Що робити українцям, яких примусово вивозять до РФ. Поради тих, хто вже там був
- Росія вже кілька тижнів викрадає українців з тимчасово окупованих територій.
- Людей вивозять через фільтраційні табори в невідомому напрямку: з ними немає зв’язку, тож невідомий їхній стан.
- Видаліть загрозливу інформацію, не підписуйте документів, не кажіть нічого, за що вас можуть вбити.
На тимчасово окупованих територіях України рашисти не тільки грабують й гвалтують, але й здійснюють фактичне викрадення українців до Російської Федерації. Кожна ситуація індивідуальна і чіткого алгоритму подальших дій не має, бо рашисти непередбачувані, втім дуже важливо, аби хтось знав, що людину насильно вивозять.
Голова правління «Центру громадянських свобод» Олександра Матвійчук поділилася з Забороною порадами, що засновані на досвіді тих, хто вже був в подібній ситуації.
Викрадення українців до Росії: куди звертатися по допомогу
Міжнародна спільнота фіксує випадки вивезення російськими військовими українців з тимчасово окупованих територій до РФ.
«На жаль, ми маємо справу з Російською Федерацією, яка грубо порушує норми, які повинні виконуватися країнами під час війни. Тому те, що я кажу, базовано на якомусь досвіді людей, які вже були в цій ситуації, але це в жодному разі не дороговказ, який треба брати й використовувати. Завжди треба перекладати те [поради] на ті обставини, в яких знаходиться людина», — підкреслила Олександра Матвійчук.
Відмовитися від «переселення» практично неможливо
Читати більше новин в Telegram«У людей, з якими ми спілкувалися, яких забирали з Маріуполя, не було жодного вибору, їм казали: ви можете їхати або залишатися, а лишатися означало померти, тож вони мусили їхати. Важливо пам’ятати, що проти вас люди зі зброєю, які не роблять розрізнення між військовими й цивільними. Виходячи з конкретної ситуації, можливо, вдасться умовлянням вирішити ситуацію, але дуже можливо що і ні», — зазначила очільниця Центру громадських свобод.
Як діяти тим, кого незаконно вивезли на територію РФ чи окупованих раніше Криму/Донбасу:
- Повідомити рідних, як тільки у з’явиться така можливість.
Родичі чи друзі мають звернутися до компетентних державних органів та повідомити про факт злочину, щоб українська сторона знала про випадок і могла працювати з ним.
Куди дзвонити:
- гаряча лінія Національного інформаційного бюро — 1648 або +380442878165;
- гаряча лінія Міністерства закордонних справ України — +380442381588;
- гаряча лінія територіальної оборони — 0800507028;
- Національна поліція — 102.
- Не підписувати жодних паперів.
Можна спробувати вибрати різні тактики, наприклад, сказати, що вам треба час подумати, бо ви у шоку, у вас стрес чи вам погано, однак орієнтуватися потрібно виключно по ситуації варто якнайшвидше зв’язатися з друзями\родичами у РФ, якщо вони є, і обґрунтовувати, чому ви не підписуватимете документи.
«Людина не зобов’язана оформлювати біженство чи заяву на притулок. Треба уникати маніпуляції з вашим паспортом, щоб туди не ставили ніяких відміток тощо», — підкреслила Матвійчук.
- Продумати свої дії так, щоб не залишитися у РФ.
Наприклад, відмовитися від поїздки в табір для переміщених осіб, особливо у разі, якщо у вас є друзі чи знайомі у Росії, що погодяться вас прийняти.
- Записати на аркуші паперу контактні телефони близьких і завжди тримати їх при собі, також можна зберігати при собі sim-карти (були зафіксовані випадки, коли у людей забирали мобільні телефони).
- Якщо потрапили до так званих фільтраційних таборів:
- нічого не розровідати;
- поводити себе максимально нейтрально;
- не піддаватися на провокації;
- не обговорювати політичні погляди;
- переписки та усю інформацію, що може вас скомпрометувати, краще з телефону видалити або хоча б поставити двофакторну аутентифікацію на всі соціальні мережі. Також краще залишити лише один найменш активний месенджер.
Як можна спробувати виїхати з Росії
Ті примусово вивезені українці, у кого залишився закордонний паспорт, або документ громадянина України, можуть спробувати виїхати з Росії до Латвії чи Естонії, далі Литви й вже у ЄС отримати статус тимчасового захисту.
За словами Олександри Матвійчук, на території Російської Федерації є місцеві правозахисники, які знають про викрадення українців та намагаються допомогти.
У випадку, якщо документів немає:
- спробувати відновити їхні електронні версії через застосунок Дія;
- повідомити знайомим в Україні, щоб вони вирішували це з органами державної влади на місці;
- можна спробувати звернутися до Міжнародного комітету Червоного Хреста.
«Я сподіваюся, що скоро з’являться бодай якісь країни-посередники, які будуть допомагати відновлювати документи. Найбільш ймовірно, що це буде Естонія або Латвія і Литва, або Польща. Зараз такого ще немає. Ці країни намагаються допомогти, наскільки можуть, а ми [Центр громадянських свобод], наприклад, звертаємося і тиснемо на Міжнародний комітет Червоного Хреста, щоб вони взяли на себе функцію якнайшвидшого повернення українців з території РФ та Білорусі», — резюмувала Олександра Матвійчук.
Раніше Заборона розповідала про гарячі лінії, чат-боти та сайти, які можуть допомогти відшукати зниклих під час війни проти Росії українців.
Читати більше новин в Telegram