Як праворадикали С14 прийшли в Академію мистецтв «допомогти» відрахувати студента за «Парад членів»
У НАОМА набирає обертів історія із виставкою «Парад членів» студента-скульптора Спартака Хачанова. Після погроз доцента кафедри графічного дизайну Володимира Харченка, який найактивніше взявся за знищення експозиції й погрожував студентові своїми товаришами-ветеранами АТО/ООС (вони мали «закопати» скульптора десь «на Подолі»), в Академію мистецтв до Спартака завітали праворадикали із С14. Якраз тоді, коли ректорат намагався провести нараду щодо відрахування студента.
Чим студент так розворушив «вулик»?
Ціла армія пенісів. 19 грудня 2018 року колона гіпсових вояків, танків та ракетних комплексів, які мають підкреслено фалічну форму, простягалася коридором Національної академії образотворчого мистецтва і архітектури в Києві. «Парад членів» четвертокурсника Спартака Хачанова мав стати семестровою роботою, проте ще до початку перегляду двоє обурених викладачів почали руйнувати інсталяцію. На їхню думку, творчий доробок студента принижував українську армію, хоча на об’єктах немає жодних розпізнавальних знаків чи символіки.
Ректорський міжсобойчик
23 січня Спартак прийшов до Академії о пів на одинадцяту ранку щоби попрацювати в майстерні. Біля вбиральні студент зустрів свого товариша який розповів, що об 11 годині ректорат без залучення представників органів студентського самоврядування буде розглядати справу про можливе відрахування Спартака. Після резонансної виставки в активі скульптора-початківця раптово з’явилися дві двійки. Адміністрація мала зібрати комісію ще 15 січня, однак ректор Андрій Володимирович Чебикін тоді був відсутній.
«Тиждень тому я заходив до ректорату і там мені сказали, що ректор захворів, – розповідає Спартак. – Пізніше дізнався, що він на Закарпатті. Вони (адміністрація – прим.) обіцяли, що попередять мене заздалегідь про засідання».
Студент вирішив відвідати позачергову нараду та запитати, чому його не проінформували про розгляд справи. Скульптора зустріли працівники секретаріату. Вони не мали відповіді на його питання, четвертокурсник вирішив повернутися до майстерні. Дещо пізніше він знов прийшов під кабінет ректора.
«Виходить проректор (Євген Васильович – прим.) Стьопін, заводить мене туди, саджає в крісло позаду викладачів. Через деякий час Чебикін (ректор – прим.) мені каже: «стань сюди». […] Як у дитячому садку. І почали вони тупо звинувачувати мене. Навіть не дали нічого сказати».
Як розповідає Спартак, Володимиру Харченку, який завдав найбільшої шкоди грудневій інсталяції, дуже не сподобалося, коли студент висловив думку, що слід покарати саме агресивного викладача, а не його. «Після цього зауваження Харченко почав активно комусь дзвонити по мобільному», – зазначає Спартак.
Студент не отримав чіткої відповіді щодо свого подальшого навчання. У ректораті йому сказали, що мають пізніше відправити йому лист із повідомленням, а один із викладачів стверджував, що його відрахували без права перездачі. Відповідаючи на питання журналіста Заборони працівниця секретаріату повідомила, що про відрахування поки не йдеться.
Знаєш, хто такі С14?
Нарада продовжилася, але скульптора-початківця попросили піти. Біля кабінету ректора на студента вже чекали орієнтовно 4-ро представників ультраправої організації С14.
«Просто цікаво: звідки вони знали, що я прийду? – питається скульптор. – Ректорат мене не попередив про засідання. Вони (адміністрація), напевно, думали, що зателефонували мені, а самі цього не зробили. Не знаю».
За словами Спартака, молодики в грубій формі почали питати, що він робить в Академії, адже, на їхню думку, його вже відрахували. Вони запропонували студентові вийти на двір та «поговорити». Скульптор відповів, що йому треба взяти свій верхній одяг, який залишив у приміщенні автоматичної телефонної станції на території Академії. Опинившись там він попросив головного енергетика викликати поліцію. Літній робітник АТС вирішив поспілкуватися із праворадикалами.
«Вони дуже нахабно себе поводили, – розповів чоловік. – Я запропонував розібратися. Можливо, вони помилилися. «Я ніколи не помиляюся», – заявив один із них. Кажу, що так не буває – всі помиляються. «Я ніколи не помиляюся», – повторює хлопець. Я дійсно хотів пояснити, розповісти про ситуацію, але побачив, що це марна справа. «А ми тут за чистоту нації», щось таке базікали… На мій погляд, хлопці якісь дурнуваті були. Тому попросив їх покинути режимне приміщення».
