Читаєте зараз
Польща попросила США дати ядерну зброю

Польща попросила США дати ядерну зброю

Yevheniia Kostina
  • Штати мають близько 100 ядерних бомб у Європі.
  • Якщо Америка поділиться запасом, Польща стане ядерною державою.
  • У 1997 році НАТО обіцяло не розміщувати атомну зброю на території нових членів альянсу.

Варшава та Вашингтон розпочали неофіційні перемовини про розміщення ядерної зброї в Польщі. Це має захистити сусідню з Україною державу від нападу росіян, але водночас порушить обіцянки США, прописані в міжнародних угодах. 

Заборона розповідає про Програму обміну ядерними ресурсами та про рівень її потенційної ефективності.


Nuclear Sharing: пропозиція Анджея Дуди

Польща, яка не має атомних боєприпасів, попросила розмістити ядерну зброю США на її території. Однак поки що немає ознак того, що країна отримає таке озброєння найближчим часом, сказав польский президент Анджей Дуда в інтервʼю Gazeta Polska.

«Завжди є потенційна можливість взяти участь у Програмі обміну ядерними ресурсами. Ми поговорили з американськими лідерами про те, чи Сполучені Штати розглядають таку можливість. Тема відкрита», — зазначив Дуда.

Варшава вирішила звернутися до Вашингтона по ядерні боєприпаси на тлі зростаючих побоювань, що Росія може натиснути червону кнопку для удару по Україні. Це важливо і на тлі змін в конституції Білорусі 2021 року, які дозволили країні розміщувати російську ядерну зброю на її території, пояснило The Guardian. Проте в Білому домі сказали журналістам, що не отримували від Варшави офіційного запиту на розміщення зброї.

Читати більше новин в Telegram

Атомна зброя в Польщі: думка експертів

Переміщення атомних снарядів США до Польщі стане порушенням Договору про нерозповсюдження ядерної зброї та Основоположного акту НАТО-Росія 1997 року, вважають експерти, яких опитало The Guardian. В рамках домовленостей з РФ Північноатлантичний альянс обіцяв не розгортати таке озброєння на території нових членів блоку, а Польща приєдналася до нього в 1999 році. 

В розміщенні атомних боєприпасів мало й стратегічного сенсу для Польщі чи НАТО, адже США мають близько 100 одиниць ядерних бомб B61 на своїх складах у Європі, свідчать дані Федерації американських вчених (FAS). Крім того, в європейських країнах зміцнили сховища для таких снарядів.

«Причина, по якій вони це роблять, полягає в тому, щоб захистити сили від того, що вони вважають зростаючою загрозою з боку ракет Росії. Тому було б надзвичайно дивно, якби НАТО вирішило перемістити ядерну зброю ближче до російських кордонів», — зауважив представник FAS Ганс Крістенсен у коментарі The Guardian.

Старі бомби також пройшли модернізацію — вони отримали назву B61-12 і дозволяють керувати їхнім падінням. Снаряди розроблені для носіння винищувачами F-35A Lightning II, що потенційно може зробити їх частиною активного ядерного арсеналу США.

Кількість ядерних боєприпасів у різних країнах світу. Інфографіка: FAS

Однак навіть якщо РФ застосує ядерну зброю проти України, відповідь Заходу може не бути аналогічною, сказала журналістам Маріана Буджерин, представниця Центру Белфера у Гарвардській школі Кеннеді. За її словами, удари НАТО по російських військових об’єктах спричинить війну блоку з РФ, якої політики намагаються уникнути майже 80 років.

Раніше Заборона розповідала про готовність НАТО знищити Чорноморський флот РФ. Це може відбутися, якщо країна-агресорка застосує ядерну зброю.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій