Щоб збивати всі крилаті ракети РФ: США і Канада побудують надпотужну РЛС-мережу
- Вашингтон і Оттава наростять можливості об’єднаної системи аерокосмічної оборони. Акцент зроблять на загоризонтних засобах виявлення загроз з повітря і моря.
- Реалізацію проєкту розпочнуть навесні 2024 року. Штати вже виділили на проєктування, розробку та тестування понад $400 мільйонів.
- Подібна мережа вже працює в Австралії, тож одна з країн може звернутися за допомогою.
Загоризонтні радари були створені спеціально для спостереження за межами прямої видимості. Вони долають обмеження, відбиваючи високочастотні радіохвилі від верхніх шарів атмосфери, тож підходять для швидкого виявлення, наприклад, крилатих ракет. Розміщення таких систем у вигляді міждержавної мережі суттєво розширить можливості протиповітряної оборони кожної з країн.
Заборона розповідає про спільний проєкт двох північноамериканських держав.
Посилення NORAD: план Вашингтона і Оттави
Держави домовилися суттєво наростити можливості Командування повітряно-космічної оборони Північної Америки (NORAD). Це об’єднана система аерокосмічної оборони двох країн, пише Defense Express.
Акцент зроблять на засобах для виявлення ворожих ракет (особливо крилатих), тобто радіолокаційних станціях (РЛС). Так, США придбають чотири придбати чотири станції, а Канада — дві.
Закупити планують загоризонтні РЛС. Для установки однієї такої потрібно виділи близько 600 га, тож оборонні відомства держав шукають доступні для розбудови ділянки:
Читати більше новин в Telegram- у Штатах — на північному заході країни (ймовірно, йдеться про Аляску;
- у Канаді — у провінції Онтаріо.
Реалізацію проєкту розпочнуть навесні 2024 року. Вашингтон вже виділив на проєктування, розробку та тестування нової системи понад $400 мільйонів.
Розширення можливостей щодо виявлення ширшого діапазону загроз допоможе силам ППО країн швидше та якісніше реагувати на них. Наприклад, збити більше ракет під час масованої атаки або з більшою ймовірністю перехопити складновловимий снаряд (як у випадку з балістикою).
Загоризонтні РЛС: як працюють
Загоризонтні радари — це системи, створені спеціально для спостереження за межами прямої видимості, тобто за межами горизонту. Вони долають обмеження, відбиваючи високочастотні радіохвилі від іоносфери (шари атмосфери на висоті від 80 до 600 км з високим вмістом іонів і вільних електронів).
Фактично такі системи використовують властивості іоносфери для заломлення або згинання переданих високочастотних електромагнітних хвиль назад на Землю. Потім складні комп’ютерні системи обробляють отриману енергію, щоб розрізняти об’єкти в зоні дії радара.
Jindalee Operational Radar Network: як працює
Жодна країна ще не оголосила, які саме загоризонтні РЛС обере. Однак США нібито вже уклали попередню угоду з оборонною компанією Raytheon. Представники підприємства кажуть, що працюють над абсолютно новою станцією. В ній буде активно застосовано штучний інтелект, а також вдосконалено принцип обробки сигналів, що має дозволити якісно покращити параметри виявлення цілей.
А от Канада, як припускають експерти з озброєння, може звернутися із запитом до Австралії. Країна має власну систему загоризонтного виявлення Jindalee Operational Radar Network (JORN), яка модернізується оборонним гігантом BAE Systems.
Це оперативна мережа, складові якої розосереджені по всій Австралії. Вони забезпечують спостереження за північними підступами до континенту.
Радари JORN мають робочий діапазон від 1 000 до 3 000 метрів. Деякі з них охоплюють дугу в 90°, а один має покриття 180°. Вони мають виявляти повітряні та морські об’єкти: літаки, ракети, кораблі.
Водночас система має низку недоліків. Так, на її роботу може вплинути:
- спалахи та викиди корональної маси на Сонці;
- метеори;
- геомагнітна активність;
- коливання іоносфери протягом дня/ночі;
- екологічні умови (шторм, сильний вітер, блискавка тощо).
Раніше Заборона розповідала про мережеву систему ППО, яку мають намір розбудувати в Україні. Її основою стануть системи Skynex.
Читати більше новин в Telegram