'
Читаєте зараз
Чорний понеділок. Дефолт Росії матиме катастрофічні наслідки для третіх країн

Чорний понеділок. Дефолт Росії матиме катастрофічні наслідки для третіх країн

Markiian Oliiarnyk
  • Санкції завдали такого удару по РФ, що вона отримала технічний дефолт.
  • У Росії саме через це не закінчаться гроші на ведення війни проти України, оскільки Кремль щомісяця заробляє мільярди на експорті газу та нафти.
  • Однак дефолт в цілому послабить російську економіку, чим може вигідно скористатися Китай, аби отримати максимум дивідендів для себе.

Російська Федерація отримала технічний дефолт за міжнародними борговими зобов’язаннями. Подібне вже відбувалося два рази в більш-менш сучасній історії: в 1918 та у 1998 роках. Причини всіх трьох (поки що) дефолтів різні, як і наслідки, адже світ і правила відрізнялися. Якщо попередні відбулися в основному через внутрішні рішення, то цього разу головну роль зіграли санкції (так, які введені через політику Кремля). 

Заборона розповідає про довгоочікуваний дефолт країни-терористки та про наслідки, до яких він може призвести.


Росія отримала технічний дефолт: що сталося 27 червня

26 червня 2022 року закінчився пільговий період для двох купонів російських єврооблігацій на суму в $100 мільйонів. Кремль не зміг погасити заборгованість, що призвело до першого з 1918 року технічного дефолту за суверенним боргом в іноземній валюті, пише Bloomberg.

У самій Росії факту дефолту не визнають, запевняючи, що кошти, щоб покрити усі свої рахунки, мають, але не мають можливості здійснити оплату. Незадовго до цього країна-агресорка оголосила, що перейде на обслуговування свого непогашеного суверенного боргу в розмірі $40 мільярдів у рублях.

«Це дуже, дуже рідкісна річ, коли уряд, який має кошти, змушений вступати в дефолт через дії зовнішніх урядів. Це один із найбільш переломних дефолтів в історії», — пояснив старший аналітик Loomis Sayles & Company LP Хасан Малік.

Читати більше новин в Telegram

Як пише Bloomberg, враховуючи шкоду економіці, заподіяну санкціями, технічний дефолт є переважно символічним і мало впливає на росіян, які мають справу з величезною інфляцією та найгіршим економічним скороченням за останні роки. Утім він є ознакою перетворення країни-агресорки на економічного, фінансового та політичного ізгоя на десятиліття.

РФ не платить по боргах: як це вплине на неї та інші країни

Подія дефолту в цілому знижує показники РФ для майбутніх позик, тобто країна-агресорка не зможе позичати гроші і залучати інвесторів. Також її  відключають від зовнішніх ринків капіталів, блокується банківська система, падають залишки рейтингів.

«Це фінальний акорд їхньої економічної історії. І додатковий аргумент не мати справу з РФ. І точно буде покладено у всі звіти і навіть найбільш ризикові інвестори підуть з ринку РФ. Та і той самий менеджмент Leroy Marlin все менше має аргументів залишатися на ринку орків [росіян]», — пояснив народний депутат України від партії «Голос» Ярослав Железняк.

Сам по собі дефолт є проявом санкцій. До того ж система побудована так, що дефолт впливає на курс, а курс впливає на дефолт. Вся нинішня система координат та місце російської економіки у світі буде стрімко падати. 

Кремль, вочевидь, сподівається на економічну підтримку Китаю, але, як бачимо, за три місяці Пекін офіційно й прямо сторону не обрав, тільки купує за безцінь енергоресурси. У зв’язку з цим можна очікувати, що Китай може скористатися слабкістю Росії та її економіки, аби отримати з цього дивіденди. Повне блокування та знищення російської економіки їм не вигідне, адже в такому випадку стабільність може бути порушена й у самому Китаї.

Порівняння приросту ВВП Китаю та Росії з 1995 по 2020 роки. Інфографіка: Світовий банк

«Росія зараз перетвориться на сировинний придаток Китаю — вона буде значно слабшою і тотально залежатиме від Китаю. Для останнього така ситуація з одного боку вигідна, але з іншого — Китай все ж не зацікавлений у повній дестабілізації світу, в тому числі продуктовій. Високі ціни на продукти, на газ тощо — це не в інтересах Китаю. Тож йому ця ситуація сильно не потрібна», — зазначає банкір, експерт з боргових паперів Сергій Фурса.

Окрім того, Росія ще може зіткнутися з явищем кросдефолту, коли інші кредитори попросять достроково виплатити гроші. А там заборгованості вимірюються десятками мільярдів доларів.

Дефолт РФ завдасть суттєвої шкоди економікам країн, яких вона активно спонсорує: невеликі африканські та європейські держави. Москва прикінцево втратить можливості отримувати валюту та робити інвестиції; обхідні шляхи тільки здорожчають інструменти. Тобто навіть якщо РФ продовжить вкладатися в чужі країни, це влетить вже не в копіїчку, а в золото, яке скоро само постраждає. Продовольча криза, енергетичний колапс (адже поки ще не почали працювати альтернативні шляхи з доставки газу та нафти), перерозподіл капіталів може добити бідні країни, в яких елементарно немає подушки безпеки. Чи думала про це Росія, коли починала війну? Питання риторичне, адже кровожери в Кремлі втрати не рахують.

Також сильно відчують відголоски ті, хто історично співпрацює з країною-агресоркою, наприклад, Казахстан та інші держави з Митного союзу, частково БРІКС. Виконання раніше укладених угод (а їх не мало), а також інших домовленостей та зобов’язань за чинними контрактами між казахськими компаніями і росіянами можуть опинитися під питанням. Окрім того, може погіршитися доступ компаній до фінансування всередині Казахстану через проблеми російських дочірніх банків, які ще тут працюють.

Найбільші торгові партнери Казахстану. Інфографіка: Friedrich Ebert Stiftung

Поки що незрозуміло, чи будуть інвестори використовувати судові інструменти, щоб репатріювати свої гроші, і чи дозволять їм це зробити чинні санкції Заходу. Економіст інституту Номура у Токіо Такахіде Кічі переконаний, що їм не потрібно діяти негайно, а краще почекати і поспостерігати за ходом війни. «Більшість власників облігацій, на мою думку, будуть дотримуватися вичікувального підходу», — додав експерт.

Утім з найголовнішого зрозуміло одне: дефолт не позбавить Росію грошей негайно, поки країни Заходу купують у Москви нафта та газ, що є основним джерелом поповнення бюджету країни. Найбільше постраждають банки і компанії, оскільки:

  • їхнє майно закордоном можуть вилучити на користь кредиторів;
  • корпоративний сектор РФ переважно покладається на кредити на фінансування від державних банків. А отже дефолт може створити справжній колапс у фінансовому секторі.

Раніше Заборона розповідала подробиці шостого пакета санкцій Європейського Союзу проти Росії, який зокрема накладає часткову заборону на імпорт російської нафти.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій