Чорний понеділок. Дефолт Росії матиме катастрофічні наслідки для третіх країн
- Санкції завдали такого удару по РФ, що вона отримала технічний дефолт.
- У Росії саме через це не закінчаться гроші на ведення війни проти України, оскільки Кремль щомісяця заробляє мільярди на експорті газу та нафти.
- Однак дефолт в цілому послабить російську економіку, чим може вигідно скористатися Китай, аби отримати максимум дивідендів для себе.
Російська Федерація отримала технічний дефолт за міжнародними борговими зобов’язаннями. Подібне вже відбувалося два рази в більш-менш сучасній історії: в 1918 та у 1998 роках. Причини всіх трьох (поки що) дефолтів різні, як і наслідки, адже світ і правила відрізнялися. Якщо попередні відбулися в основному через внутрішні рішення, то цього разу головну роль зіграли санкції (так, які введені через політику Кремля).
Заборона розповідає про довгоочікуваний дефолт країни-терористки та про наслідки, до яких він може призвести.
Росія отримала технічний дефолт: що сталося 27 червня
26 червня 2022 року закінчився пільговий період для двох купонів російських єврооблігацій на суму в $100 мільйонів. Кремль не зміг погасити заборгованість, що призвело до першого з 1918 року технічного дефолту за суверенним боргом в іноземній валюті, пише Bloomberg.
У самій Росії факту дефолту не визнають, запевняючи, що кошти, щоб покрити усі свої рахунки, мають, але не мають можливості здійснити оплату. Незадовго до цього країна-агресорка оголосила, що перейде на обслуговування свого непогашеного суверенного боргу в розмірі $40 мільярдів у рублях.
«Це дуже, дуже рідкісна річ, коли уряд, який має кошти, змушений вступати в дефолт через дії зовнішніх урядів. Це один із найбільш переломних дефолтів в історії», — пояснив старший аналітик Loomis Sayles & Company LP Хасан Малік.
Читати більше новин в TelegramЯк пише Bloomberg, враховуючи шкоду економіці, заподіяну санкціями, технічний дефолт є переважно символічним і мало впливає на росіян, які мають справу з величезною інфляцією та найгіршим економічним скороченням за останні роки. Утім він є ознакою перетворення країни-агресорки на економічного, фінансового та політичного ізгоя на десятиліття.
РФ не платить по боргах: як це вплине на неї та інші країни
Подія дефолту в цілому знижує показники РФ для майбутніх позик, тобто країна-агресорка не зможе позичати гроші і залучати інвесторів. Також її відключають від зовнішніх ринків капіталів, блокується банківська система, падають залишки рейтингів.
«Це фінальний акорд їхньої економічної історії. І додатковий аргумент не мати справу з РФ. І точно буде покладено у всі звіти і навіть найбільш ризикові інвестори підуть з ринку РФ. Та і той самий менеджмент Leroy Marlin все менше має аргументів залишатися на ринку орків [росіян]», — пояснив народний депутат України від партії «Голос» Ярослав Железняк.
Сам по собі дефолт є проявом санкцій. До того ж система побудована так, що дефолт впливає на курс, а курс впливає на дефолт. Вся нинішня система координат та місце російської економіки у світі буде стрімко падати.
Кремль, вочевидь, сподівається на економічну підтримку Китаю, але, як бачимо, за три місяці Пекін офіційно й прямо сторону не обрав, тільки купує за безцінь енергоресурси. У зв’язку з цим можна очікувати, що Китай може скористатися слабкістю Росії та її економіки, аби отримати з цього дивіденди. Повне блокування та знищення російської економіки їм не вигідне, адже в такому випадку стабільність може бути порушена й у самому Китаї.
Порівняння приросту ВВП Китаю та Росії з 1995 по 2020 роки. Інфографіка: Світовий банк
«Росія зараз перетвориться на сировинний придаток Китаю — вона буде значно слабшою і тотально залежатиме від Китаю. Для останнього така ситуація з одного боку вигідна, але з іншого — Китай все ж не зацікавлений у повній дестабілізації світу, в тому числі продуктовій. Високі ціни на продукти, на газ тощо — це не в інтересах Китаю. Тож йому ця ситуація сильно не потрібна», — зазначає банкір, експерт з боргових паперів Сергій Фурса.
Окрім того, Росія ще може зіткнутися з явищем кросдефолту, коли інші кредитори попросять достроково виплатити гроші. А там заборгованості вимірюються десятками мільярдів доларів.
Дефолт РФ завдасть суттєвої шкоди економікам країн, яких вона активно спонсорує: невеликі африканські та європейські держави. Москва прикінцево втратить можливості отримувати валюту та робити інвестиції; обхідні шляхи тільки здорожчають інструменти. Тобто навіть якщо РФ продовжить вкладатися в чужі країни, це влетить вже не в копіїчку, а в золото, яке скоро само постраждає. Продовольча криза, енергетичний колапс (адже поки ще не почали працювати альтернативні шляхи з доставки газу та нафти), перерозподіл капіталів може добити бідні країни, в яких елементарно немає подушки безпеки. Чи думала про це Росія, коли починала війну? Питання риторичне, адже кровожери в Кремлі втрати не рахують.
Також сильно відчують відголоски ті, хто історично співпрацює з країною-агресоркою, наприклад, Казахстан та інші держави з Митного союзу, частково БРІКС. Виконання раніше укладених угод (а їх не мало), а також інших домовленостей та зобов’язань за чинними контрактами між казахськими компаніями і росіянами можуть опинитися під питанням. Окрім того, може погіршитися доступ компаній до фінансування всередині Казахстану через проблеми російських дочірніх банків, які ще тут працюють.
Поки що незрозуміло, чи будуть інвестори використовувати судові інструменти, щоб репатріювати свої гроші, і чи дозволять їм це зробити чинні санкції Заходу. Економіст інституту Номура у Токіо Такахіде Кічі переконаний, що їм не потрібно діяти негайно, а краще почекати і поспостерігати за ходом війни. «Більшість власників облігацій, на мою думку, будуть дотримуватися вичікувального підходу», — додав експерт.
Утім з найголовнішого зрозуміло одне: дефолт не позбавить Росію грошей негайно, поки країни Заходу купують у Москви нафта та газ, що є основним джерелом поповнення бюджету країни. Найбільше постраждають банки і компанії, оскільки:
- їхнє майно закордоном можуть вилучити на користь кредиторів;
- корпоративний сектор РФ переважно покладається на кредити на фінансування від державних банків. А отже дефолт може створити справжній колапс у фінансовому секторі.
Раніше Заборона розповідала подробиці шостого пакета санкцій Європейського Союзу проти Росії, який зокрема накладає часткову заборону на імпорт російської нафти.
Читати більше новин в Telegram