грошей, також затримали.

Під час обшуків були зібрані й інші докази злочинів. Серед іншого, адвокатське об’єднання, через яке велися справи, ймовірно, було посередником між керівництвом не лише Верховного суду, а й інших судів. Також члени злочинної групи намагалися вплинути на обрання членів Вищої кваліфікаційної комісії суддів. Інформації, що вплив таки відбувся, поки немає. Слідчі дії продовжуються.

Всеволод Князєв. Фото: Верховний суд України

Справу кваліфікували за четвертою частиною статті 368 (одержання хабаря) та четвертою частиною статті 369 (пропозиція хабаря) Кримінального кодексу України. Вони передбачають від восьми до 12 років позбавлення волі.

Зазначимо, що сам Костянтин Жеваго причетність до справи та навіть знайомство з Князєвим заперечує. У заяві бізнесмена йдеться, що ця інформація повністю неправдива, а також, що зв’язок з його компанією безпідставний і підтасований.

18 травня Вищий антикорупційний суд обрав Князєву запобіжний захід у вигляді тримання під вартою з альтернативою 107 мільйонів гривень застави.

Звільнення головного судді України: яка процедура

Загалом процедура усунення голови Верховного суду, за інформацією Transparency International, така:

  • протягом 20 днів оргкомітет має організувати пленум, на якому вже буде вирішуватися питання про висловлення недовіри;
  • оргкомітет готує порядок проведення цього пленуму, а також визначає саму процедуру голосування;
  • на засідання більшість суддів мають ухвалити постанову про висловлення недовіри;
  • рішення не позбавляє статусу судді, але знімає його з посади голови ВС;
  • нового голову ВС мають обрати у конкурсному порядку.

Пленум відбувся вже наступного дня після затримання Всеволода Князєва, тобто 16 травня. Під час засідання 140 із 142 присутніх проголосували за висловлення недовіри (загалом у ВС 168 судів).

Підрахунок голосів на пленумі ВС 16 травня 2023 року. Фото: Ґрати

Важливо! Якщо провина голови ВС буде доведена в суді, може бути розпочата процедура перегляду рішень. Втім, це стосується виключно тих справ, за якими доведено злочин.

«За будь-який корупційний злочин має бути незворотне покарання. Судді Верховного суду повною мірою співпрацюють із слідством. Верховний суд діє і буде діяти за принципом самоочищення, вживаючи всіх необхідних заходів. Це чорний день в історії Верховного суду», — йдеться у заві ВС.

До обрання нового керівника обов’язки Князєва тимчасово виконуватиме секретар пленуму Дмитро Луспеник.

Раніше Заборона розповідала про викриття масштабного розкрадання ресурсів компаніями проросійського олігарха Дмитра Фірташа. Лише за 2021 рік Україна втратила понад 4 млрд гривень, а загальна сума за весь період може бути у 4.5 раза більша.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій