Читаєте зараз
Менструація без табу. Слово плавчині

Менструація без табу. Слово плавчині

Ковальова Діана

Заборона підтримує випуск просвітницького коміксу  Лів Стрьомквіст «Заборонений плід» у видавництві «Видавництво» і долучається до дестигматизації жіночої тілесності й сексуальності. Щотижня ми надаємо слово тим, хто готові про це говорити, – звичайним жінкам та чоловікам, а також активісткам, лікаркам і іншим фахівцям.

Передзамовити комікс «Заборонений плід»

Валерія Назаренко, 21 рік,
майстерка спорту України з водного поло

У сім років я пішла «на басейн». Через три роки мене поставили в старшу групу і я почала їздити на змагання. Старшим дівчатам було десь 14-15-ть. Тренування – п’ять разів на тиждень, тобто кожен будній день. Деякі роки було таке, що тренувалися і вранці, і ввечері. У деяких дівчаток місячні проходили досить болісно. Дехто міг ходити тільки на сухий зал. Або якийсь період взагалі не відвідувати тренування.

В Україні на той час була тільки одна тренерка-жінка з цього виду спорту. Але тренери-чоловіки завжди «лайтово» ставилися до місячних. Я не пам’ятаю, щоби хтось змушував тренуватися під час місячних. Ні, тренери завжди сприймали це абсолютно спокійно.

Іноді це могло вплинути на рівень гри. Наприклад, була ситуація, коли ми приїжджали на змагання, і у половини команди починалися місячні. Тренери це розуміють, можуть частіше заміняти гравців, але, в принципі, сильного акценту на це не робиться. Видно по грі, як людина себе почуває, і тренери це бачать.

Коли ми були в збірній, у нас з’явилася спортивна лікарка. Ми приймали різні вітаміни, у нас було спортивне харчування під її контролем. Вона питала – у кого коли починається і коли закінчується. Тому що на іграх не можна приймати, наприклад, кофеїн тим, у кого можуть початися місячні або триває середина і початок циклу. Тому що тоді цикл збивається повністю.

Нормальна система, коли просто випиваєш пігулку. Я сама не раз пила знеболювальні препарати. Було таке, що у дівчинки перед грою «перший день», у неї дуже болить живіт. І пігулка не подіяла. Її можуть не випустити. Але це досить рідкісна ситуація.

На чемпіонаті Європи, де є допінг-контроль, усі перестраховуються. Однак щодо знеболювальних препаратів не було ніяких заборон. Я не чула жодного разу, щоби нам говорили: «Таке пити, таке не пити».

Зазвичай – тампони. Просто граєш і ні про що не думаєш. Були деякі дівчатка, в основному молодші, які дуже серйозно до цього ставилися. Наприклад, дівчинка не їхала на змагання, тому що у неї випадали місячні, а вона не користується тампонами. Хоча більшість гравців в команді тренуються незалежно від циклу. Так і я. Для мене спорт – це не обмеження.

Був випадок, коли дівчинка користувалася ватою. Я питала чому, і вона відповіла, що тампони для неї занадто великі. Я не дуже зрозуміла, як це працює, але такий «треш» теж є. Була ситуація, коли на змаганнях я вчила дівчинку вводити тампон – в теорії пояснила їй як і що потрібно зробити. Думаю, що такими питаннями повинні все ж займатися батьки.

Використання чаш мені не траплялося. Стикалася з тим, що дівчата взагалі нічим не користувалися. Не знаю, чим вони керувалися. Залежить від кількості виділень: у воду швидко стрибнули, потім вийшли, пішли в душ. Я не знаю, наскільки це гігієнічно й раціонально в плані здоров’я.

У мене ніколи не було сорому. Є ситуації, коли під час гри в тебе задирається купальник і трибуни бачать твої груди над поверхнею води. Мене це не бентежить, це ігрові моменти, це нормально.

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій

Нагору