'
Читаєте зараз
Що робити українцям, яких примусово вивозять до РФ. Поради тих, хто вже там був

Що робити українцям, яких примусово вивозять до РФ. Поради тих, хто вже там був

Anastasiia Opryshchenko
  • Росія вже кілька тижнів викрадає українців з тимчасово окупованих територій.
  • Людей вивозять через фільтраційні табори в невідомому напрямку: з ними немає зв’язку, тож невідомий їхній стан.
  • Видаліть загрозливу інформацію, не підписуйте документів, не кажіть нічого, за що вас можуть вбити.

На тимчасово окупованих територіях України рашисти не тільки грабують й гвалтують, але й здійснюють фактичне викрадення українців до Російської Федерації. Кожна ситуація індивідуальна і чіткого алгоритму подальших дій не має, бо рашисти непередбачувані, втім дуже важливо, аби хтось знав, що людину насильно вивозять.

Голова правління «Центру громадянських свобод» Олександра Матвійчук поділилася з Забороною порадами, що засновані на досвіді тих, хто вже був в подібній ситуації.


Викрадення українців до Росії: куди звертатися по допомогу

Міжнародна спільнота фіксує випадки вивезення російськими військовими українців з тимчасово окупованих територій до РФ.

«На жаль, ми маємо справу з Російською Федерацією, яка грубо порушує норми, які повинні виконуватися країнами під час війни. Тому те, що я кажу, базовано на якомусь досвіді людей, які вже були в цій ситуації, але це в жодному разі не дороговказ, який треба брати й використовувати. Завжди треба перекладати те [поради] на ті обставини, в яких знаходиться людина», — підкреслила Олександра Матвійчук.

Відмовитися від «переселення» практично неможливо

Читати більше новин в Telegram

«У людей, з якими ми спілкувалися, яких забирали з Маріуполя, не було жодного вибору, їм казали: ви можете їхати або залишатися, а лишатися означало померти, тож вони мусили їхати. Важливо пам’ятати, що проти вас люди зі зброєю, які не роблять розрізнення між військовими й цивільними. Виходячи з конкретної ситуації, можливо, вдасться умовлянням вирішити ситуацію, але дуже можливо що і ні», — зазначила очільниця Центру громадських свобод.

Як діяти тим, кого незаконно вивезли на територію РФ чи окупованих раніше Криму/Донбасу:

  1. Повідомити рідних, як тільки у з’явиться така можливість.

Родичі чи друзі мають звернутися до компетентних державних органів та повідомити про факт злочину, щоб українська сторона знала про випадок і могла працювати з ним.

Куди дзвонити:

  • гаряча лінія Національного інформаційного бюро — 1648 або +380442878165;
  • гаряча лінія Міністерства закордонних справ України — +380442381588;
  • гаряча лінія територіальної оборони — 0800507028;
  • Національна поліція — 102.
  1. Не підписувати жодних паперів.

Можна спробувати вибрати різні тактики, наприклад, сказати, що вам треба час подумати, бо ви у шоку, у вас стрес чи вам погано, однак орієнтуватися потрібно виключно по ситуації варто якнайшвидше зв’язатися з друзями\родичами у РФ, якщо вони є, і обґрунтовувати, чому ви не підписуватимете документи.

«Людина не зобов’язана оформлювати біженство чи заяву на притулок. Треба уникати маніпуляції з вашим паспортом, щоб туди не ставили ніяких відміток тощо», — підкреслила Матвійчук.

  1. Продумати свої дії так, щоб не залишитися у РФ.

Наприклад, відмовитися від поїздки в табір для переміщених осіб, особливо у разі, якщо у вас є друзі чи знайомі у Росії, що погодяться вас прийняти.

  1. Записати на аркуші паперу контактні телефони близьких і завжди тримати їх при собі, також можна зберігати при собі sim-карти (були зафіксовані випадки, коли у людей забирали мобільні телефони). 
  2. Якщо потрапили до так званих фільтраційних таборів:
  • нічого не розровідати;
  • поводити себе максимально нейтрально;
  • не піддаватися на провокації;
  • не обговорювати політичні погляди;
  • переписки та усю інформацію, що може вас скомпрометувати, краще з телефону видалити або хоча б поставити двофакторну аутентифікацію на всі соціальні мережі. Також краще залишити лише один найменш активний месенджер.

Як можна спробувати виїхати з Росії

Ті примусово вивезені українці, у кого залишився закордонний паспорт, або документ громадянина України, можуть спробувати виїхати з Росії до Латвії чи Естонії, далі Литви й вже у ЄС отримати статус тимчасового захисту.

За словами Олександри Матвійчук, на території Російської Федерації є місцеві правозахисники, які знають про викрадення українців та намагаються допомогти.

У випадку, якщо документів немає:

  • спробувати відновити їхні електронні версії через застосунок Дія;
  • повідомити знайомим в Україні, щоб вони вирішували це з органами державної влади на місці;
  • можна спробувати звернутися до Міжнародного комітету Червоного Хреста.

«Я сподіваюся, що скоро з’являться бодай якісь країни-посередники, які будуть допомагати відновлювати документи. Найбільш ймовірно, що це буде Естонія або Латвія і Литва, або Польща. Зараз такого ще немає. Ці країни намагаються допомогти, наскільки можуть, а ми [Центр громадянських свобод], наприклад, звертаємося і тиснемо на Міжнародний комітет Червоного Хреста, щоб вони взяли на себе функцію якнайшвидшого повернення українців з території РФ та Білорусі», — резюмувала Олександра Матвійчук.

Раніше Заборона розповідала про гарячі лінії, чат-боти та сайти, які можуть допомогти відшукати зниклих під час війни проти Росії українців.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій