Читаєте зараз
В Україні створять електронний облік гумдопомоги: як працюватиме та для чого взагалі

В Україні створять електронний облік гумдопомоги: як працюватиме та для чого взагалі

Анастасія Бодюл
  • Волонтери зможуть завчасно реєструвати гуманітарні вантажі на спеціальному вебпорталі.  Дані з цього реєстру автоматично передаватимуть митникам.
  • Звіти про видачу гумдопомоги подаватимуться в електронному вигляді та спрощеній формі: достатньо лише вказати де та коли роздали товар і скільки його залишилось.
  • Автомобілі, що ввозяться як гуманітарний вантаж, доведеться розмитнювати окремо.

Спеціальну систему, якщо ініціативу підтримують в парламенті, планують запустити 15 листопада 2023 року. За задумом, вона має значно спростити проходження митного контролю для гумдопомоги та зробити процес прозорим. Кожна людина зможе переглянути звітність про ввезення та роздачу товарів.

Заборона розповідає про зміни у процедурі перевезення гуманітарних вантажів з-за кордону.


Ввезення гуманітарної допомоги: нові правила

Електронна система обліку гумдопомоги, де волонтери зможуть самостійно реєструвати товари та звітувати про їхню роздачу, розроблена Міністерством соціальної політики та активістами. Поки що це законопроєкт, який має ухвалити Верховна Рада.

Щоб ввезти гуманітарну допомогу, треба буде зареєструватися на спеціальній вебплатформі, де формується та подається декларація про майбутній вантаж. Зареєстрований документ система автоматично надішле на митницю: кожній декларації надаватиметься унікальний код, за яким митники пропускатимуть товари.

«Нашим завданням є максимально спростити процес ввезення таких вантажів. Але кожен з нас повинен розуміти, хто і які товари завозить як гуманітарну допомогу та кому вона розподілена. Прозора та зручна цифрова система обліку сприятиме довірі між всіма учасниками процесу», — розповів заступник міністра соціальної політики Назар Танасишин.

Читати більше новин в Telegram
Правила ввезення гуманітарної допомоги. Інфографіка: Мінсоцполітики

Інші важливі нововведення:

  • всі громадські організації, що мають ЄДРПОУ, зможуть самостійно ввозити гуманітарну допомогу;
  • волонтери звітуватимуть про роздачу гумдопомоги у простій формі. Достатньо буде вписати в систему: коли та де (без вказання персональних даних людей) роздали вантаж і скільки залишилося;
  • для товарів подвійного призначення (дрони, зброя, тепловізори, бронежилети, системи зв’язку та інше) скасували гарантійні листи.

Звіти будуть доступні для публічного перегляду: кожен зможе зайти на сайт і перевірити дані про роздачу допомоги. Непублічними будуть лише документи по групі військових товарів. Якщо законопроєкт ухвалять без правок, систему планують запустити 15 листопада 2023 року. 

Розмитнення авто з гумдопомогою: як оформити

Автомобілі, що ввозяться в Україну як гуманітарний вантаж, доведеться розмитнювати окремо. В цьому випадку також діє спрощена система, але лише на деякі категорії машин: позашляховики, мінівени та мікроавтобуси.

Зазначені авто пропускають через український кордон за такою схемою:

  • при прибутті на в’їзд в Україну водій має пройти паспортний контроль (закордонний паспорт та будь-який документ на автомобіль);
  • під час проходження митного контролю водій (декларант) має заповнити декларацію про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою. Автомобіль оформляється інспектором митниці як товар (гуманітарна допомога);

У декларації необхідно вказати:

  • прізвище, ім’я та по батькові декларанта і водія (у разі, якщо це не одна людина);
  • марку та номер машини;
  • відправника, отримувача та пункт пропуску; 
  • у розділі «вид допомоги» вказуються дані транспортного засобу із зазначенням марки, моделі, VIN-коду. 

У водія чи декларанта мають бути документи, що підтверджуватимуть мету ввезення та адресата. Крім цього, треба підписати офіційне зобов’язання зняти транспортний засіб з обліку. 

Раніше Заборона розповідала про пільги для офіційно зареєстрованих волонтерів: зібрані ними кошти на допомогу звільняються від податків.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій