Читаєте зараз
Історик розгадав один із секретів Мони Лізи

Історик розгадав один із секретів Мони Лізи

Іван Скорина
  • На портреті Джоконди є міст, назва та розташування якого довгий час викликали суперечки. 
  • Розставлення точок над ‘і’ в цьому питанні допоможе містечку в Італії знайти фінансування для туристичного буму.
  • Існує шість гіпотез про те, хто саме зображений на знаменитому портреті — різні відомі дворянки тих часів, мати митця чи навіть він сам.

Нова теорія про розташування мосту з найвідомішої картини Леонардо да Вінчі спростувала попередні дві. Ймовірно, на шедеврі зображено давню конструкцію з маловідомого містечка Латерина в італійській Тоскані. Це підтвердили дослідженням з використанням дронів та історичними документами. 

Заборона розповідає про ще одну розв’язану загадку Мони Лізи. 


Загадковий міст позаду Джоконди: фінальна теорія

Італійський історик Сільвано Вінчеті стверджує, що міст на пейзажі позаду Мони Лізи справді існує та знаходиться у селищі Латерина з тосканської провінції Ареццо, пише CNN.

Споруда на картині має чотири арки, а від мосту Роміто ді Латерина залишилась лише одна. Базуючи свої розрахунки на вцілілій арці та використовуючи дрони для вимірювання прольоту та фундаменту, Вінчеті стверджує, що цей міст ідеально збігається з тим, що Леонардо да Вінчі зобразив на пейзажі ліворуч від Джоконди. Попередні прототипи для картини — понте Буріано неподалік Латерини та понте Боббіо у місті П’яченца — мають більш ніж чотири арки. До того ж специфічна форма річки Арно вздовж цієї ділянки сходиться із зображеною. 

Пейзаж Латерини вважався геологічною формацією, зображеною на картині. Фото: Культурна асоціація Le Rocca

Теорію історика також підтвердили документи з державних архівів Флоренції. Міст був популярним маршрутом, що з’єднував Ареццо, Ф’єзоле та Флоренцію між 1501 і 1503 роками. У ті самі роки да Вінчі жив у регіоні Ф’єзоле і написав своє найвідоміше полотно. 

Читати більше новин в Telegram

«Ми дуже сподіваємось, що ця чудова новина заінтригує місцевих та іноземних туристів. Нам потрібно спробувати захистити те, що залишилося від мосту, знадобиться фінансування», — каже пані мер Латерини Симона Нері. За її словами, зазвичай влада не шкодує коштів на розвиток інших областей, пов’язаних із да Вінчі. Проте тепер містечко має скласти конкуренцію провінції Буріано, яку давно представляють як батьківщину мосту Мони Лізи.

Інші секрети шедевра Леонардо да Вінчі

Знаменитий портрет Мони Лізи породив багато містифікацій навколо історії його створення. Ось кілька з них: 

  • Більшість експертів вважають, що на полотні зображена 24-річна Ліза Марія де Герардіні або Ліза дель Джокондо — дворянка з Флоренції. Інші гіпотези вказують на графиню Форлі Катерину Сфорца, коханку правителя Флоренції Джуліано Медічі чи маркізу Мантуї Ізабеллу д’Есте. Дехто думає, що це портрет матері да Вінчі або навіть самого художника. 
  • Ті, хто впевнений, що на картині саме Ліза, також вважають, що на момент створення твору вона була вагітною. Це підтверджують історичні дані та позиція рук на округлому животі. Інфрачервоне сканування показало приховану вуаль на її плечах — це може бути як проста накидка, так і так звана гуарнелло, яку в той час носили саме вагітні. 
  • Про те, чи посміхається Мона Ліза, сперечалися протягом п’яти століть. Після появи програм із розпізнавання емоцій голландські дослідники встановили, що обличчя на картині на 83% щасливе, на 9% огидне, на 6% налякане та на 2% — зле. Експерти кажуть, що посмішка на портреті змінюється залежно від кута огляду та відстані до полотна. 
  • Викривлений посміх став одним із симптомів, за якими лікар Мандіп Мехра діагностував Джоконді гіпотиреоз — хворобу, викликану недоліком в крові гормонів Т3 (трийодтироніну) і Т4 (тироксину), що виробляються щитовидною залозою. Висновок він зробив, судячи з рідкого волосся та брів, набряку у кутку лівого ока, опуклості вказівного пальця та блідого кольору обличчя. Перевірка історичних джерел підтвердила теорію Мехри, адже на початку XVI століття в Італії споживали їжу з дефіцитом йоду, що підтримує щитовидку. 
  • Погляд Джоконди, що незалежно від кута зору спрямований на глядачів, мистецтвознавці пояснюють оптичною ілюзією. Майстерна робота да Вінчі зі світлотінню створила перспективу, з якої обличчя завжди виглядає однаково. 
  • Мікроскопічне обстеження фрагментів шедевра показало приховану серію літер і цифр. Вінчеті стверджує, що у правому оці зображеної жінки видно літери LV, які вказують на ім’я автора, а у лівому — літери CE або СB. На арці мосту написано 72 або L2. 
  • У 2006 році вчені з Канади використали інфрачервоне світло та лазери, щоб показати ескізи під популярним портретом: там видно інше положення пальців, мереживо на сукні та ковдру на колінах жінки. Французький інженер Паскаль Котт використав подібні методи та знайшов чотири інші зображення, замальовані згодом. Серед них є обличчя молодшої за Джоконду жінки,  але без посмішки. 

Раніше Заборона розповідала про загадку інших малюнків Леонардо да Вінчі, які на 400 років випередили висновки Ейнштейна. 

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій