Читаєте зараз
84 років тому втекли від смерті: журналісти знайшли дітей з відомого фото

84 років тому втекли від смерті: журналісти знайшли дітей з відомого фото

Анастасія Бодюл
  • В 1939 році на вокзалі в Лондоні Джон Стівенсон зробив світлину, яку навіть зараз використовують у темі Голокосту.
  • Знімок став знаковою ілюстрацією спеціальної програми Kindertransport — масової евакуації єврейських дітей.
  • Після довгих років журналісти дізналися імена героїв фотографії і дізналися, як склалася їхня доля.

Єврейським дітям в різний спосіб вдавалося рятуватуватися від нацистської системи. І кожна з цих історій може лягти в основу будь-якого жанру мистцетва. Через понад 80 років медійникам вдалося встановити і автора світлини-символа Кіндертранспорта, і особи дітей з неї: це дві сестри Адамец та Ханна і Ганс Кон.

Заборона розповідає про деталі розслідування навколо фотографії.  


Ханна Кон й Інґе та Рут Адамец: історії дівчат

Протягом десятиліть світлина з трьома єврейськими  та хлопчикомна станції Ліверпуль-стріт у Лондоні використовувалася музеями та виставками для ілюстрації теми Голокосту. Лише через 84 роки журналісти BBC встановили їхні особи.

Перша поява фотографії в газеті News Chronicle 6 липня 1939 року. Фото: BBC\Getty Images

«Вперше Інґе [Адамец] натрапила на зображення себе та сестри в книзі історика Мартіна Гілберта «Ніколи знову»: їхнє фото стало ілюстрацією Kindertransport — масової евакуації єврейських дітей. Тоді п’ятирічна дівчинка втекла з німецького міста Бреслау [нинішній польський Вроцлав] разом зі своєю 10-річною сестрою Рут. Їхня мати і ще одна молодша сестра перебували Освенцимі, де були вбиті. Вона не пам’ятає, як був зроблений знімок, і десятиліттями навіть не знала про його існування», — розповідають журналісти BBC. 

Читати більше новин в Telegram
Фото родини Адамец: Рут та Інге Адамец (у центрі та праворуч) і їхня молодша сестра Гретель (ліворуч). Фото: Getty Images
Документи Інґе Адамец. Фото: Getty Images

Третя дівчинка з лялькою — 10-річна Хана Кон з Галле-ан-дер-Заале. У правій стороні зображення видно частину штанини брата-близнюка Ханни Ганса. Вона вперше дізналася про фотографію, коли брат побачив її на виставці в бібліотеці Камдена в Лондоні, присвяченій 50-річчю Kindertransport. 

Ханна Кон (після одруження Зінгер)

Ханна також не пам’ятала, як був зроблений знімок, хоча пам’ятала подорож. Вона померла у 2018 році: пошуки двох інших дівчат з фото продовжили її дочки-близнючки Деббі та Хелен Зінгер. Вони розповіли, що матері завжди була цікава їхня доля.

Джон Ф. Стівенсон: доля автора знімка

Фотографія з’явилася в національній газеті The News Chronicle наступного дня після того, як була зроблена, але потім використовувалася лише зрідка до епохи цифрових технологій та набуття справжньої популярності. Ім’я автора — Джон Ф. Стівенсон. За походженням він шотландець, тому в документах є дві варіації його прізвища — Стівенсон і Стефенсон.

Фотограф Джон Ф. Стівенсон. Фото: ВВС\Getty Images

Джон Стівенсон працював на Topical Press Agency — агенцію, що постачала зображення для величезної газетної індустрії. Але справді чоловік прославився завдяки пісні Dear Old Glasgow Toon, написавши до неї текст. Його онук — журналіст Гордон Стівенсон розповів, що дідусь все життя займався фотографією, але ніколи не розповідав про кар’єру позаштатного фотографа.

Раніше Заборона розповідала про проблеми з меморіалізацією Бабиного Яру — рішення щодо розширення межі Національного історико-меморіального комплексу так і не було ухвалено. 

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій