У берегів Швеції знайшли російського кита-шпигуна
- Білуга на прізвисько Хвалдимир вдруге з’явився у водах Скандинавії. У 2019 році його знайшли поблизу Норвегії із написом: «Обладнання Санкт-Петербурга».
- Росія заперечила навчання цієї тварини, але визнала, що має на озброєнні бойових дельфінів.
- Програму тренування морських ссавців запустили ще у радянські часи, а до російської окупації Криму вони належали до ВМС України.
Самотній кит, який кілька років віддалявся від свого звичного ареалу, раптово змінив напрямок руху. Ймовірно, вигодований російськими моряками, він не може самостійно харчуватися, а також потребує компанії інших білуг.
Заборона розповідає про морських ссавців на службі російської армії.
Хвалдимир в Скандинавії
На південно-західному узбережжі Швеції знайшли кита-шпигуна, якого, за словами місцевих моряків, могли навчати російські військові. Вперше його виявили у квітні 2019 року поблизу північної Норвегії з прив’язаною до тіла збруєю та табличкою: «Обладнання Санкт-Петербурга». Норвежці дали йому прізвисько «Хвалдимир», що поєднує норвезьке слово «кит» (hval) та ім’я Путіна, пише Independent.
Виявилось, що білуга залежний від людей, які, ймовірно, годували його з раннього віку. Через це тварина не може самостійно полювати, тому недоїдає. Останні три роки вона рухалася верхньою половиною берегової лінії Норвегії, після чого раптово попливла в інший бік — до Швеції.
«Ми не знаємо, чому кит так швидко прискорився саме зараз. Це можуть бути гормони, які спонукають його знайти пару, або просто самотність. Білуги дуже соціальні види. Можливо, він шукає інших китів», — розповів морський біолог з організації OneWhale Себастьян Стренд. Найближчі родичі ссавця живуть далі на північ: у водах на північ від Норвегії, у Північному Льодовитому океані та навколо Гренландії.
Читати більше новин в TelegramЗа даними журналістів, таких китів використовують для охорони військово-морських баз, допомоги дайверам і пошуку втраченого обладнання. Також відомо, що радянська влада під час Холодної війни навчила цих китів розпізнавати міни та торпеди. У квітні 2019 року Росія заперечила навчання Хвалдимира, але визнала, що її військо іноді використовують у військових цілях дельфінів.
Бойові дельфіни у Севастополі
Країна-агресорка використовує навчених дельфінів для захисту бухти Севастополя. Так, принаймні дві клітки з цими тваринами завезли до найбільшого місця базування Чорноморського флоту РФ у лютому 2022 року, пише USNI News.
Бойові дельфіни, ймовірно, мають протидіяти проникненню українських дайверів на територію гавані. Завдяки ехолокаційним можливостям ссавці здатні виявляти підводні об’єкти, зокрема міни.
Програми навчання морських ссавців були розроблені у Криму ще за радянських часів, протягом Холодної війни. Підрозділ військових дельфінів, створений у Козачій Бухті під Севастополем, знаходиться там і зараз. Після розпаду СРСР він був частиною українського війська, яке відновило програму у 2012 році. Після анексії півострова Росією два роки потому Україна просила віддати дельфінів, але марно.
Пізніше ВМС РФ заявили про плани закупити ще п’ять таких тварин за 1.75 мільйона рублів (близько $21 000 за тогочасним курсом). Чи привезли їх зрештою у Крим, невідомо.
Супутникові знімки 2018 року показали, що Росія також використовувала дельфінів на своїй військово-морській базі в Тартусі під час війни в Сирії.
Раніше Заборона розповідала про російські кораблі-привиди, які готують диверсії у водах Скандинавії.
Читати більше новин в Telegram