Заборона підтримує випуск просвітницького коміксу Лів Стрьомквіст «Заборонений плід» у видавництві «Видавництво» і долучається до дестигматизації жіночої тілесності й сексуальності. Щотижня ми надаємо слово тим, хто готові про це говорити, – звичайним жінкам та чоловікам, а також активісткам, лікаркам і іншим фахівцям.
Валерія Назаренко, 21 рік,
майстерка спорту України з водного поло
У сім років я пішла «на басейн». Через три роки мене поставили в старшу групу і я почала їздити на змагання. Старшим дівчатам було десь 14-15-ть. Тренування – п’ять разів на тиждень, тобто кожен будній день. Деякі роки було таке, що тренувалися і вранці, і ввечері. У деяких дівчаток місячні проходили досить болісно. Дехто міг ходити тільки на сухий зал. Або якийсь період взагалі не відвідувати тренування.
В Україні на той час була тільки одна тренерка-жінка з цього виду спорту. Але тренери-чоловіки завжди «лайтово» ставилися до місячних. Я не пам’ятаю, щоби хтось змушував тренуватися під час місячних. Ні, тренери завжди сприймали це абсолютно спокійно.
Іноді це могло вплинути на рівень гри. Наприклад, була ситуація, коли ми приїжджали на змагання, і у половини команди починалися місячні. Тренери це розуміють, можуть частіше заміняти гравців, але, в принципі, сильного акценту на це не робиться. Видно по грі, як людина себе почуває, і тренери це бачать.
Коли ми були в збірній, у нас з’явилася спортивна лікарка. Ми приймали різні вітаміни, у нас було спортивне харчування під її контролем. Вона питала – у кого коли починається і коли закінчується. Тому що на іграх не можна приймати, наприклад, кофеїн тим, у кого можуть початися місячні або триває середина і початок циклу. Тому що тоді цикл збивається повністю.
Нормальна система, коли просто випиваєш пігулку. Я сама не раз пила знеболювальні препарати. Було таке, що у дівчинки перед грою «перший день», у неї дуже болить живіт. І пігулка не подіяла. Її можуть не випустити. Але це досить рідкісна ситуація.
На чемпіонаті Європи, де є допінг-контроль, усі перестраховуються. Однак щодо знеболювальних препаратів не було ніяких заборон. Я не чула жодного разу, щоби нам говорили: «Таке пити, таке не пити».
Зазвичай – тампони. Просто граєш і ні про що не думаєш. Були деякі дівчатка, в основному молодші, які дуже серйозно до цього ставилися. Наприклад, дівчинка не їхала на змагання, тому що у неї випадали місячні, а вона не користується тампонами. Хоча більшість гравців в команді тренуються незалежно від циклу. Так і я. Для мене спорт – це не обмеження.
Був випадок, коли дівчинка користувалася ватою. Я питала чому, і вона відповіла, що тампони для неї занадто великі. Я не дуже зрозуміла, як це працює, але такий «треш» теж є. Була ситуація, коли на змаганнях я вчила дівчинку вводити тампон – в теорії пояснила їй як і що потрібно зробити. Думаю, що такими питаннями повинні все ж займатися батьки.
Використання чаш мені не траплялося. Стикалася з тим, що дівчата взагалі нічим не користувалися. Не знаю, чим вони керувалися. Залежить від кількості виділень: у воду швидко стрибнули, потім вийшли, пішли в душ. Я не знаю, наскільки це гігієнічно й раціонально в плані здоров’я.
У мене ніколи не було сорому. Є ситуації, коли під час гри в тебе задирається купальник і трибуни бачать твої груди над поверхнею води. Мене це не бентежить, це ігрові моменти, це нормально.
Читайте також: Менструація без табу. Слово священика