'

ЗСУ поставлять мережеву систему ППО: це допоможе створити три рівні захисту

Ilona Kivva
Автор:
  • Компанія Rheinmetall виготовила для України комплекси Skynex. Разом з ними передадуть снаряди, які можуть вибухати поруч з ціллю.
  • Це буде не перша партія. Кілька батарей вже стоять на бойовому чергуванні, але коли їх поставили і у якій кількості, невідомо.
  • Україна є першою державою, яка має на озброєнні ці системи. Німеччина, де їх придумали, замовила техніку для себе, але віддала ЗСУ.

Skynex — це не просто локальна система захисту від ворожих дронів та ракет, а й засіб, який об’єднує різні системи протиповітряної оборони в єдину мережу обміну даними. У неї можна включити різні датчики, засоби перешкод та пускові, які будуть надсилати одна одній дані з радарів, відслідковувати одну й ту саму ціль на в рази більшій дальності. Таким чином, завдяки Skynex можна розбудувати ефективну багаторівневу систему захисту.

Заборона розповідає про комплекси та їхні можливості.


Skynex: що за техніка

Провідна німецька оборонна компанія Rheinmetall виготовила для України два зенітні комплекси Skynex. Техніка буде в оновленому форматі — пускові встановили на шасі тактичної вантажівки Rheinmetall MAN HX 8×8, йдеться в офіційному звіті компанії.

Передати системи мають у другій половині 2023 року. У комплекті з установками йтимуть боєприпаси, серед них — програмовані снаряди з повітряним підривом AHEAD.

Зенітна гарматна система протиповітряної оборони Skynex. Фото: Rheinmetall

Читати більше новин в Telegram

Ще у квітні 2023 року прем’єр-міністр Денис Шмигаль заявив, що кілька батарей «Скайнексів» вже стоять на бойовому чергуванні (на шасі 6×6). Точну кількість одиниць він не уточнив, але техніку, найімовірніше, виготовило італійське відділення Rheinmetall.

Skynex — система протиповітряної оборони, яка була вперше представлена у 2016 році, а в роботі її продемонстрували тільки у 2021 році. Першою країною, яка поставила системи на озброєння, є Україна. Німеччина замовляла їх для себе, але у результаті партію віддали ЗСУ.

До складу комплексу входить:

  • блок управління та контролю;
  • радар X-TAR3D;
  • чотири артустановки Mk3 35 мм калібру — видає до 1 000 пострілів/хвилину (тобто стріляє не зенітними ракетами, а невеликими снарядами). 

Це система ближньої дії, тому радіус ураження складає 3-4 км. Вона обладнана системою управління і контролю Oerlikon Skymaster і може збивати дрони, керовані боєприпаси, крилаті ракети та навіть крилаті ракети.

«Дистанція ураження цілі є головною особливістю цієї системи ППО. Вона дозволяє збивати повітряні цілі ворога на ближніх відстанях, де використовувати зенітно-ракетні комплекси малої дальності дії вже недоцільно та дорого. Програмовані снаряди до її 35 мм гармати не піддатливі до дії засобів ворожої РЕБ, на відміну від зенітних ракет. Функціонал також дозволяє отримувати цілевказівку від єдиного командного центру як елемент об’єднаної системи протиповітряної оборони», — пояснили головні фішки у Defense Express.

Ешелонована система ППО: як працює

Skynex — мережева модульна система. Тобто це не лише локальний захист важливих об’єктів, а також засіб, який об’єднує різні системи ППО в єдину мережу обміну даними. У неї можна включити різноманітні датчики, засоби перешкод та ЗРК. Наприклад, «Скайнекс» поєднується з комплексами Skyguard-Aspide, які ще у червні-2022 Україні пообіцяли Італія та Іспанія. Ukraine Weapons Tracker помітили їх в Україні 23 липня, хоч про доставку не оголошувалося (на кадрах частину одного з комплексів вразив російський Lancet).

«На практиці: сумісні системи протиповітряної оборони зможуть надсилати одна одній дані з радарів, відслідковувати одну й ту саму ціль навіть після того, як вона покине зону досяжності одного підключеного радара й потрапить у поле видимості іншого. А також ефективно розподіляти цілі між собою, що особливо важливо проти атак ройових дронів. Розгортання Skynex означає, що країна стала на крок ближче до створення ешелонованої протиповітряної оборони», — кажуть експерти з озброєння.

Створення ешелонованої, або багаторівневої системи, за словами міністра оборони Олексія Резнікова, — одне з пріоритетів українських військових задач на 2023 рік. 

Загалом вона може включати до шести рівнів, але в Україні поки працюють над розбудовою трьох: 

  • системи великої дальності — радіус дії до 400 км навколо своїх позицій; 
  • системи середньої дальності — збільшують обмежені запаси дорогих ракет-перехоплювачів великої дальності (по суті, підстраховка для перших);
  • мобільні системи малої дальності — для забезпечення додаткового точкового захисту важливих об’єктів.
Принцип багаторівневої протиповітряної оборони. Інфографіка: Командування розвитку бойових можливостей армії США

Раніше Заборона розповідала про польський проєкт Wisła та таємничі системи IAMD IBCS, які поляки запросили в американців для його реалізації.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій