'
Читаєте зараз
Покажіть чеки. Волонтери можуть не платити податки: в Мінінтеграції розтлумачили закон

Покажіть чеки. Волонтери можуть не платити податки: в Мінінтеграції розтлумачили закон

Ilona Kivva
Автор:
  • В Україні волонтерство є виключно добровільним, тож офіційно реєструватися необов’язково.
  • Водночас держреєстрація дає низку пільг та прав. Наприклад, можна закуповувати каски, бронежилети тощо.
  • Діяльність волонтерів та їх реєстрацію контролює Державна податкова служба.

В Україні волонтери, які збирають гроші для військових чи переселенців, звільняються від сплати податкових зборів із цих сум. Для цього потрібно виконати три умови: зареєструватися як волонтер, оформити спецрахунок та зберігати документи, які підтверджують, на що були витрачені кошти.

Заборона розповідає про податкові пільги для волонтерів в Україні.

Можна підтримати Фонд 2402, який організовує тренінги та поставки захисту для журналістів, які працюють на деокупованих територіях та у зоні бойових дій.


Реєстр волонтерів: що це таке

Реєстр — це єдина облікова база в органах Державної податкової служби. Його створили ще у 2014 році, щоб вести облік волонтерів, які допомагають військовим у АТО/ООС, розповіли у Міністерстві з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій.

Головною перевагою реєстрації є те, що волонтери звільняються від 18% ПДФО (податку з доходів фізичних осіб) та 1.5% військового збору на гроші, зібрані для допомоги. Виключення раніше стосувалося тільки трьох категорій волонтерів, які збирають кошти для:

Читати більше новин в Telegram
  •  воїнів у зоні АТО/ООС;
  • жертв подій Революції Гідності;
  • вимушених переселенців із зони АТО (ООС) і Криму.

Після повномасштабного вторгнення РФ норму довгий час не змінювали, тож благодійники, які робили збори, наприклад, для ВПО з Харкова, Запоріжжя чи Херсону або для військових, що воюють на цих напрямках, мали сплачувати щорічний податок з усієї суми, що надійшла за цей період.

Щоб прибрати норму, Верховна Рада 16 листопада 2022 року ухвалила закон №2747-IX, яким розширили перелік видів волонтерської діяльності, на які діє пільга. Так, від оподаткування на збори звільнили усіх офіційно зареєстрованих волонтерів, громадські організації та благодійні фонди, які допомагають українським захисникам та переселенцям.

«Суми коштів, які збирає волонтер, не будуть включатися до його щорічного оподаткованого доходу. Важливо, щоб гроші, які він отримує, були зібраними на спеціальний рахунок або картку, а витрати на благодійність мали документальне підтвердження», — зазначили у Мінінтеграції.

Саму реєстрацію також спростили, зокрема, зменшивши кількість необхідних документів. Що потрібно:

  • довідка з банку (банків) форми 4-РВ;
  • копії паспорта, витягу про місце реєстрації й ідентифікаційного коду;
  • заява за формою 1-РВ.

Подати їх необхідно у відділ податкової служби за місцем реєстрації особисто або поштою (також працюють над такою функцією у Дії, тому слідкуйте за оновленнями).

«Реєстрація не є обов’язковою, основна її мета – вберегти волонтера від несправедливих обвинувачень і мінімізувати всі ризики в питаннях оподаткування. Обов’язково необхідно зберігати документи, що стосуються вашої благодійності: чеки, накладні, фотозвіти тощо», — наголосили у відомстві.

Що вважається волонтерством

Відповідно до українського законодавства, волонтери можуть займатися благодійництвом без жодних реєстрацій та оформлень — щось на кшталт фрілансу. Так, можна самостійно купувати продукти, одяг тим, хто цього потребує тощо. Також можна приєднатися до вже діючої організації. Тут вже є два варіанти: працювати там на добровільних засадах або офіційно оформитися. У такому випадку, якщо це громадська організація, можна навіть отримувати зарплатню. 

Ще один варіант — створення власної організації. Для волонтерських цілей найкраще підходять благодійне (БО) та громадське об’єднання (ГО), однак після реєстрації його обов’язково треба оформити як неприбуткове, зазначив юрист Анатолій Пашинський.

Різниця між благодійною організацією та громадським об’єднанням. Інфографіка: Юридична газета

«Не кожна БО/ГО має право збирати кошти на потреби ЗСУ та закупати для наших бійців бронежилети, каски чи тепловізори. Для цього в статуті має бути прямо прописана така сфера благодійної діяльності, як «сприяння обороноздатності та мобілізаційній готовності країни, захисту населення у надзвичайних ситуаціях мирного і воєнного часу» (п. 15 ч. 2 ст. 3 Закону «Про благодійну діяльність та благодійні організації»). Формулювання статуту, яке дозволяє БО займатись “усіма визначеними законом сферами благодійної діяльності”, також вважається прийнятним», — пояснив Пашинський.

Раніше Заборона розповідала про кілька гучних справ проти громадських діячів, які возили автівки для ЗСУ. Всім їм інкримінують привласнення зібраних коштів.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій