Читаєте зараз
Це зовсім інша війна: аналітики пояснили, що змінить зима в боях за Україну

Це зовсім інша війна: аналітики пояснили, що змінить зима в боях за Україну

Ilona Kivva
Автор:
  • Ведення бойових дій в кожну пору року суттєво відрізняється від інших. 
  • Настання морозів може дозволити проведення більш маневрової війни, але одночасно зменшує час на порятунок поранених.
  • Тимчасове припинення вогню вигідне тільки Росії, адже дозволить укріпити оборону на окупованих територіях та поповнити втрати живої сили.

Є три найбільш ймовірні варіанти розвитку війни зі зміною погоди в Україні і настанням холодів. Це тимчасове припинення вогню з обох сторін; продовження наступальних дій як з боку українських воїнів, так і ворога, а також стрімкий прорив Збройних сил України. Все залежить від того, якою саме буде зима, однак у будь-якому разі захисники матимуть велику тактичну перевагу.

Заборона розповідає про прогнози провідних військових аналітиків.


Зима змінить умови ведення бою для України та РФ — британська розвідка

Зменшення світлового дня, а також погіршення погодних умов призведе до уповільнення наступальних дій для обох сторін, однак більшою мірою вплине на російську армію, вважають у розвідці Великої Британії.

«Світловий день посеред зими скоротиться до менш ніж 9 годин на добу. У розпал літа це було 15-16 годин. Середня найвища температура знизиться з 13°C у вересні-листопаді до нуля у грудні-лютому. Військовослужбовці, яким не вистачає зимового одягу та укриття, з високою ймовірністю постраждають від холодових травм. Вікно золотої години, протягом якого потрібно врятувати важкопораненого солдата, скорочується приблизно вдвічі, що значно збільшує ризик контакту з ворогом», — пояснили військові аналітики.

Характер та кількість опадів також створюватиме проблеми з обслуговуванням обладнання. Навіть чищення зброї треба адаптувати до погодних умов, тому ризик несправності зростає.

Читати більше новин в Telegram

Погіршення погоди в Україні призведе до ускладнення перегрупування погано оснащеної російської армії і може дати перевагу ЗСУ або ж навпаки — до тимчасової зупинки бойових дій з обох сторін, кажуть у The New York Times.

«Зимова пауза може тривати до пів року. Дощ і м’який ґрунт наприкінці листопада сповільнять рух українських та російських військових. Коли температура впаде і земля замерзне, танкам і вантажівкам буде легше рухатися. Але ймовірність сильних снігопадів і ще більш холодної погоди зими може ускладнити початок будь-якого нового наступу для погано оснащеної російської армії», — вважають експерти, з якими поспілкувалося видання.

Таким чином погода в Україні може ознаменувати нову фазу війни. Вона характеризуватиметься ще більшим посиленням взимку російських ракетних та артилерійських обстрілів української критичної інфраструктури. Обидві сторони перенавчатимуть війська та готуватимуться до нового напору в лютому.

«Російський уряд заохочує міжнародних партнерів України тиснути на Київ, щоб змусити його домовитися про тимчасове перемир’я. Але припинення вогню є тактично вигідним для Росії, щоб стабілізувати контроль над окупованими територіями. Тому не в інтересах України відмовлятися від цієї зими», — кажуть Джек Уотлінг і Нік Рейнольдс з Королівського інституту військових досліджень.

Контрнаступ ЗСУ не зупиниться з настанням морозів — ISW

Попри ці нюанси у Інституті вивчення війни (ISW) не вважають, що бойові дії зупиняться або зайдуть у глухий кут. 

«Українські сили продовжують досягати успіхів у Луганській області та, ймовірно, зможуть досягти більшого, якщо їх посилять війська із західного Херсону. Звичайно, росіяни також зміцнюють свої оборонні позиції, але ЗСУ просуваються вперед. Тому припинення або тривале уповільнення бойових дій протягом наступних кількох місяців є дуже малоймовірним», — переконані військові аналітики. 

Обидві сторони, за словами експертів, вже воюють у дуже брудних умовах. Мороз взимку зробить землю набагато більш сприятливою для широкомасштабної механізованої маневрової війни. Тому бойові дії, швидше посиляться, ніж послабшають зі зниженням температури.

«Погода може завдати шкоди погано оснащеним російським силам в Україні, але добре забезпечені українські захисники навряд чи припинять свої контрнаступи. Можливо, вони зможуть навіть взяти перевагу, адже знають місцевість і зможуть обирати оптимальні маршрути для переміщення техніки по замерзлому ґрунті», — зазначили у Інституті вивчення війни.

Раніше Заборона розповідала про зброю, яку ЗСУ отримали від Швеції та США. Вона здатна проривати найсильніші лінії оборони та навіть знищувати укріплення ворога. 

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій