Читаєте зараз
Найшвидший з усіх: що відомо про новий COVID-штам Eris

Найшвидший з усіх: що відомо про новий COVID-штам Eris

Ilona Kivva
Автор:
  • Як і де конкретно вперше з’явився варіант EG.5, невідомо. Вірус вже класифікували як той, що викликає особливий інтерес.
  • У Великій Британії циркулює EG.5.1, який назвали Eris.
  • В Україні щепитися від коронавірусу можна у сімейного лікаря або у пункті вакцинації — їх після завершення карантину не закривали.

EG.5 походить від найпоширенішого у світі штаму коронавірусу Omicron, а саме — від його субваріанту XBB. Він найкраще обходив імунний захист організму. Новий вірус запозичив цю властивість, але завдяки мутації має здатність краще і швидше проникати в клітини.

Заборона розповідає про новий варіант коронавірусу, що став наймасовішим у США та Великій Британії.


EG.5: дані ВООЗ

Новий варіант циркулює в Канаді та США орієнтовно з травня 2023 року. Всесвітня організація охорони здоров’я офіційно додала його до списку варіантів, що знаходяться під моніторингом, 19 липня. 

Вже 9 серпня його класифікували як той, що викликає особливий інтерес. На практиці це означає, що його будуть відстежувати більш пильно, а також проводитимуть додаткові заходи безпеки: наприклад, розроблятимуть більш орієнтовані на нього вакцини.

Пост ВООЗ щодо перекласифікації EG.5. Скріншот: WHO/Twitter

Читати більше новин в Telegram

EG.5 походить від Омікрону, який досі є найпоширенішим у світі, а саме від його варіації XBB. Станом на 10 серпня він вже виявлений у 51 країні, включаючи Південну Корею, Японію, Канаду, Австралію, Сінгапур, Францію, Португалію, Іспанію, США та Сполучене Королівство, пише The Washington Post.

Цікаво! У Великій Британії циркулює EG.5.1, який біолог Раян Грегорі назвав Eris. Офіційно його поки не відокремлюють від EG.5, тож ця назва ВООЗ не використовується.

Головна відмінність субштаму від інших — значно швидше поширення. Так, він вже став домінуючим у Великій Британії та Штатах (близько 17% випадків захворювання припадають саме на цей варіант). При цьому у ВООЗ кажуть, що поки немає підтверджень того, що він здатен спричиняти важчий перебіг хвороби, ніж інші.

«EG.5 трохи більш слизький і конкурентоспроможний, ніж його аналоги. Він здатен краще орієнтуватися в наявності вироблених антитіл за допомогою вакцин. При цьому він не надто відрізняється від інших підваріантів. Еволюція лише надала йому кращу здатність проникати в клітини», — пояснив вірусолог з Сіднейського університету Нового Південного Уельсу Стюарт Турвілл.

Симптоми також не відрізняються від тих, що виникають при зараженні XBB, і схожі на ознаки грипу: головний біль, кашель, лихоманка, втома та болі в м’язах.

Субштам ще недостатньо вивчений, але існуючі ліки проти коронавірусу забезпечують захист від нього. Центр контролю та профілактики захворювань США (CDC) запевнив, що в середині-кінці вересня з’являться оновлені вакцини, які забезпечать кращий захист.

Щеплення проти COVID-19 в Україні після скасування карантину: де зробити

В Україні з 1 липня 2023 року завершився COVID-каратин та режим надзвичайної ситуації. Коронавірус було перенесено до постійної проблеми охорони здоров’я, тож вакцинація залишилася рекомендованою і безплатною.

Зробити щеплення, як і раніше, можна у свого сімейного лікаря або у пунктах вакцинації (їх пообіцяли не закривати). Доступний як базовий, так і бустерний курс:

  • базовий — складається з двох вакцин (або з однієї, якщо використовується «Джонсон»);
  • додатковий — дві дози, але обіцяють розглянути можливість третьої ревакцинації.

Важливо! Щоб повторно вакцинуватися, необхідно дотримуватися інтервалу. Перший бустер можна отримати через принаймні п’ять місяців після базового курсу, другий — ще через чотири.

Зробити щеплення, за рекомендаціями ВООЗ, насамперед мають групи ризику:

  • вагітні;
  • люди віком 60+;
  • імуноскомпроментовані;
  • працівники об’єктів критичної інфраструктури. 

Раніше Заборона розповідала про два вкрай важливі дослідження вчених, які пояснюють, чому віспа мавп і коронавірус такі заразні. Секрет у впливі на РНК-клітини людини.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій