ОПЕК хоче $100 за барель нафти: Росія тут ні до чого
- Найбільші країни-експортери нафти узгодили плани з виробництва.
- Світові ціни на ресурс залишаються під тиском ширших макроекономічних проблем держав-членкинь ОПЕК.
- Дорогі нафтопродукти вигідні, перш за все, Саудівській Аравії, яка намагається збільшити свій вплив в регіоні.
Контроль групи над цінами на нафту триватиме до тих пір, поки зростатиме попит, а технологія відновлюваних джерел енергії не підтримує перехід від викопного палива. На всі ці заходи може піти 10-20 років.
Заборона розповідає про рішення OPEC та наслідки, які воно може мати.
Видобуток нафти: на що впливає
Найвпливовіша Організація країн-експортерів нафти та її союзники, відомі як ОПЕК+, не внесли жодних змін у заплановане скорочення видобутку нафти на 2023 рік. Водночас союз обмежить сукупний видобуток нафти (квота РФ не зміниться) до 40.5 млн барелів на день протягом січня-грудня 2024 року, пише CNBC.
Це вже третє рішення за півтора роки. Так, у 2022 році видобуток вже зменшили до 2 млн барелів, до кінця 2023 року мають зрізати ще 1.6 млн, а з 2024 року — ще на 1.4 мільйона.
Суттєві скорочення проводять, щоб вплинути на світові ціни на нафту, що, перш за все, вигідно Саудівській Аравії, пояснив експерт з міжнародної політики Ілія Куса.
Читати більше новин в Telegram«Саудівцям потрібна нафта по $80 мінімум, щоб покрити витрати на свої мегапроєкти, включаючи будівництво міста майбутнього Neom у пустелі. В останні місяці ціна на нафту опускалася нижче $75 за барель. Після заяв Ер-Ріяда [4 червня 2023 року про домовленість на 2024 рік] ціна пішла вгору на 5%. Але чи буде від цього довгостроковий ефект, поки що невідомо. Більшість експертів прогнозують незначне зростання ціни до кінця літа, але не надто сильне. Далі все залежатиме від ситуації на ринках та в галузі безпеки у регіонах», — каже аналітик.
Після того, як Росія масштабно напала на Україну в 2022 році, нафта досягла $130. Це було вкрай вигідно країнам-експортерам. Знизити її вдалося тільки після того, як США почали викидати на ринок нафту із стратегічного резерву. Завдяки цьому вартість опустилася до $70 за барель, тобто майже вполовину.
США вже відреагували на рішення ОПЕК, заявивши, що продовжать працювати над кроками зі зменшення вартості, адже це впливає на інфляцію, боротьба з якою є в топі питань Адміністрації Байдена.
«Ми зосереджені на цінах для американських споживачів, а не на барелях, і ціни значно знизилися з минулого року. Ми вважаємо, що пропозиція повинна відповідати попиту, і ми продовжимо працювати з усіма виробниками та споживачами, щоб гарантувати, що енергетичні ринки підтримують економічне зростання та знижують ціни для американських споживачів», — кажуть в Білому домі.
Ціни на нафтопродукти: вигоди ОПЕК
Організація країн-експортерів нафти включає 13 країн. У 2016 році, щоб підтримати ціни на нафту після різкого падіння з середини 2014 року до початку 2016 року, було створено ОПЕК+, яка пустила під прапор ще 10 держав, включаючи РФ.
Разом ОПЕК + відповідає за 40% світового видобутку сирої нафти. Крім того, її частка в міжнародній торгівлі, за оцінками аналітиків, становить близько 60%. У 2020 році вони скоротили видобуток на 9 млн бар.\день, або 10% світового споживання.
«Вплив [організації] дуже великий. Вони контролюють ринок, але не завжди контролюють ціни, оскільки сьогодні є багато рухомих частин — міжнародний ланцюжок постачання, збої, зони бойових дій, попит, невизначеність взимку та влітку. ОПЕК продовжує намагатися, але не завжди їхні цілі досягаються», — вважає партнер і керівник відділу нафти та газу PwC в Індії Діпак Махуркар.
Раніше Заборона розповідала про торгівлю російськими нафтопродуктами після введення санкцій. Сировину у держави-терористки, ймовірно, купує Китай. Щоб уникнути покарання, вигадали транспортну схему.
Читати більше новин в Telegram