Свою присутність в Академії представники С14 пояснювали незадоволенням виставкою Спартака Хачанова. На їхню думку, скульптор у своїй роботі порівняв із чоловічими статевими органами українських військових. Агресивно налаштовані молодики питали, звідки Спартак Хачанов. Той відповів, що жив в окупованому Сніжному, після чого на хлопця посипалися звинувачення в сепаратизмі.
«Знаєш, хто такі С14? Тепер запам’ятаєш».
Головний енергетик удруге попросив покинути приміщення та запропонував хлопцям вийти із ним на двір, оскільки в коридорі було дуже чутно їхню нецензурну лайку.
«Ми вийшли із ними на вулицю, а Спартак залишився сидіти у мене (в приміщенні АТС – прим.). Ми балакали, балакали, балакали… Я і далі, по своїй дурості, намагався переконати їх, та все даремно. Нарешті, вони сказали «добре, ми тут не будемо стирчати, зачекаємо його на вулиці, нікуди не дінеться». Але! Я ходив-ходив (Академією – прим.), у мене роботи повно, і мені здалося, що ці хлопці нікуди не пішли. Начебто крутилися біля дверей ректорату, чоловіків шість».
Через брак особового складу, складні погодні умови та спричинену ними велику кількість ДТП, поліція не їхала на виклик. Адміністрація ніяк не реагувала на перебування в стінах навчального закладу сторонніх агресивно налаштованих осіб. У цій ситуації Спартак, перебуваючи у приміщенні АТС, зв’язався з іншими студентами, які почали підтягуватися до Академії, щоби допомогти скульпторові. Вони викликали таксі, посадили четвертокурсника в машину, яка відвезла його до гуртожитку.
«Коли приїхала, бачила трьох сторонніх людей в Академії, – каже одна зі студенток. – Зовні вони дуже відрізнялися від наших студентів».
Учасник праворадикальної організації Сергій Бондар на своїй Facebook-сторінці виклав світлини на підтвердження присутності.
«С14 прийшли в Академію образотворчого мистецтва. Побачити як ректорат відраховує донецького ватніка і морального урода Спартака Хачанова. Цей подонок нещодавно влаштував «парад чл*нів» як порівняння з парадом наших військ», – написав Бондар.
Пізніше координатор С14 Сергій Мазур опублікував пост із фотографіями, на яких він разом зі своїми поплічниками позує на фоні Академії.
Приблизно о другій годині друг Спартака повідомив, що скульптор повернувся до академії. Представники «С14» на цей момент уже пішли. Поліція приїхала через дві години після першого виклику.
Забороні вкотре не вдалося поспілкуватися з Володимиром Харченком.
Про парад
Через кір, яким захворів Спартак одразу ж після грудневої виставки, автор не мав змоги розкрити творчий задум резонансної інсталяції і прокоментувати розгром виставки. Скульптор пояснює, що «Парад членів» за своєю суттю є скоріш антивоєнним, ніж антипутінським. Сперечаючись із Харченком 19 грудня скульптор говорив те, «що хотів почути викладач», однак виставка не зображує жодної конкретної армії.
«Там позначень немає, символіки теж. Це просто парад. Коли я побачив своїми очима парад у Києві – мені стало страшно. Ці величезні ракети… Розумієте, вся ця зброя сексуальна. Вона схожа на чоловічі статеві органи, особливо ракети. І я не розумію, навіщо все це демонструвати. У Сніжному снаряд потрапив у балкон моєї сестри. Добре, що там нікого не було. Бабусину квартиру рознесло вщент. І ці штуки (зброю – прим.) потім возять, вихваляються. Це страшно».
Спартак не розуміє звинувачень на свою адресу. Він пригадує, як у часи свого студентства в Харківському художньому училищу активно підтримував Майдан, як писав листа підтримки Олегу Сенцову.
«Я чудово ставлюся до України, української культури. Це моя друга батьківщина. Сам я народився в Баку, однак є вірменом за походженням. Все моє життя пройшло тут. Я люблю цю країну. Те, що вони (праворадикали – прим.) кажуть, що я не патріот – не розумію, що таке «патріот». Одягнути вишиванку?»
25 січня друзі Спартака Хачанова організовують мирну арт-акцію на підтримку українського художника за адресою Вознесенський узвіз, 20 – головний корпус НАОМА. Захід запланований на 12:00.
Читайте також: С14 повідомила про зачистку вокзалу Києва від ромів за участю поліції. ГУНП не коментує
Читайте також: На координатора с14 скоїли замах на вбивство
Читайте також: СБУ відкрила провадження проти С14 через затримання бразильця-сепаратиста