'
Читаєте зараз
90% дронів купуються за кордоном: у UNITED24 спростували поширений фейк

90% дронів купуються за кордоном: у UNITED24 спростували поширений фейк

Ilona Kivva
Автор:
  • Фандрейзингову платформу для збору коштів на армію, відбудову зруйнованих міст та медичну сферу запустили в Україні 5 травня 2022 року.
  • Через сервіс, зокрема, реалізується проєкт Армія дронів. Кошти надходять на спеціальний рахунок Міноборони, а які саме безпілотники купувати і де, вирішують органи військового управління ЗСУ. 
  • Кабмін дозволив майже без перешкод імпортувати БПЛА.

Майже половина контрактів на закупівлі дронів за гроші, зібрані через UNITED24, укладається саме з українськими виробниками. Основними постачальниками є компанії UkrJet, Skyeton, SKIF, АХА, Р18 та «Спис». Залучаються і інші виробники, в тому числі закордонні. Щоб пришвидшити ввезення в Україну, уряд запровадив спрощену процедуру.

Заборона розповідає про програму Армія дронів та про збір коштів і закупівлі. 


Армія дронів: що за програма

Масштабний проєкт було започатковано для систематичної закупки безпілотників та навчання операторів. Він реалізується Генштабом ЗСУ, Міністерствами оборони і цифрової трансформації, а також Державною службою спеціального зв’язку. Гроші збирають через благодійні внески платформи UNITED24, йдеться у відповіді на запит Заборони.

Крім грошової допомоги, програмою передбачена можливість так званого дронейшена. Тобто можна передати ЗСУ власний дрон, але він має відповідати певним критеріям.

«Є дрони, які люди використовують, щоб знімати відео, насолоджуватись краєвидами тощо. Вони можуть виконувати також розвідувальні функції. Можна прийти на Нову пошту і казати, що ти хочеш задонатити БПЛА на Армію дронів. Ти не будеш знати, куди саме він поїде, не матимеш жодної детальної інформації для того, щоб ці дані не могли бути розповсюджені. І на лінії фронту вже будуть розподілятися», — пояснив принцип керівник розвитку електронних послуг Мінцифри Мстислав Банік.

Читати більше новин в Telegram

Оператори безплатно оформляють доставку. Також можна передати свій дрон з Європи та США — для цього треба звернутися у хаби партнерів проєкту.

БПЛА за зібрані UNITED24 гроші: як обирають постачальників

В Україні є кілька компаній, які вже встигли зарекомендувати себе як постачальники якісних безпілотників. Майже половина контрактів на закупівлі укладається саме з українськими виробниками. Серед них: UkrJet, Skyeton, SKIF, АХА, Р18 та «Спис». Тобто наразі є неправдою інформація, що 90% дронів мають повністю іноземне походження.

«Платформа не бере участі у розподілі зібраних коштів та проведенні закупівель. Органи військового управління ЗСУ визначають, які саме дрони їм потрібні. Наразі, загальна сума контрактів, укладених з українськими виробниками, складає понад 1.4 млрд гривень», — кажуть в UNITED24.

Інша половина контрактів — закордонні закупівлі, однак вони здійснюються довше. Однією з причин є те, що для їх ввезення в Україну потрібно оформлювати спеціальну документацію, розповіли у Міноборони.

Кабінет міністрів 14 лютого 2023 року ухвалив постанову, яка частково розв’язує цю проблему, скасувавши обов’язкове оформлення спецдозволів.

«Уряд ухвалив fast-track для дронів. Рішення максимально прискорить та спростить ввезення товарів військового призначення, зокрема, БПЛА та комплектуючих. Простою мовою — більше жодних документів від служби експортного контролю чи інших органів для ввезення дронів тощо», — пояснив міністр цифрової трансформації України Михайло Федоров.

UNITED24: структура платформи

«Юнайтед24» — це не фонд, а фандрейзингова платформа. Головна відмінність у тому, що міжнародні фонди залишають до 20% зібраних пожертв на свою операційну діяльність. Натомість фандрейзинг дозволяє перенаправляти 100% коштів на допомогу країні у різних напрямках.

Всі гроші надходять на спеціально створені рахунки у Національному банку. Вони закріплені за профільними міністерствами, які і здійснюють необхідні закупівлі чи фінансують якісь проєкти.

Є три такі рахунки, які мають різну направленість:

  • оборона та розмінування — для підтримки ЗСУ (використовуються СБУ, Нацполіцією, ДСНС, Держспецзв’язку, Нацгвардією та іншими органами, задіяними в обороні країни, але тільки за погодженням Міноборони;
  • медична допомога — рахунок МОЗ;
  • відбудова України — рахунок Фонду відновлення зруйнованого майна та інфраструктури при Мінрозвитку громад, територій та інфраструктури. 
Напрямки для донатів на платформі. Скріншот: UNITED24

Фішка у тому, що людина може задонатити за конкретним обраним напрямком, бо кошти з різних рахунків ніколи не змішуються. За оприлюднення інформації про використання грошей відповідає Мінцифра.

На практиці це працює так:

  • донор обирає на сайті один із трьох напрямів, на який хоче здійснити пожертву;
  • 100% коштів зараховуються на відповідний рахунок в НБУ. 

З 5 травня 2022 року по 10 лютого 2023 року на спеціальні рахунки Нацбанку надійшло понад $285 870 000. Було витрачено:

  • понад 6.5 млрд грн — для збору коштів на підтримку Збройних сил;
  • більше як 1.2 млрд грн — для забезпечення потреб охорони здоров’я;
  • кошти з рахунку Мінрозвитку громад не витрачалися — накопичено понад 538 млн гривень.

Раніше Заборона розповідала про радянські безпілотники Ту-141 «Стриж». Це доволі масивна далеколітна техніка, яка здатна переносити авіабомби. ЗСУ могли перетворити її на зброю.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій