'
Читаєте зараз
Готують диверсії: Росія запустила кораблі-привиди в води Данії та Скандинавії

Готують диверсії: Росія запустила кораблі-привиди в води Данії та Скандинавії

Yevheniia Kostina
  • Журналісти кількох ЗМІ регіону отримали перехоплені радіозв’язки російського флоту.
  • Джерела медійників вказують, що дослідницькі судна використовуються для підготовки до війни з НАТО.
  • Росія може використовувати сотні кораблів усіх видів для реалізації диверсій.

Російські кораблі, можливо, готують диверсії проти вітрових турбін, газопроводів і силових кабелів у Данії та Скандинавських країнах. Неодноразово в цих водах були помічені як нібито дослідницькі судна, так і ті, що плавали з вимкненими системами сповіщення.

Заборона розповідає про розслідування щодо масштабної підготовки Росії до можливих атак на інфраструктуру Данії, Норвегії, Фінляндії та Швеції.


Росія шпигує в північних водах поблизу Скандинавських країн

За даними розвідувальних служб і експертів, російська військова програма наразі наносить на карту морські вітряні електростанції, газопроводи, силові та інтернет-кабелі у водах навколо Данії, Норвегії, Фінляндії та Швеції, пише DR з посиланням на спільне розслідування медійників.

Картографування робить велика кількість військових і цивільних кораблів, які плавають навколо скандинавських вод і виявляють, що лежить на дні моря та як пов’язана інфраструктура. Згідно з джерелами, метою є планування диверсій проти Скандинавських країн, у тому числі шляхом перерізання кабелів живлення та запобігання передачі даних через Атлантику та до решти Європи.

«Військова програма є центральною в підготовці Росії до великого конфлікту із Заходом. Це стратегічний потенціал для Росії, який вважається дуже важливим і контролюється безпосередньо з Москви», — каже голова Норвезької розвідувальної служби Нільс Андреас Стенсонес.

Читати більше новин в Telegram

Розкриваючи операції Росії, данське медіа DR, разом із телестанціями NRK у Норвегії, SVT у Швеції та Yle у Фінляндії отримали перехоплені радіозв’язки російського флоту. 

«Адмірал Володимирський»: що відомо

Виявилося, що в північних водах плавають російські кораблі-привиди. Кораблі, які вимкнули свої так звані передавачі AIS і тому не повідомляють своє місцеперебування. Прикладом може служити корабель ВМС Росії «Адмірал Володимирський». Офіційно він займається морськими дослідженнями, але, за даними джерел ДР, його також використовують для розвідувальної роботи.

Так, у листопаді 2022 року корабель завдовжки 147.8 метра обійшов Каттегат, не повідомляючи про свою геолокацію. Водночас судно безперервно надсилало радіоповідомлення з інформацією про свої позиції на військово-морську базу в Росії.

На основі перехопленого радіозв’язку ЗМІ виявили, що «Адмірал Володимирський» протягом місяця плавав навколо Балтійського моря, Великого Бельта, Каттегату та Північного моря. Маршрут корабля пролягав повз наявні та майбутні вітроелектростанції, де він простояв кілька днів. За оцінками розвідників і експертів, метою місії «Адмірала Володимирського» була підготовка диверсій, щоб Росія мала можливість паралізувати, зокрема, енергопостачання в Північно-Західній Європі.

«Якщо говорити точніше, російський військово-морський корабель, ймовірно, наніс на карту силові кабелі на морському дні біля морських вітрових електростанцій. Будуть скупчення кабелів, де одна бомба зможе вивести з ладу всю вітрову електростанцію», — оцінює незалежний морський аналітик Х. І. Саттон.

Капітан військово-морського флоту та військовим аналітиком Єнс Венцель Крістофферсен з Копенгагенського університету теж проаналізував маршрут військового судна. Він наполягає, що корабель систематично плавав і робив зупинки на офшорних вітрових електростанціях біля низки країн.

«Корабель виконував місію, щоб скласти карту того, що там нового та чи відбулися зміни відтоді, як вони були там востаннє. І з’ясувати, як краще зробити, якщо їм доведеться вразити ці вітрові електростанції», — оцінює Крістофферсен.

Судна, такі як «Адмірал Володимирський», за даними джерел DR, надсилають інформацію в розвідувальну систему, де до неї може отримати доступ, серед іншого, російська програма підводної війни під назвою GUGI. Це військова програма в Росії, що покликана нанести на карту західну інфраструктуру на морському дні.

Підозріла схема плавання: розслідування про диверсії в морі

Восени 2022 року «Адмірал Володимирський» помітили біля морських вітрових електростанцій та іншої критичної інфраструктури поруч із Бельгією та Нідерландами, що підтвердило для DR джерело у центральній розвідці. Проте цей корабель — не єдиний, що має підозрілу схему плавання в північних водах. 

Протягом 2022 року DR, NRK, SVT і Yle виявили 50 російських кораблів, які плавали підозрілим чином протягом останніх десяти років. Деякі з них систематично з’являлися на спільних навчаннях НАТО, інші неодноразово перетинали два важливі підводні кабелі в Норвегії, після чого кабелі раптово рвалися, а інші рік за роком пливли глибоко у внутрішні фіорди, не заходячи в порт.

Експертка з гібридних загроз Норвезької академії оборони Осе Ґільє Остенсен каже, що вони можуть виконувати конкретні місії, наприклад, розміщувати морські міни та наносити на карту трубопроводи, кабелі зв’язку та інші відповідні диверсійні об’єкти.

«Ці 50 суден — лише приклад підготовки Росії до диверсій із інтернет кабелями, електроенергією, газом та іншою інфраструктурою. Мова йде про можливе залучення кількох сотень кораблів», — вважає доцент Норвезької академії оборони Столе Ульріксен.

Нещодавно Росія оновила свою так звану військово-морську доктрину, яка окреслює стратегію морської оборони країни. Тепер для військових операцій можна використовувати всі типи суден, від цивільно-дослідницьких і вантажних до рибальських. «Де ми чи не найбільш вразливі — це мінування. Скинути міни з цивільного судна в стратегічних місцях досить легко. Тож якщо у вас є план того, де ви можете добувати, і є кілька сотень доступних кораблів, то вам, ймовірно, варто їх витягти», — каже Ульріксен.

Атаки на данську критично важливу інфраструктуру можуть мати серйозні наслідки, серед іншого, для охорони здоров’я, фінансового сектора та комунікацій, оцінює експерт з морської інфраструктури Тобіас Лібетрау з Копенгагенського університету.

Журналісти з DR, SVT, NRK і Yle надали інформацію про російську карту інфраструктури для російських посольств у Скандинавському регіоні.

Відреагував лише посол Росії в Норвегії. «Робота науково-дослідних суден має попит та ведеться у повній відповідності до міжнародного права. Ця робота координується дипломатичними каналами», — йдеться у письмовому коментарі посла Теймураза Рамішвілі. Від розмови зі ЗМІ він відмовився.

Російське посольство в Копенгагені на неодноразові запити не відповіло. DR також звернулись до Міністерства оборони Росії з питанням, чому екіпаж «Адмірала Володимирського» був у масках і озброєний. Відповіді Міністерство оборони не надало.

Раніше Заборона розповідала про укріплення кордонів з РФ. Польща та Фінляндія побудують паркани довжиною у 200 кілометрів.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій