Це шанс для поранених воїнів: вчені навчилися регенерувати нервові клітини
- Ушкодження периферичних нервів призводить до втрачання рухливості і інвалідності.
- Вчені вже понад 30 років експериментують над відновленням тканин, але раніше вдавалося регенерувати тільки дуже незначні ділянки.
- Науковці з Відня й Оксфорду знайшли новаційний метод, який має виправити недоліки методу.
Нитки звичайного шовку мають властивості, які роблять їх ідеальним матеріалом для відновлення нервів. Максимально спрощено, це працює подібно до вирощування плетючих рослин: потрібен каркас, направляючі і самі нервові волокна. Метод може допомогти людям, які втратили рухливість кінцівок внаслідок травм, в тому числі і бойових.
Заборона розповідає про експеримент, який може стати проривом у регенеративній медицині.
Нервові клітини можна відновити: експеримент у Віденському університеті
Вчені давно знали, що деякі матеріали, наприклад, хітозан та колаген можна використовувати для відновлення нервів. З них робили спеціальні трубки — такий собі каркас, умовно як ті, що використовуються для плетючих рослин. Трубки фактично пришивалися до обох кінців ушкодженого нерва і підтримували ріст волокон, розповіли у Віденському медичному університеті (MedUni Vienna).
Однак цей метод працював тільки на вкрай незначних ділянках, тож науковці шукали більш досконалі методи і матеріали. Одним із варіантів було додатково наповнювати трубки іншим матеріалом, який би служив направляючим для волокон — своєрідні гачки уздовж каркасу.
Дослідники з MedUni Vienna у співпраці з Оксфордськими вченими досліджували два різні види шовку: зроблені шовкопрядами і павуками. Вони помітили, що матеріал має властивості, що теоретично роблять його придатним для відновлення нервів.
Читати більше новин в TelegramЩоб підтвердити свою теорію, команда виготовила штучні нервові канали з двох різних типів шовку: для труб використовувався шовкопрядний, а для наповнення — павучий.
Було доведено, що завдяки пористим стінкам, трубки здатні забезпечувати необхідний обмін поживних речовин і продуктів життєдіяльності, що вкрай важливо для функціональності нервів. Молекулярну структура трубок теж виявилася вкрай стабільною — це важливо для підтримки стабільності нерва, що відновлюється: уникнення нових розривів чи перегинів. Павучі нитки добре виконували функцію направляючих. До того ж, шовк однаково був піддатливим до проникнення клітин, які відповідають за регенерацію.
«Наше дослідження є важливим кроком у регенеративній нейронауці. Як показали експерименти, відірвані нерви адаптувалися до нових шовкових каналів і росли вздовж шовкових ниток на відстані дефекту, доки не були успішно з’єднані. Тож ми не тільки досягли успіху у відновленні нерва, ми також змогли детально проаналізувати компоненти процесу загоєння», — каже провідний автор дослідження Крістін Радтке.
Після цього було проведено низку експериментів на тваринах. Не всі з них виявилися вдалими, але у кількох випадках таки вдалося відновити пошкоджену нервову тканину на доволі великих ділянках, що раніше не вдавалося взагалі.
Наступним кроком мають стати клінічні випробування, які мають підтвердити поточні результати, а можливо, й дадуть навіть кращі. Це значно розширить терапевтичні можливості у реконструкції периферичних нервів людини. Наприклад, допоможе людям, які втратили рухливість кінцівок у результаті такої травми.
Раніше Заборона розповідала про відкриття британськими вченими нового механізму впливу на людську пам’ять. Можна змусити людину забути про якесь конкретне явище чи подію або навпаки, краще щось запам’ятати.
Читати більше новин в Telegram