'
Читаєте зараз
Китай приховав геолокацію кількох своїх танкерів: навіщо

Китай приховав геолокацію кількох своїх танкерів: навіщо

Іван Скорина
  • П’ять китайських кораблів надсилали неправдиві сигнали про своє положення в морі, щоб уникнути відповідальності за постачання нафти з Росії. 
  • Ймовірно, КНР купує сировину за вищою за встановлену санкціями США ціною.
  • У грудні 2022 року Штати та ЄС встановили обмеження: $45 за барель паливної оливи, $60 — нафти та $100 — дизелю. 

Промислові китайські судна намагаються уникати нагляду США та ЄС, побоюючись втрати ліцензії західного страхувальника. Без неї вони не зможуть зупинятися у більшості міжнародних портів. 

Заборона розповідає про торгівлю російськими нафтопродуктами після введення санкцій. 


Постачання нафти з Росії в КНР 

У лютому 2023 року китайський нафтовий танкер Cathay Phoenix передав сигнал із положенням на захід від Японії, але протягом дня його меседжі були нестабільними: корабель надто швидко змінював положення. Супутниковий знімок виявив, що танкера взагалі не було в той час на тому місці. Насправді судно знаходилось за близько 400 км на північ — у російському порту Козьмино (Находка), де завантажувалась нафта, пише The New York Times.

Журналісти ідентифікували щонайменше три танкери так званого ‘темного флоту’, які використовують спуфінг (надсилання фейкової геопозиції), щоб уникнути нагляду США за їхньою справжньою діяльністю: постачанням нафти з РФ до Китаю за ціною, вищою за санкційну. Обидві країни мають інший мотив для обману: збереження страхового покриття танкерів для роботи в великих портах. Більшість страхових компаній знаходяться на Заході, тобто підпадають під дію санкцій і не допускають порушень з боку своїх клієнтів. 

Відомо також про три інші танкери, що використовували спуфінг, але даних про їхній вантаж немає. Майже у всіхзбігається власник, вік і страхова компанія. Два з них належать Гонконзькій фірмі, а один – ірландській. Страховиком виступає American Club з США, проте неясно, чи знає компанія про цю ситуацію.

Читати більше новин в Telegram
Список танкерів КНР, які приховували свої маршрути для поїздок до берегів Росії. Джерело: The New York Times

Санкції США та ЄС на нафтопродукти: як змінилась ціна

У лютому 2022 року російська нафта марки Urals коштувала понад $100 за барель, а світові ціни навесні 2022 року піднялися вище $140. Через це наприкінці року США та ЄС встановили граничну ціну на нафту з РФ на рівні $60 за барель. На російський дизель встановили обмеження у $100 за барель, а на паливну оливу — $45.

У березні 2023 року середня ціна російської експортної нафти марки Urals склала $47.85 за барель, що в 1.8 рази нижче за показники попереднього аналогічного періоду. Річний федбюджет Росія розраховувала на основі середньої річної вартості в $70.10 за барель нафти цієї марки. 

Москва погрожувала скоротити видобуток нафти, щоб підняти її коштовність, але станом на травень 2023 року цього не сталося. Навпаки, експорт російської нафти вдруге за 15 місяців досяг рекордної позначки — 4 млн бар.\доба. Нафтопереробна активність Росії залишається стабільною з початку того ж року. Також Кремль призупинив публікацію даних про видобуток сирої нафти та конденсату. Можливо, це зробили, щоб ускладнити оцінку російського видобутку для групи OPEC.

До речі, 4 червня у Відні відбудеться зустріч ОПЕК (саудити та росіяни домовлятимуться про видобуток на друге півріччя) і організація заборонила вхід журналістам Reuters, Bloomberg і The Wall Street Journal. Заборона для медіа є незвичною, оскільки заголовки з її засідань можуть впливати на ціни та фінансові ринки в усьому світі, особливо в той час, коли світова економіка бореться з інфляцією. 

Раніше Заборона розповідала про зменшення видобутку нафти в країнах ОПЕК+ і його наслідки для світової економіки. 

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій