'
Читаєте зараз
24 лютого все змінило: в України є новий план повернення Криму

24 лютого все змінило: в України є новий план повернення Криму

Markiian Oliiarnyk
  • Пріоритет для України — політико-дипломатичний шлях деокупації Криму, але військовий спосіб не виключається.
  • Українська влада не розглядає жодних компромісних варіантів врегулювання війни, який передбачав би територіальні поступки.
  • Провести у Криму справжній референдум неможливо, оскільки за вісім років туди переїхали сотні тисяч росіян, що зробить волевиявлення нерепрезентативним.

Повномасштабне вторгнення Росії фактично розв’язало руки Україні щодо деокупації Кримського півострова. Якщо раніше Київ розглядав виключно дипломатичний шлях, то після 24 лютого 2022 року дедалі частіше в українському інформаційному полі лунають заклики до повернення анексованих територій військовим шляхом. Проте можливості для відвойовування залежатимуть виключно від ситуації на фронті.

Заборона розповідає про способи повернення окупованого півострова зі слів постійної представниці президента України в АР Крим.


Деокупація Криму: сценарії

Україна затвердила стратегію деокупації та реінтеграції Кримського півострова ще у 2021 році. Пріоритетним визначено дипломатичний сценарій, однак керівництво країни розглядає й інші варіанти, каже постійна представниця президента України в АР Крим Таміли Ташевої. 

«Як ми пишемо в стратегії: з використанням різних асиметричних заходів. Звичайно, що це й політико-дипломатичний шлях, це і використання окремих військових елементів. Я впевнена, що все ж таки на територію Криму першими будуть заходити військові. Це абсолютно логічно», — розповіла Забороні представниця президента.

Ташева також зазначає, що країни-партнери України підтримують деокупацію Криму і повернення усіх окупованих територій до адміністративних кордонів 1991 року. Очевидно, більшість із них наполягають на мирному врегулюванні цього питання, але якщо дійде до силового сценарію, ніхто не буде виступати проти.

Читати більше новин в Telegram

«Згідно з міжнародним правом, нам ніхто не забороняє військовим шляхом відвойовувати територію… Звичайно, що ми розуміємо, що зараз розгорнути додатковий фронт і фактично здійснювати контратаку на території Кримського півострова неможливо. Потрібно реалістично дивитися на ситуацію на фронті. Але ми чітко розуміємо, що результат цієї нової фази війни, яка почалася після 24 лютого [2022 року], напряму пов’язаний із Кримом і поверненням територій», — додала кримськотатарська правозахисниця.

За словами Ташевої, деякі іноземні експерти, яких інколи можна запідозрити у підігруванні Кремлю, просувають третій сценарій врегулювання конфлікту — компромісний. Але офіційна позиція України і основних її партнерів — жодних компромісів з агресором бути не може.

«Те, що відбувається після 24 лютого, — ми побачили ті звірства, які відбувалися в Маріуполі, на Київщині, в Ірпені та Бучі, — дає нам абсолютне право (хоч воно і до того було) стояти на чіткій позиції — жодних компромісів, жодних переговорів щодо поступок [агресору], особливо територіальних», — зазначила постпред президента України в Криму. 

Референдум в АР Крим

Ще один сценарій, який зазвичай лобіюють у проросійських колах, передбачає проведення на території окупованого Криму реального референдуму, нібито з дотриманням усіх норм міжнародного права та законодавства як України, так і Росії. Прихильники цієї стратегії стверджують, що це дозволить мешканцям півострова самим визначати, у якому статусі вони хочуть бачити Крим. 

За словами Таміли Ташевої, Україна виступає категорично проти такого сценарію зі зрозумілих причин — за вісім років окупації на території Криму збільшилася кількість російських громадян. За різними оцінками, йдеться приблизно про 500 000-700 000 новоприбулих росіян, які, з позиції українського законодавства, мешкають у Криму незаконно.

«Ми розуміємо, що будь-які референдуми зараз із такою кількістю людей, яка туди приїхала, вона є абсолютно не репрезентативною, не буде відповідати духу й міжнародного права, і, звичайно, інтересам Української держави», — пояснила постпред президента України в АР Крим.

Раніше Заборона розповідала про те, як Російська Федерація використовує територію окупованого Криму у якості табору для полонених українських воїнів та викрадених цивільних.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій