Читаєте зараз
Фонд мільярдера Леонарда Блаватніка став новим спонсором фонду «Бабин Яр»

Фонд мільярдера Леонарда Блаватніка став новим спонсором фонду «Бабин Яр»

Katerina Sergatskova
  • Через повномасштабну війну в Україні практично всі російські олігархи потрапили під санкції США, Європейського союзу та РНБОУ.
  • В список увійшли Михайло Фрідман та Герман Хан (Альфа-Груп), які були спонсорами Меморіального центру та фонду Бабин Яр.
  • Директор МЦ Максим Рабінович каже, що робота не може зупинятися під час війни, адже вкрай важливо перемогти РФ культурно та закрити російські наративи.

Новим спонсором активностей у приватній ініціативі меморіалізації злочинів Голокосту в Києві фонд і Меморіальний центр «Бабин Яр» став Blavatnik Family Foundation. Мільярдер Леонід Блаватнік народився в Україні, але після розвалу СРСР скуповував разом з підсанкційними нині російськими бізнесменами промислові та енергетичні об’єкти.

Заборона розповідає про Леонарда Блаватніка та його зв’язки з країною-агресоркою.


Фінансування проєкту фонду Бабин Яр

Фонд Блаватніка Blavatnik Family Foundation тепер надає фінансування для проєкту з оцифрування архівних документів, пов’язаних з Голокостом в Україні.

«[Нам важливо] перемогти культурно й ці російські наративи [щодо пам’яті про Голокост] закрити. Для цього важлива робота з колективною пам’яттю. Зараз в Україні десятки мільйонів документів, які не оцифровані, які є в архівах. Зараз ми фандрайзимо гроші, у нас йде проект, нам уже дали гроші. Це фонд Блаватніка. Дуже важлива для нас історія, Блаватнік — це один із небагатьох, у кого є гроші на соціальні проєкти, це дуже важливо, — розповів Забороні директор фонду і Меморіального центру «Бабин Яр» Максим Рабинович.

Хто такий Леонард Блаватнік

Леонард (Леонід, Лен) Блаватнік, (14 червня 1957 року) — громадянин США і Великобританії. Він народився в Одесі, але з дитинства жив у Росії, навчався у Державному університеті транспорту Москви, і у 1978 році емігрував з Радянського Союзу до США. Там відкрив холдинг Access Industries. Одразу після розпаду СРСР на запрошення свого друга, майбутнього олігарха Віктора Вексельберга повернувся у Росію і взяв участь у масштабній приватизації радянських підприємств. Разом вони заснували холдинг Access-Renova у 1991 році і утворили Сибірсько-Уральську алюмінієву компанію (СУАЛ), яка була потім об’єднана з РУСАЛом ще одного мільярдера Олега Деріпаски і Glencore.

Читати більше новин в Telegram

Блаватнік був у консорціумі російських олігархів разом з Михайлом Фрідманом, Германом Ханом, Петром Авеном («Альфа-груп») та Віктором Вексельбергом: разом вони придбали ТНК, один з останніх державних нафтових гігантів Росії. У 2013 році ТНК-BP була продана державній «Роснефти» в рамках угоди на $55 мільярдів, $7 млрд з яких отримав Блаватнік.

Вид на річку Темзу на собор Святого Павла та лондонське Сіті з оглядового рівня будівлі Блаватника в сучасній художній галереї Тейт у Лондоні, Англія, Великобританія. Фото: Майк Кемп/In Pictures через Getty Images

Блаватнік досі володіє активами в Росії на суму $500 мільйонів. «Менше 1% активів холдингу Access будь-яким чином пов’язані з Росією, а Блаватнік намагався продати 8% опосередкованої частки в «Русалі» більше трьох років. Оскільки Блаватнік володіє своїми акціями через партнерство з Вексельбергом, який після початку повномасштабного вторгнення Росії перебуває під західними санкціями, йому довелося отримати ліцензію від Міністерства фінансів США на продаж частки в $535 мільйонів. Його спробам продати на сьогоднішній день перешкоджають інші акціонери Русала», — каже речниця мільярдера в коментарі Bloomberg.

Як Блаватнік впливає на світ

Бізнесмен вважається одним з найбагатших людей планети. Його статки оцінюють в $37 мільярдів. Холдинг Access Industries має компанії у сфері нерухомості, хімічної промисловості, біотехнологій і медіа. Наприклад, у 2005 році Блаватнік купив більше частку в російської компанії «Амедіа», яка продюсує і виробляє фільми, серіал і телешоу, а також СТС-медіа. У 2009 році Access Industries придбала британський підрозділ прокатної компанії Мела Гібсона Icon та кінотеку, що включає понад 500 фільмів, серед яких — «Шофер міс Дейзі», «Танці з вовками», «Стилет» та «Страсті Христові». В числі активів – найбільша частка у компанії Warner Music Group, яку він купив в 2011 році за $3.3 мільярди.

Блаватнік також сам знімається у фільмах, які виробляє його компанія. Наприклад, у 2016 році він зіграв роль італійського посла в російському серіалі «Софія», а у 2018-му — роль кардинала Юрія Радзівіла у телесеріалі «Годунов».

Ідріс Ельба, Ріта Ора, сер Лен Блаватнік, Сабріна Доуре та сер Ян Маккеллен на 64-й церемонії вручення театральних нагород Evening Standard Theatre Awards у Королівському театрі на Друрі Лейн 18 листопада 2018 року в Лондоні, Англія. Фото: David M. Benett/Dave Benett/Getty Images

Під зонтиком холдингу Access Industries існує благодійний фонд сім’ї Блаватників Blavatnik Family Foundation, він підтримує культурні і освітні ініціативи. За даними, опублікованими на сайті фонду, на мистецтво і культуру він витратив $140 млн, а на гуманітарні проєкти (наприклад, фінансування Світового єврейського конгресу) — $100 мільйонів. Наприклад, мільярдер зробив внесок у 75 млн фунтів на відкриття Школи державного управління при Оксфорді. 

Скріншот зі сторінки About Us сайту Blavatnik Family Foundation

Також Блаватнік робить великі внески для виборчих кампаній американських політиків. Він фінансував Республіканську партію і давав гроші на інаугураційний вечір Дональда Трампа. 

У 2011 році Лен Блаватнік зробив внесок в 260 млн фунтів стерлінгів для побудови нового корпусу британського музею мистецтва Tate Modern – після відкриття в 2017 році будівля отримала ім’я Блаватніка. В тому ж році він отримав титул лицаря від королеви Єлизавети II за заслуги в філантропії.

Російсько-українська війна

Наприкінці 2021 року Блаватнік віддав 7.5 млн фунтів стерлінгів Бібліотеці Гонресфілда у Британії, аби врятувати літературну колекцію від продажу за кордон. Після повномасштабного вторгнення це спричинило дискусію серед культурних діячів про зв’язки олігарха з російським капіталом і наближеним до президента Росії Владіміра Путіна бізнес-партнером Віктором Вексельбергом, який знаходиться під санкціями.

Фонд сім’ї Блаватників заявив, що вважає війну абсолютно немислимою і засуджує насильство, а також жертвує мільйони доларів широкому спектру благодійних організацій, які допомагають українським біженцям, зокрема Міжнародному комітету Червоного Хреста, організації «Врятуйте дітей», «Лікарі без кордонів» та Комітету з надзвичайних ситуацій.

Раніше Заборона розповідала про плани фонду і Меморіального центру «Бабин Яр» під час війни.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій