Українці зможуть отримати до 20 млн гривень за викриття корупціонерів
- Всі українські держустанови під’єднані до єдиної антикорупційної системи: в ній громадяни зможуть подати скаргу.
- За викриття передбачена винагорода — 10% від розміру правопорушення.
- У Реєстрі корупціонерів можна переглянути список порушників з 2019 року.
Спеціальний ресурс — це обов’язкова умова вступу в ЄС. Кожен зможе передати інформацію про хабарництво, наживання, онлайн: заява із сайту одразу відправляється відповідним органам.
Заборона розповідає про публічний контроль чиновників, правоохоронців та держслужбовців.
Реєстр корупціонерів: що це
Нацагентство з питань запобігання корупції (НАЗК) відкрило публічний доступ до Реєстру корупціонерів. У порталі зберігається інформація про компанії та приватних підприємців, які вчинили правопорушення. Реєстр використовували під час призначення людини на посаду та проведення закупівель.
Система працювала з лютого 2019 року, але з початком повномасштабного вторгнення була закрита. Відновлений доступ буде з деякими обмеженнями: на сайті не відображатимуться відомості про місце роботи та посаду. Крім того, Верховна Рада не змогла законопроєкт №9534, що відновлює електронні декларації для посадовців та регулює їхнє приєднання до системи. Втім, на сайті президента зареєстрована петиція, яка за добу набрала більше, ніж потрібно для розгляду голосів.
Читати більше новин в TelegramВ реєстрі можна не лише подивитися інформацію про відкриті справи, а й отримати довідку про їхню наявність/відсутність. Наразі в системі понад 46 000 записів, з них понад 15 000 — за кримінальними правопорушеннями.
Єдиний портал повідомлень викривачів: як подати скаргу
Також НАЗК створило спеціальний сайт, на якому можна повідомити про факти корупції. Будь-хто може надіслати скаргу як анонімно, так і з підписом: для цього потрібно лише заповнити форму.
Важливо! За викриття корупціонерів передбачена винагорода — 10% від розміру корупційного правопорушення, але не більше ніж 3 000 мінімальних заробітних плат (20 млн гривень). Проте не всі зможуть отримати гроші: для цього потрібен статус викривача.
Відповідні органи перевірять правдивість даних протягом 10 днів та розпочнуть розслідування. Розслідувати злочини можуть Національне антикорупційне бюро України, Національна поліція та Державне бюро розслідувань
Головна умова для скарги — наявність установи у списку підконтрольних. До порталу з часом планують під’єднати всі державні організації (понад 92 000). Їх підключатимуть поетапно:
- впродовж 30 днів — НАЗК, НАБУ, Офіс Генпрокурора, Нацполіція та ДБР;
- протягом 60 днів — міністерства, центральні органи виконавчої влади зі спеціальним статусом, обласні державні (військові) адміністрації;
- протягом 90 днів — апарат Верховної Ради України, секретаріат Кабінету міністрів, Офіс президента, апарати (секретаріати) Ради нацбезпеки і оборони, Центральної виборчої комісії, Рахункової палати, Конституційного суду та державні компанії;
- далі — обласні, міські, сільські та селищні ради.
Раніше Заборона розповідала про ініціативу президента Зеленського прирівняти корупцію до державної зради.
Читати більше новин в Telegram