'
Читаєте зараз
Виробники ОПЕК+ несподівано пообіцяли зрізати видобуток нафти: до чого це веде

Виробники ОПЕК+ несподівано пообіцяли зрізати видобуток нафти: до чого це веде

Yevheniia Kostina
  • Організація країн-експортерів нафти домовилася знизити обсяги на більше 3.6 млн барелей на добу. Заява була зроблена напередодні зустрічі групи, в яку входить і Росія.
  • Скорочення почнуться в травні і триватимуть до кінця 2023 року. Хоча ОПЕК+ у жовтні-2022 обіцяла мінусувати 2 млн барелів на день і на цьому зупинитися.
  • Аналітики кажуть, що вагомих причин для такого кроку не було.

В березні 2023 року вперше за 15 місяців ціни на нафту впали до $70 за барель. Це сталося через побоювання, що глобальна банківська криза вдарить по попиту. Зниження темпів видобутку вже у квітні підвищить ціни на бенчмарки, що призведе до зростання вартості бензину та продуктів харчування.

Заборона розповідає про заяву Організації країн-експортерів нафти, яка була зроблена напередодні


Видобуток нафти в OPEC: заява 2 квітня

Саудівська Аравія та інші країни-виробники нафти ОПЕК+ 2 квітня оголосили про подальше скорочення видобутку нафти приблизно на 1.16 мільйона барелів на день. Завдяки цим обіцянкам загальний обсяг скорочень буде на рівні до 3.66 млн барелів на день. Це дорівнює 3.7% світового попиту, пише Reuters.

Раніше РФ оголосила, що продовжить добровільне скорочення на 500 000 барелів на день до кінця 2023 року. Міністерство енергетики Саудівської Аравії охарактеризувало своє останнє скорочення як запобіжний захід, спрямований на підтримку стабільності нафтових ринків. Зауважимо, що в березні саудити теж неочікувано оголосили про нормалізацію відносин з Іраном, який теж видобуває нафту і є членом ОПЕК, і навіть вперше з 1998 року запросили до себе з візитом президента Ібрагіма Раісі.

Добровільні скорочення починаються з травня і триватимуть до кінця року. Розподіл мінусів такий:

Читати більше новин в Telegram
  • Саудівська Аравія — 500 000 барелів на добу;
  • Ірак — 211 000;
  • ОАЕ — 144 000;
  • Кувейт — 128 000;
  • Казахстан — 78 000;
  • Оман — 40 000;
  • Алжир — 48 000 барелів на добу.

У жовтні 2022 року експортери-члени організації погодилися знизити видобуток на 2 млн бер.\доба з листопада до кінця року. Це добряче розлютило Вашингтон, оскільки обмеження пропозиції підвищило ціни на нафту; Білий дім пообіцяв наслідки.

Очікувалося, що група дотримуватиметься вже погоджених скорочень, коли спільна міністерська група, до складу якої входять Саудівська Аравія та Росія, зустрінеться 3 квітня.

ОПЕК+ скорочує видобуток нафти: наслідки

Вже 3 квітня ціни на нафту підскочили під час азіатських торгів. Нафта марки Brent, яка є світовим еталоном, підскочила на 4.8% — до $83.73 за барель. Американський бенчмарк WTI зросла на 4.9% — до $79.36.

Тим часом російська марка Urals побила черговий рекорд в березні: менше за $47.85 вона коштувала в листопаді 2020 року.

Зростання цін на нафту може означати, що інфляція залишатиметься високою довше, ніж очікувалося. Це, в свою чергу, загострить проблеми для споживачів у всьому світі: зростуть ціни на бензин, відповідно, й витрати на логістику, що позначиться на продовольчих і побутових товарах.

Читайте також

«Дивним чином оголошення було зроблено напередодні фактичної запланованої зустрічі ОПЕК 3 квітня. Це стало ще одним ключем для керівників центральних банків, які, можливо, почали трохи розтискати щелепи щодо ситуації з інфляцією. Стійкість зниження загальної інфляції тепер має бути піддана серйозному сумніву, якщо нафтовидобувні країни мають намір переконатися, що ціни на нафту вже досягли дна», — прокоментував старший макро-стратег австралійського Rabobank Бенджамін Піктон.

Аналітики Goldman Sachs в свою чергу заявили, що цей крок був несподіваним, адже вагомих причин не було, але відповідає новій доктрині ОПЕК+ діяти на попередження, оскільки вони можуть без значних втрат частки ринку.

«Сукупне скорочення видобутку дев’ятьма членами ОПЕК+ становить 1.66 мільйона барелів на день. Ми підвищуємо свій прогноз ціни на Brent цього року до $95 за барель», — попередили в Goldman Sachs.

Крок ОПЕК і продовження РФ скорочень до кінця року були скоординованими зусиллями і є сигналом про те, що ОПЕК+ залишається відповідальним за глобальні ринки.

Раніше Заборона розповідала про лазівку для РФ з продажу нафти через треті країни в обхід санкції союзників.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій