Читаєте зараз
Знесення так званого будинку Грушевського у Києві: що за історія

Знесення так званого будинку Грушевського у Києві: що за історія

Ilona Kivva
Автор:
  • Будинок було зведено в 1869–1870 роках за проєктом Сопоцинського на замовлення чиновника Григорія Лозицького. Його любили відвідувати письменники та журналісти, серед яких Максим Рильський.
  • Є версія, що з балкона будівлі Грушевський оголосив Акт злуки, але фахівці Музею історії Києва не підтверджують цю інформацію.
  • Мінкульт у 2011 році не вніс його у список історичної спадщини.

Будинок на Володимирській загородили парканом ще у 2017 році. Його мали перебудувати у бізнес-центр з підземним паркінгом, але роботи так і не почали. Активісти прагнуть добитися визнання споруди історичною та запобігти її знесенню. Адже навіть у разі, якщо Грушевський справді там не виступав, вона все одно є частиною ансамблю Софіївської площі, де проголосили незалежність Української Народної Республіки.

Заборона розповідає про ситуацію навколо будинку.


Будинок на Володимирській 21/20: що з’ясував Дмитро Перов

Будинок на Володимирській у Києві (ріг Софіївської) було зведено в 1869–1870 роках за проєктом архітектора Афіногена Сопоцинського на замовлення чиновника Григорія Лозицького. Упродовж багатьох років у ньому містився невеликий готель під назвою «Давня Русь». На першому поверсі діяв однойменний ресторан, який любили відвідувати поет Максим Рильський та літературознавець Олександр Дейч.

«Письменники, журналісти, лікарі, інженери убачали в ‘Давній Русі’ щось подібне до родинного клубу. Де можна зустрітися з друзями й насолодитися принадами кулінарії», — писав Дейч.

Крім того, побутує легенда, що з балкона саме цієї будівлі голова Центральної Ради Михайло Грушевський 22 січня 1919 року оголосив Акт З’єднання УНР та ЗУНР (Акт злуки).

Читати більше новин в Telegram
Будинок на Володимирській 21/20 станом на 2023 рік. Фото: Віталій Кличко/Telegram

Будинок ще у 2017 році обнесли парканом і встановили будівельні риштування. На його місці нібито планували побудувати бізнес-центр. У лютому 2018 році там сталася пожежа, однак впродовж наступних років демонтаж так і не провели, розповів активіст Дмитро Перов, який бореться за збереження будівлі.

Історичну будівлю, за його словами, було позбавлено охоронного статусу у 2011 році попри те, що вона розташована у буферній охоронній зоні пам’ятки ЮНЕСКО. Активіст заявив, що має намір подати запит до Мінкульту, відповідь якого зможе допомогти внести так званий будинок Грушевського до Переліку пам’яток Києва.  

Знесення будинку на Софіївській площі: відповідь КМДА

Ситуація набула розголосу у місцевих ЗМІ і на неї вже відреагував мер Києва Віталій Кличко. Він пояснив, що будівля ніколи не вносилася до реєстру об’єктів культурної спадщини МКІП.

«У 2005 році Головним управлінням охорони культурної спадщини КМДА було подано облікову документацію до Міністерства культури для занесення будинку до Державного реєстру нерухомих памʼяток України. Проте міністерство своїм наказом від 05.07.2011 №511/0/16-11 визнало будинок таким, що не підлягає занесенню в реєстр — нібито, у звʼязку з невідповідністю критеріям, визначеним постановою уряду від 27.12.2001», — каже Кличко.

Будинок на Володимирській 21/20 станом на 2023 рік. Фото: Віталій Кличко/Telegram

Він також додав, що за інформацією фахівців Музею історії міста Києва, в наявних історичних джерелах немає доказів виступу Михайла Грушевського на балконі саме цього будинку. Однак споруда все одно входить до ансамблю Софіївської площі, де була проголошена незалежність України [технічно УНР]. Тож фахівці Департаменту охорони культурної спадщини міста почали опрацьовувати документи, аби таки присвоїти їй статус пам’ятки архітектури.

«Відділ інспекції ДОКС разом з благоустрієм міста здійснив комісійне обстеження будинку для фотофіксації та огляду його технічного стану. Будівельної техніки на обʼєкті не виявили, роботи там не ведуться. Департамент охорони культурної спадщини здійснює нагляд за обʼєктом і готує документи, щоб якомога швидше він отримав охоронний статус памʼятки архітектури», — запевнив мер столиці.

Стан подвір’я будинку на Володимирській 21/20 станом на 2023 рік. Фото: Віталій Кличко/Telegram

Раніше Заборона розповідала про скандал навколо історичного центру «Квіти України». Його можуть перебудувати на сучасний торговельний центр чи офісну будівлю.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій