Фінляндія може дати ЗСУ довгоочікувані Leopard 2: чому про них стільки говорять
- Україна відправляла запити на танки Леопард кільком країнам.
- Німеччина та Іспанія у квітні-2022 року погодили передачу, однак поставки зірвалися.
- Леопарди 2 вважаються одними з найточніших та найзахищеніших бронемашин, хоча і були розроблені ще у 1980-х роках.
До парламенту Фінляндії внесено ініціативу щодо передачі Збройним силам України одних із найпотужніших у світі танків. На озброєнні держави-союзниці їх є близько 200, частина не використовується, тож поставка не вдарить по власній обороноздатності.
Заборона розповідає про довготривалу справу з Leopard.
Парламент Фінляндії розгляне передачу танків Україні
Члени парламентського комітету з питань оборони країни Андерс Адлеркройц (партія RKP) та Атте Хар’яне (голова партії «Зелених») висунули на розгляд парламенту пропозицію щодо передачі Україні важкої бронетехніки. Текст звернення був опублікований на офіційному сайті Хар’яне.
«Велика війна в Україні йде на другий рік. В наших інтересах, Європи та всього вільного світу, щоб це якомога швидше закінчилося перемогою України. Незважаючи на рішучу підтримку, вона все ще не отримала деякі системи озброєння, серед яких сучасні західні бойові танки. З точки зору навчання особливо цінним було б постачати велику кількість однотипних вагонів. Leopard 2 цілком підійде для цієї мети», — йдеться у заяві.
На озброєнні країни, відповідно до даних Military Balance 2021, перебуває 100 одиниць Leopard 2A6, ще 100 знаходяться на зберіганні. Тож Фінляндія цілком може віддати частину законсервованих бронемашин, не вдаривши по власній обороноздатності.
Читати більше новин в TelegramЧерез географічну віддаленість від України відправити велику кількість бронемашин вкрай складно. Однак навіть невелика поставка, на думку депутатів, спонукає інші європейські держави долучитися до ініціативи.
Коли саме буде розглянуто питання, невідомо.
Леопарди для ЗСУ від Іспанії та Німеччини: чому зірвалися поставки
Крім Фінляндії, операторами Леопардів є ще 15 країн, серед яких Німеччина та Іспанія. Обидві держави вже обіцяли ЗСУ цю техніку, але поставки зірвалися. Так, у квітні 2022 року компанія-виробник танків Rheinmetall звернулася до уряду Німеччини з проханням погодити продаж Україні 88 танків у модернізації 1A5. Німецький уряд відхилив цю ініціативу (навіть попри обіцянку погодити передачу на конференції Рамштайн), пише BBC.
А от Іспанія на початку червня-2022 погодила поставку та навіть зняла зі зберігання кілька десятків Leopard. Їх планували відремонтувати та відправити в Україну, але Міністерство оборони виключило таку можливість через вкрай поганий стан техніки. У результаті замість них пообіцяли десятки бронетранспортерів M113.
Leopard 2: чим особливі танки
Leopard 2 — це друге покоління однойменних бронемашин зі значно покращеними характеристиками, посиленою бронею та силою удару. Перші 30 одиниць надійшли на озброєння Бундесверу в 1979 році, а до 1993 року їх кількість зросла до понад 2000, пише Military Today.
Низка технологій і конструктивних рішень Leopard 2 були взяті зі спільної німецько-американської програми MBT-70. Проєкт з часом закрився, але технології використали обидві країни, тому у Леопардів вкрай схожі характеристики з основними американськими танками M1 Abrams.
В основі захисту лежить композитна броня, а корпус на вежа зварені, що практично не залишає уразливих зон для ворожих ударів бронебійними та керованими протитанковими боєприпасами.
Техніка оснащена стабілізованою гладкоствольною гарматою Rheinmetall RH-M-120 калібру 120 міліметрів. Всього машина несе 42 снаряди:
- 15 готових до використання снарядів зберігаються в башті;
- 27 — у відсіку перед корпусом.
Леопард стріляє двома типами снарядів:
- бронебійні APFSDS-T — може пробити до 450 мм катаної однорідної броні (пробиває лобову броню радянського танка Т-72 на відстані до 2 км, а Т-62 — на відстані до 4 км).
- багатоцільові HEAT-MP-T — вибуховий снаряд, яких підходить для знищення живої сили, легкоброньованої техніки, неукріплених споруд.
Додатково Леопарди оснащені двома кулеметами 7.62 мм калібру. Один з них коаксіальний (працює у трьох площинах), а другий монтується на даху.
Танк оснащений турбованим дизельним двигуном MTU MB 873 Ka501 потужністю 1500 кінських сил. Додатково може бути встановлений комплекс для перетворення машини у часткову амфібію. Екіпаж складається з чотирьох осіб: командира, навідника, заряджаючого і водія.
Раніше Заборона розповідала про вдосконалені радянські танки, які Словенія пообіцяла Україні. Країна-союзниця віддасть майже увесь наявний арсенал.
Читати більше новин в Telegram