В Україні зросла кількість випадків сказу у тварин: чи передається хвороба людям
- Сказ, або рабієс — це вірусне захворювання, яке викликає запалення головного та спинного мозку. Йому понад 3 000 років.
- Найчастіше хворіють дикі тварини. В Україні головні переносники — лисиці.
- Вірус є зоонозним, тож передається людям. Заразитися можна через укус чи при контакті слизових зі слиною хворого.
Сказ щороку вбиває 59 000 людей в більш ніж 150 країнах. Перші симптоми можуть з’явитися тільки через кілька місяців, але після їх появи захворювання у більшості випадків закінчується летально.
Заборона розповідає про небезпечну хворобу.
Рабієс: які симптоми
Інформація про нові випадки сказу надходить з усієї країни: від Львівщини до Дніпропетровської області, розповів керівний партнер мережі ветклінік «Алден-Вет» Ярослав Тищенко.
До прикладу, у Васильківській громаді, що на Київщині, через хворобу з 31 жовтня ввели карантин у 10 селах. А у Дніпропетровській області з січня-2023 виявили більш ніж 30 випадків інфікування, вакцинували понад 3 000 людей. У Харківській області тільки з 1 січня по 1 листопада 2023 року було понад 2000 звернень від людей, яких поранили тварини зі сказом — це майже на чверть більше, ніж у 2022 році.
«Відомо про 10-15% випадків сказу, але насправді масштаби набагато більші. Відсутність сформованої культури відповідального власника, який регулярно робить необхідні щеплення, і, відповідно, відсутність контролю з боку держави створили умови, за яких Україна отримала статус неблагополучної країни й посіла перше місце в Європі за рівнем захворюваності тварин на сказ», — каже Тищенко.
Читати більше новин в TelegramСказ, або рабієс — це вірусне захворювання, яке викликає прогресуюче та смертельне запалення головного та спинного мозку. Йому понад 3 000 років.
Найчастіше хворіють дикі тварини: вовки, лисиці (головні переносники в Україні), єноти, борсуки, ведмеді, білки та інші. При укусі разом зі слиною вірус потрапляє в рану. Також небезпечне потрапляння слини хворої тварини на слизові оболонки очей, рота, носа, а також на шкіру, де можуть бути невидимі простим оком ушкодження. Домашні улюбленці можуть заражатися один від одного і від диких.
Симптоми у собак і котів можуть варіюватися залежно від стадії захворювання:
- початкова (до 5 днів) — улюбленець може проявляти загальні ознаки нездужання або зміни в поведінці (недостатній або відсутній апетит, зміна поведінки, лихоманка, подразнення на місці укусу);
- активна (2-3 дні) — ознаки стають більш вираженими. Собака може стати надзвичайно агресивною, нападаючи на інших тварин, предмети або навіть на її власника. Звертайте увагу на спотикання, хитання або інших проблем із координацією рухів. Поява великої кількості слини або піни з рота, що пов’язані з паралічем горлянки та нездатністю собаки ковтати. Незвичайний страх води або світла;
- паралітична (2-4 дні) — симптоми стають максимально більш вираженими та смертельними. Собака може мати параліч, послаблення всіх м’язів, кома і в кінцевому результаті смерть.
Важливо! Найкращим способом профілактики є своєчасна вакцинація. Щеплення треба робити щороку.
Укусила тварина: що робити
Сказ викликає зоонозний вірус, тобто він здатен передаватися людям. За даними ВООЗ, він вбиває 59 000 людей щорічно в більш ніж 150 країнах (найбільше в Африці та Азії). Приблизно 99% з цих випадків викликані укусом інфікованих собак.
Людина може заразитися так само як і тварина:
- через укус;
- через подряпину та мікроушкодження шкіри;
- через потрапляння зараженої слини на слизові оболонки.
Інкубаційний період, як правило, триває 1–3 місяці, але може варіюватися від тижня до року, залежно від таких факторів:
- місця, кількості й глибини укусів (найнебезпечніші в обличчя та голову);
- кількості й активності вірусу, що потрапив у рану;
- віку постраждалого (діти вразливіші).
Початкові симптоми включають підвищення температури та біль, а також незвичні або незрозумілі відчуття поколювання, пощипування чи печіння у місці пошкодження.
Важливо! Після появи симптомів захворювання практично завжди закінчується летально. У процесі поширення вірусу центральною нервовою системою розвивається прогресивне запалення головного і спинного мозку.
Є дві форми цього захворювання:
- активний — характерні гіперактивність, гідрофобія (страх води) та інколи аерофобія (страх протягів або свіжого повітря). Смерть настає за кілька днів у результаті кардіореспіраторної зупинки;
- паралітичний — на нього припадає близько 30% усіх випадків. Ця форма триває довше за попередню із легшим перебігом. М’язи поступово паралізуються, починаючи з місця укусу чи подряпини. Повільно розвивається кома і настає смерть.
Що робити, якщо вкусила чи подряпала тварина:
- ретельно (щонайменше упродовж 10 хв) промити місце ураження проточною водою із господарським милом;
- якнайшвидше зверніться до травмпункту по медичну допомогу та у разі потреби щеплення антирабічною вакциною.
«Про 40 уколів в живіт не йдеться. Зазвичай графік вакцинації складається з п’яти щеплень: нульовий день (день звернення до лікаря), а потім у третій, сьомий, чотирнадцятий і двадцять восьмий дні. Антирабічна вакцина запобігає виникненню захворювання у 96–99% випадків і ефективна у разі початку курсу не пізніше 14-го дня з моменту ураження. Вона є безплатною і наявна у кожній області», — наголосили у МОЗ України.
Раніше Заборона розповідала про лихоманку денге. Медики вважають, що хвороба може спричинити нову пандемію і світі. У 2023 році спалахи вже зареєстрували в окремих приморських країнах Європи та Південній Америці.
Читати більше новин в Telegram